jedna ze scen spektaklu: mężczyzna trzymający w ustach i ręku kwiaty; obok niego stoją dwie kobiety

Kategoria

Zamiast jednego odbyły się w Hajnówce dwa pokazy specjalne premierowego spektaklu „Tańcz”, stworzonego przez polsko-norweski zespół. Na każdym był komplet publiczności. Widzowie opuszczający salę na Kolejkach komentowali, że czegoś takiego jeszcze w Hajnówce nie było - teatru bez jednego słowa, widowiskowego, głębokiego i gęstego od emocji.

Podobnego zdania jest Edyta Jaroszewicz. Zawodowo zajmuje się tangiem i organizacją tzw. milongów, czyli wieczorów, na których się je tańczy. Wraz z Tomaszem Ssakiem Sikorą i Ewą Kołosowską uczyła aktorów kroków. Przedstawienie „Tańcz” odwołuje się do wielu tradycji muzycznych. Jest kolażem różnych artystycznych światów. Opiera się na nokturnach Chopina i tangu, stanowi także hołd dla Piny Bausch.

Edyta Jaroszewicz uczestniczyła w dwóch hajnowskich pokazach - 14 i 15 października.

Nie zdziwiło jej więc, kiedy mieszkańcy małego powiatowego miasta, zaproszeni po spektaklu do tanga na scenę, nie mieli żadnych oporów. Schodząc z niej pytali, kiedy można będzie jeszcze raz zobaczyć przedstawienie i zatańczyć.

W tańcu się nie rozmawia

Trwający godzinę spektakl wyprodukowało Stowarzyszenie Kulturalne “Pocztówka”, dzięki funduszom norweskim udzielonym na projekt: „Next Stop – Art Close to People / Następna Stacja – Sztuka Blisko Ludzi”.  Najogólniej, opowiada o wieczornym wyjściu na milongę i o przeobrażeniu jakie się dokonuje na parkiecie.

Dodaje, że w spektaklu nie ma słów, bo w tańcu się nie rozmawia. Tu wyraża się ruchem, rytmem, gestem. 

Wielu widzom, m.in. Magdzie Kunie, osobie prowadzącej różne działania artystyczne i tłumaczce, najbardziej zapadła w pamięć ostatnia scena.

Ważne są emocje

Muzyka na żywo, grana przez zespół Targanescu, jest niewątpliwe jednym z największych atutów tego spektaklu. Podobnie jak kostiumy zaprojektowane przez Ann-Karin Myklebostad, oszczędna, ale bardzo funkcjonalna scenografia, a także światła i ruch sceniczny autorstwa Dariusza Skibińskiego. Oglądający mówili po pokazach, że relacje i emocje między ósemką występujących w przedstawieniu aktorów były tak silne i wyraziste, że prawie widzialne.

Zespół szykuje się teraz do oficjalnej premiery, która odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwal Sztuki Mimu - 26 października o godz. 19.00 w Ursynowskim Centrum Kultury (ul. Indiry Gandhi 9) w Warszawie. Na 11 listopada zaplanowana jest premiera norweska w Fredrikstad.

Nagranie z pokazu w Hajnówce można zobaczyć na profilu Stowarzyszenia Kulturalnego “Pocztówka”:  https://www.facebook.com/StowarzyszenieKulturalnePocztowka

 

Załączniki

Source URL: https://hajnowka.pl/aktualnosc/kultura/1833-po-prostu-tancz-pokazy-specjalne-spektaklu-w-hajnowce