Rap rodzi się na Podlasiu

6

Napisać tekst, nagrać wokale i wyprodukować teledysk - z tym wszystkim przez kilkanaście tygodni musieli poradzić sobie uczestnicy projektu “Się kręci”, w którym udział wzięła młodzież z Domu Dziecka w Białowieży i drużyn harcerskich Buki z Czeremchy i z Milejczyc. Uczestników projektu czeka jeszcze jedno wielkie wyzwanie: będą musieli zaprezentować swoje utwory 22 września przed publicznością, podczas gali finałowej projektu.

Czytaj więcej...

 

Wyjazd członków Hajnowskiego Koła Niewidomych do placówek kultury

2n

15 września 2019 roku osoby niewidome i słabowidzące należące do Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce wraz z przewodnikami włączyli się w rytm życia kulturalnego.

Czytaj więcej...

 

RATUJMY MATECZKĘ ZIEMIĘ! Prezentacje nowego komiksu pt. „Na ratunek Mateczce Ziemi” Tomasza Samojlika, poświęconego tematowi edukacji ekologicznej wśród dzieci

19.09.11 na ratunek mateczce

Wrzesień jest miesiącem prezentacji w hajnowskich szkołach nowej publikacji pt. „Na ratunek Mateczce Ziemi” według scenariusza i z udziałem rysunków hajnowianina Tomasza Samojlika. Dedykowana jest kwestiom ochrony środowiska i uwrażliwienia dzieci i ich opiekunów na odpowiednie gospodarowanie jego zasobami.

Czytaj więcej...

 

Rozpoczęcie roku szkolnego w Społecznej Szkole Muzycznej I stopnia w Hajnówce

10

5 września 2019r. w siedzibie szkoły obyła się uroczystość inauguracyjna roku szkolnego 2019/2020. Na uroczystość przybyli uczniowie, rodzicie, nauczyciele, a także zaproszeni goście w osobach: Ireneusz Kiendyś – zastępca Burmistrza Miasta Hajnówka i Walentyna Pietroczuk – przewodnicząca Rady Miasta Hajnówka.

Czytaj więcej...

 

Plener Rzeźbiarski Hajnówka 2019 - podsumowanie

27

Wydarzenie to każdego roku jest dowodem na to, iż drewno, tak jak istota ludzka posiada swoją formę oraz duszę. Jest nie tylko zasobem gospodarczym (np. opał), produkcyjnym (produkcja mebli, materiałów budowlanych), ale także materiałem artystycznym. Jego forma to efekt zewnętrzny inspiracji artysty-rzeźbiarza, który wydobywa z niego tkwiące w nim życie. Aby zrozumieć przekaz rzeźby, należy ją obejrzeć ze wszystkich stron. Za jej pośrednictwem możemy powiedzieć bardzo wiele, nawet ukazać tajemnice Puszczy Białowieskiej. Tak też się stało podczas tegorocznej edycji Pleneru Rzeźby w Drewnie Hajnówka 2019, który trwał od 5 do 24 sierpnia. Prace artystów-rzeźbiarzy trwały dzień w dzień przy budynku Hajnowskiego Domu Kultury. W tym roku nad „wydobywaniem życia z drewna” pracowało 8 rzeźbiarzy, w tym dwóch z Białorusi. Stanęli oni przed zadaniem o tematyce „Tajemnicza Puszcza Białowieska - wspólne dziedzictwo Słowiańszczyzny”. Z kawałków drewna, kłód za pomocą pił, szlifierek, dłut, siekierek powstawały „leśne” dzieła sztuki, mające na celu ukazanie istot, materii, stanowiących dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, najstarszego naturalnego lasu Europy. Słowiańskie bóstwa, puszczańskie zwierzęta, rzeźby z metaforycznym przekazem…:

  • Stanisław Ostaszewski (Białystok) - "Zielarka", "Morze-Foka", "Wrzeźba",
  • Jerzy Iwacik (Hajnówka) - "...rozwijam się, zwijam się...", "Taka jestem",
  • Marek Sapiołko (Hajnówka) - "Welces", "Jessa",
  • Wiktor Kabac (Hajnówka) - "Światowid", "Perun",
  • Daniel Lipian-Kaniuk (Lublin) - "Natura", "Duet", "Bogini Przyrody",
  • Aleksander Lazerka (Brześć-Białoruś) - "Melodia Puszczy", "Król Puszczy",
  • Stanisław Żywolewski (Hajnówka) - "Faun",
  • Mikołaj Sklar (Grodno-Białoruś) - "Trzy dłonie", "Lola", "Duch Puszczy".

Do współorganizatorów tegorocznego pleneru rzeźbiarskiego, obok Urzędu Miasta Hajnówka i Hajnowskiego Domu Kultury, dołączyły trzy puszczańskie Nadleśnictwa: Hajnówka, Białowieża oraz Browsk. Od samego początku zamysłem poplenerowym było ustawienie powstałych rzeźb nie tylko na terenie miasta, ale również na szlakach turystycznych przebiegających przez puszczę. Tak też się stanie już niedługo. Będą one stanowić dodatkową, symboliczną atrakcję turystyczną.

Cieszy nas bardzo, że do hajnowskiej przestrzeni kulturowej powróciło to szczególne dla historii miasta oraz Puszczy Białowieskiej wydarzenie, podkreślające ich markę. Dziękujemy tegorocznym uczestnikom za przepiękne rzeźby inspirowane puszczańską przyrodą.

Do zobaczenia w następnym roku.

Emilia Korolczuk

 

Plener rzeźby w drewnie Hajnówka 2019

1rz

Teren za Hajnowskim Domem Kultury na kilka dni zmienił się w pracownię rzeźbiarską na powietrzu. 6 artystów, w tym dwóch z Białorusi w pocie czoła wyczarowywali z drewnianych kłód i kloców niepowtarzalne dzieła sztuki.

Czytaj więcej...

 

Wakacyjne Poranki z Hajnowskim Domem Kultury

20

Wakacyjne Poranki to doskonała okazja, by spędzić kreatywnie czas w Hajnówce. Ofertę przygotował Hajnowski Dom Kultury. Zajęcia odbywają się w parku i w amfiteatrze miejskim. W ofercie są spotkania plastyczne, taneczne, teatralne, muzyczne, a także spotkania mażoretek i wspólne gry i zabawy z dawnych lat.

Czytaj więcej...

 

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Koncert-WP7

Muzyka, taniec, śpiew, ojczyste słowo – to wszystko można było usłyszeć i zobaczyć, w piękny, słoneczny dzień 17 sierpnia w amfiteatrze miejskim w Hajnówce. Przed hajnowską publicznością po raz kolejny zaprezentował się Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z Warszawy. Swoją działalnością Zespół od ponad kilkudziesięciu lat ukazuje bogactwo kultury narodowej oraz innych państw cudzoziemskich. Upowszechnia ją w środowisku wojskowym i cywilnym – w kraju oraz poza jego granicami.

Czytaj więcej...

 

Podlaskie Koncerty Organowe - rozmowa z Józefem Kotowiczem

19.08.16 kotowicz

Jeśli nie mieliście Państwo okazji wysłuchać wywiadu Olga Gordiejew-Pobot z Józefem Kotowiczem na antenie Radia Białystok, a chcielibyście zagłębić się w tajniki muzyki organowej oraz w to, jak ją popularyzować i zarażać nią innych przez 25 lat, polecamy kliknięcie w link:

Czytaj więcej...

 

11. edycja Festiwalu Muzyki Rockowej „ROCKOWISKO HAJNÓWKA 2019" za nami

65

W sobotę – 27 lipca 2019r. w hajnowskim amfiteatrze rozbrzmiała po raz jedenasty rockowa muzyka w niekomercyjnym wydaniu, do Hajnówki ściągnęli fani muzyki rockowej z różnych stron Polski i nie tylko.

Czytaj więcej...

 

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep

16

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep to największa impreza teatralna w regionie Puszczy Białowieskiej. Festiwal odbywa się co roku, od 10 lat. Jego ideą jest wędrówka ze sztuką – dzielenie się nią, współtworzenie jej. Dlatego Wertep przybrał formę wędrującego Festiwalu. Każdego dnia spektakle grane są w innej miejscowości – raz w większej, innym razem w bardzo małej. Tegoroczne spotkanie z teatrem odbyło się w Starym Dworze, w Bielsku Podlaskim,  w Narewce, w Dubiczach Cerkiewnych, w Kleszczealach i w Hajnówce.

Czytaj więcej...

 

"RYJÓWKA PRZEZNACZENIA" zwiastun pełnometrażowego filmu animowanego

19.08.13 film

W trakcie minionego weekendu na odbywającym się w Białymstoku konwencie Polcon zaprezentowano pierwszy zwiastun pełnometrażowej animacji "Ryjówka Przeznaczenia" - materiał udostępniono już w sieci.

Czytaj więcej...

 

III Piknik Myśliwski

19.08.12 piknik

Ach, co to był za Piknik !

3 sierpnia 2019 roku malownicza miejscowość Lipiny, koło Hajnówki, wprost tętniła życiem. Na nietuzinkowe wydarzenie tematyczne pod nazwą „III Piknik Myśliwski w Puszczy Białowieskiej” zjechały tłumy gości, mieszkańców oraz turystów, którzy mogli w tym dniu skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. A sprawcami całego zamieszania byli: Andrzej Łukasiewicz – Łowczy OHZ Nadleśnictwa Hajnówka, Lucyna Smoktunowicz – Wójt Gminy Hajnówka oraz Alicja Milewska – Prezes Podlaskiego Klubu Dian.

Czytaj więcej...

 

W Krainie Baśni wszystko się dobrze składa

6b

W Białowieży, Drohiczynie, Czeremsze i Hajnówce - po raz czwarty można się było przenieść w Krainę Baśni. W końcówce lipca 25-28 lipca) aktorzy, muzycy, cyrkowcy i lalkarze, artyści z Polski, Białorusi, Ukrainy skoordynowani przez Fundację ONI – TO MY zaprosili mieszkańców regionu na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Bajek.

Czytaj więcej...

 

XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”

09

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur” to wydarzenie organizowane od 12 lat przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Festiwal to nie tylko barwne tańce i stroje, ale też piękna muzyka charakterystyczna dla kultur różnych stron świata. Koncerty Podlaskiej Oktawy Kultur odbywają się w Białymstoku oraz w kilkunastu mniejszych miejscowościach  województwa podlaskiego m. in. Hajnówce. Do tej pory mieliśmy przyjemność gościć w naszym mieście artystów z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Izraela, Mołdawii, Turcji, Bułgarii, Kałmucji i Serbii. W tym roku koncert odbył się 27 lipca, a na scenie hajnowskiego amfiteatru wystąpiły dwa zespoły ze Słowacji i Gruzji.

Czytaj więcej...

 

Teremiski Horn Camp – warsztaty waltornistów

19.07.29 teremiski

W sercu ostatniego pierwotnego lasu w Europie – Puszczy Białowieskiej spotkali się muzycy-artyści z kraju i świata, by ćwiczyć, dzielić się wiedzą, uczyć i grać dla mieszkańców Podlaskiego i turystów. VI edycję Międzynarodowych Warsztatów Waltorniowych – Teremiski Horn Camp 2019 swoim patronatem objął Marszałek Województwa Podlaskiego.

Czytaj więcej...

 

XIII Jarmark Żubra zapachniał puszczą

038

XIII Jarmark Żubra roztaczał nad Hajnówką woń puszczańskich ziół i przypraw. 14 lipca do Parku Miejskiego przybywały tłumy mieszkańców Hajnówki, regionu Puszczy Białowieskiej, Podlasia, innych zakątków Polski a także goście zagraniczni, aby doświadczyć wszystkimi zmysłami dziedzictwa kulturowego i kulinarnego naszego regionu. Smak oraz zapach produktów lokalnych i piękno tradycyjnego rękodzieła, stanowią esencję wrażeń duchowych wśród zainteresowanych poznawaniem kultur regionalnych. Na nich budowana jest wartość lokalnych marek, w tym marki miasta Hajnówka i Regionu Puszczy Białowieskiej.

 

Czytaj więcej...

 

13. Piknik Rodzinny

13

XIII Piknik Rodzinny został zorganizowany przez Akcję Katolicką i Hajnowski Dom Kultury. Program Pikniku składał się z bloku dla dzieci, w którym najmłodsi bawili się z Teatrem „ECHO" z Warszawy, a także obejrzeli bajkę o „Przygodach niebieskiego smoka" oraz mogli podziwiać występy zespołów artystycznych.

Czytaj więcej...

 

„PODARUJ WIERSZ" ogólnopolska akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, ważnych dla niego artystów, osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Fundacja imienia poety chce zachęcić wszystkich, żeby też wręczali drugim osobom wiersze, niekoniecznie swoje.

Czytaj więcej...

 

Koncert Moniuszkowski z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

3m

 

Rok 2019 to 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki w związku z tym ROK MONIUSZKOWSKI to przywrócenie Polsce i światu twórczości tego wybitnego polskiego kompozytora. Z tej okazji  w Hajnowskim Domu Kultury odbył się koncert poświęcony twórczości tegoż wspaniałego artysty. Przed młodą publicznością zaprezentowali się artyści:

Czytaj więcej...

 

ZAPROSZENIE XIII Jarmark Żubra „Pachnący Puszczą” - 14 lipca 2019 r.

Jarmark-Żubra19-1

Jarmark Żubra Pachnący Puszczą pod taką nazwą odbędzie się XIII edycja tego wydarzenia. Wśród wystawców lokalni producenci tj. firma Runo czy EkoHerba, którzy przeniosą Państwa w magiczny świat puszczańskich ziół. To niepowtarzalna okazja do poznania bogactwa kompozycji ziołowych, przypraw oraz aromatycznych herbatek. Znacie zapewne pieprz białowieski, sól ziołową czy smak herbaty jagodowej, malinowej, białowieskiej. Na Jarmarku będziemy mieli okazję poznać  tajemnice puszczańskich ziół , ich niezwykłe właściwości i zastosowanie nie tylko w kuchni , ale też w kosmetologii (m.in. pokaz robienia kosmetyków z natury). Osoby zainteresowane mogą też skomponować „swoją” herbatkę lub napój ziołowy znakomity na upały.

Czytaj więcej...

Studio Piosenki HDK zdobyło GRAND PRIX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "NA JĘZYKACH" w Toruniu

65093186 1051750541688911 8232098253567426560 o
W dniach 21-24 czerwca w Toruniu odbył się prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Piosenki "NA JĘZYKACH" organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu.
Hajnówkę reprezentował zespół Małe HDK ( Wanda Ginszt, Iza Karczewska, Kasia Drużba, Maria Sawicka, Ola Romaniuk oraz Dorota Sztyler), a także solistki : Iza Karczewska, Maria Sawicka i Wanda Ginszt.
Jury w składzie: Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska, Julia Kubica oraz Grzegorz Wiśniewski przesłuchało ok 50 wykonawców i przyznało 11 nagród ( bez podziału na kategorie ), w tym główne nagrody trafiły do rąk naszych dziewcząt:
GRAND PRIX Burmistrza Miasta Torunia - zespół MAŁE HDK
GRAND PRIX Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego - Maria Sawicka
Wyróżnienie oraz Nagroda Dyrektora MDK w Toruniu - Izabela Karczewska
 
Gratulujemy serdecznie ! Dziękujemy p. Edycie Karczewskiej za opiekę podczas wyjazdu.
 Hajnowski Dom Kultury

Hajnówka porywa do tańca!

IMG 0008

22 czerwca odbyła się druga z trzech potańcówek organizowana przez Hajnowski Dom Kultury w ramach budżetu obywatelskiego 2019 r.

Czytaj więcej...

ZAPROSZENIE - Konkurs kulinarny na „Najlepsze danie puszczańskimi ziołami pachnące” - XIII Jarmark Żubra „Pachnący Puszczą” 14.07.2019r.

Wykorzystujesz w swojej kuchni zioła oraz przyprawy od lokalnych producentów lub zbierane samodzielnie w puszczańskich lasach, okolicznych łąkach? Znasz ciekawe przepisy na dania tradycyjne, kuchni regionalnej z aromatem ziołowym. Podziel się nimi z nami i zgłoś się do konkursu kulinarnego, organizowanego w ramach XIII Jarmarku Żubra.

Czytaj więcej...

XIII Jarmark Żubra "Pachnący Puszczą" 14.07.2019r.

logo jarmark zubra

Szanowni Państwo,

zapraszamy do uczestnictwa w XIII edycji Jarmarku Żubra w dniu 14 lipca 2019 r. – głównym hajnowskim wydarzeniu promującym bogactwo kultury Regionu Puszczy Białowieskiej. Jarmark Żubra to święto kultury tradycyjnej oraz lokalnych specjałów Podlasia. Podczas Jarmarku prezentowane są produkty, zarówno żywnościowe – lokalne smaki (np. sery, miody, wyroby piekarnicze, zioła itp.) jak i rękodzielnicze (np. hafty, koronki, rzeźby w drewnie, galanteria drewniana, rzemiosło, sztuka itp.).

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.