Kategoria

Rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn. Co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia może zachorować na raka prostaty. Szczególnie ważna jest edukacja na temat profilaktyki nowotworów męskich oraz zachęcenie panów do badań.

Listopad to miesiąc solidarności z mężczyznami walczącymi z nowotworami gruczołu krokowego i rakiem jąder. Akcja Movember to coś więcej niż tylko zapuszczenie wąsów, to przede wszystkim zwiększanie świadomości na temat zdrowia mężczyzn i motywowanie do regularnych badań oraz dbania o swoje zdrowie." – mówi Maciej Bogdan Olesiński Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Nowotwór jądra - najczęstszy nowotwór młodych mężczyzn

To jeden z najczęstszych nowotworów u młodych, dorosłych mężczyzn. Może dotykać każdego bez względu na styl życia. Znaczna część zachorowań dotyczy mężczyzn w wieku 14-35 lat.

Nowotwór jądra w 95% przypadkach może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem jest wczesne wykrycie. Dlatego badaj się systematycznie, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Warto pamiętać, że każdy mężczyzna, a szczególnie ten, który znajduje się w grupie ryzyka rozwoju nowotworu, powinien wykonywać regularne samobadanie jąder.

Badania profilaktyczne dedykowane mężczyznom, które warto wykonywać regularnie:

  1. Raz w miesiącu wykonuj samobadanie jąder:

  1. Raz do roku wykonuj:

badanie PSA oraz konsultację urologiczną po 40 roku życia,

USG jamy brzusznej w celu oceny nerek i pęcherza moczowego po 60 roku życia.

Po 50 roku życia wzrasta ryzyko zmian w gruczole krokowym, dlatego każdy mężczyzna w tym wieku powinien odwiedzić urologa, poddać się badaniu prostaty per rectum i powtarzać je od tego momentu raz na dwa lata. W razie niepokojących objawów zgłoś się do poradni onkologicznej. Skierowanie do onkologa nie jest wymagane.

*****

Zapraszamy do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o zapobieganiu męskim nowotworom układu moczowo płciowego, roli badań profilaktycznych oraz stylu życia​ ​mówi lek. med. Kamil Kuć specjalista onkologii klinicznej.

Beata Leszczyńska

Rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia


Source URL: https://hajnowka.pl/aktualnosc/zdrowie/4481-movember-rak-prostaty-i-inne-choroby-mezczyzn