Kategoria

Większość rodziców i opiekunów złożyła już wniosek o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. Na ich konta trafiło już ponad miliard złotych. W województwie podlaskim w ramach programu, ZUS wypłacił 30 mln zł.

- Wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start” ZUS przyjmuje od lipca. Jeśli rodzic złożył poprawnie wypełniony wniosek w lipcu lub sierpniu i dołączył do niego wszystkie niezbędne dokumenty, to ma gwarancję wypłaty świadczenia nie później niż do końca września - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Tylko do końca sierpnia w całym województwie podlaskim do ZUS wpłynęło elektronicznie 81,6 tys. wniosków o świadczenie 300 plus na 119 tys. dzieci. Kwota wypłaconych jak dotąd świadczeń w regionie wyniosła 30 mln zł.

Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, mogą to zrobić do 30 listopada wyłącznie elektronicznie - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Jeżeli wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie - to pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

ZUS przypomina, że obojętnie jaka nieprawidłowość we wniosku o świadczenie 300 plus wymaga dodatkowej weryfikacji i przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, a to wydłuża czas rozpatrzenia wniosku.

- Najczęściej popełniane błędy to: nieprawidłowy PESEL dziecka, błędny numer rachunku bankowego. Zdarzają się również sytuacje, że oboje rodziców wnioskuje o świadczenie na to samo dziecko. Do wniosków nie są dołączane wymagane dokumenty albo są one niewłaściwe, czasami dodane są niepotrzebnie – wyjaśnia rzeczniczka.

Jeśli w sprawie jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z wnioskodawcą, na profilu PUE ZUS klienta zamieszczamy wezwanie z prośbą o uzupełnienie wniosku. O wystawieniu takiego pisma informujemy naszego klienta poprzez sms i wiadomość wysłaną na adres poczty elektronicznej wskazanej we wniosku. Niestety wielu rodziców nie reaguje na wezwanie.

Brak odpowiedzi zwrotnej skutkuje tym, że świadczenie w dalszym ciągu nie może zostać przyznane.

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego


Source URL: http://hajnowka.pl/aktualnosc/komunikaty/2874-wnioski-o-300-plus-tylko-do-30-listopada-jakie-bledy-najczesciej