XIII Jarmark Żubra zapachniał puszczą

038

XIII Jarmark Żubra roztaczał nad Hajnówką woń puszczańskich ziół i przypraw. 14 lipca do Parku Miejskiego przybywały tłumy mieszkańców Hajnówki, regionu Puszczy Białowieskiej, Podlasia, innych zakątków Polski a także goście zagraniczni, aby doświadczyć wszystkimi zmysłami dziedzictwa kulturowego i kulinarnego naszego regionu. Smak oraz zapach produktów lokalnych i piękno tradycyjnego rękodzieła, stanowią esencję wrażeń duchowych wśród zainteresowanych poznawaniem kultur regionalnych. Na nich budowana jest wartość lokalnych marek, w tym marki miasta Hajnówka i Regionu Puszczy Białowieskiej.

 

 

STREFA KULINARNA

W tegorocznej edycji poświęciliśmy szczególne miejsce lokalnej kuchni. Jej prezentacja odbywała się w strefie – „Smaki Hajnówki. Produkty Lokalne Regionu Puszczy Białowieskiej”. Aktywności w tej strefie animowała Barbara Tekieli - dziennikarka branży turystycznej i kulinarnej, m.in. juror na X Nadbużańskich Spotkaniach Ziołowych. Jest współpracownikiem POT w roli eksperta przy tworzeniu kampanii promującej polską kuchnię. Profesjonalne komentarze, przekazywanie ciekawostek związanych z lokalną kuchnią, zachęcanie uczestników do aktywności, nadawało życia całości wydarzenia.

Na pierwszym planie królowały zioła – temat przewodni tej edycji jarmarku. Na stoiskach hajnowskich firm tj. RUNO i EkoHerba można było spróbować i poznać możliwości wykorzystywania różnych rodzajów produktów zielarskich (herbatki, przyprawy, napary, kosmetyki), a także stworzyć własne kompozycje/mieszanki odpowiadające naszym gustom. Odwiedzając stoiska należało bacznie wsłuchiwać się w przekazywane informacje – zdobytą wiedzą ochotnicy wykazywali się w konkursie wiedzy o ziołach przeprowadzonym przez firmę RUNO. Przesympatyczna „Zielarka” wraz z „Zielarzem”, wędrując alejkami parku zachęcali do odwiedzania namiotu firmy, kusząc ziołowymi mini-upominkami.

Jak co roku rzesze ciekawskich (małych i dużych) odwiedzało Strefę Hajnowskiego Marcinka. Od kilku lat Joanna Bińczycka z Pracowni Tortów „Cukrowe Fantazje” przekazuje zainteresowanym niezbędny fachowy zestaw wiedzy o wykonywaniu naszego hajnowskiego specjału. W tej edycji odbyły się również dwa pokazy jego wykonania. Od poszczególnych składników, sposobów wyrobu i pieczenia ciasta, aż po przełożenie kremem i dekorację. Udział w warsztatach pozwala na podszlifowanie technik wyrobu Marcinka, które przydają się w warunkach domowych. O tym, ile wiemy o Hajnowskim Marcinku mogliśmy się przekonać w quizie wiedzy o tym cieście. Pytania dotyczyły jego historii, składników, technik przygotowywania. Okazuje się, że nie wszyscy jeszcze znamy jego tajemnice. Zwycięzca otrzymał ufundowany przez Pracownię Tortów Hajnowski Marcinek. Na stoisku nie zabrakło także degustacji…Dziękujemy Andrzejowi Borowikowi z Cukierni „EMMA Borowik” za zaangażowanie w organizację strefy i zasponsorowanie Marcinków w celach degustacyjnych.

 

Niezmiernie ucieszyła nas aktywność na stoiskach kół gospodyń wiejskich z terenu Powiatu Hajnowskiego. Wielkie ukłony kierujemy w stronę:

- Koła Gospodyń Wiejskich "Borysówka" i Wioski tematycznej "Borysówka - Wieś Drewniana", która przeprowadziła warsztaty z pieczenia "ciastek DREWNIAKA" – tradycyjnych kruchych ciasteczek maślanych z tzw. maszynki. To smak dzieciństwa wielu z nas;

- Koła Gospodyń Wiejskich "Jezioranki" z Siemianówki – panie kusiły tradycyjnymi wiejskimi potrawami, z przepysznym smalczykiem ze świeżymi ogóreczkami na czele;

- Koła Gospodyń Wiejskich w Starym Berezowie,

- Koła Gospodyń Wiejskich z Dobrowody - za pokaz obrzędu pieczenia KOROWAJA to tradycyjne ciasto weselne, którego przygotowanie wiąże się z szerokimi działaniami obrzędowymi - od jego przygotowania po przekazanie parze młodej jako symbol szczęścia i pomyślności w pożyciu małżeńskim. W nim tkwi szczęśliwa moneta. Obrzędowi temu towarzyszy śpiew typowych pieśni weselnych. Na stoisku w wielkim skrócie panie z koła gospodyń zaprezentowało scenki z przeprowadzenia tego tradycyjnego weselnego zwyczaju;

- Stowarzyszeniu "Krynica" z Lipin, które przygotowały dla dzieci zabawę tworzenia bulwostempli – ależ nasze pociechy miały frajdę…; Lipiny to „Wioska Bulwy” - zatem nie mogło zabraknąć degustacji regionalnych potraw ziemniaczanych m.in. babki czy kiszki ziemniaczanej;

- Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu „HŁADYSZKA” w Kleszczelach - na ich stoisku dzieci mogły wykazać się swą kreatywnością tworząc obrazy „inspirowane naturą”, czyli z warzyw i owoców;

- Serowarni "Sery z Puszczy Białowieskiej" za degustację znakomitych serów oraz możliwość zakupu oryginalnych produktów nabiałowych z „puszczańską” naturą. Warto podkreślić, iż wszystkie wymienione stoiska były przygotowane bardzo profesjonalnie i atrakcyjnie, z dbałością o najmniejsze detale, co przełożyło się na odbiór odwiedzających jarmark.

 

Strefę kulinarną podsumował konkurs kulinarny na „Najlepsze danie puszczańskimi ziołami pachnące”. Zgłoszonych zostało 14 potraw (w tym 7 dań słonych i 7 słodkich). Komisja konkursowa w składzie:

- Jerzy Sirak, Burmistrz Miasta Hajnówka,

- Barbara Tekieli, Dziennikarka branży turystycznej i kulinarnej,

- Eugeniusz Sidoruk, Firma RUNO,

- Karol Sidoruk, Firma EkoHerba

stali przed nie lada wyzwaniem. Pod uwagę w ocenie dań brano następujące kryteria: wykorzystanie puszczańskich ziół (z hajnowskich firm lub zebrane samodzielnie), nawiązanie do tradycji kulinarnych regionu, estetykę podania.

Po wnikliwej analizie walorów smakowych i estetycznych komisja wyłoniła trze najlepsze potrawy:
I miejsce - "Szarlotka Drewniaka Borysa" (Borysówka Wieś Drewniana),
II miejsce - Smalczyk z ogórkami (Koło Gospodyń Wiejskich "Jezioranki" z Siemianówki),
III miejsce - Pierogi z jagodami (Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Berezowie).
Smacznie gratulujemy Dziękujemy sponsorom nagród: Firmie Runo, Firmie EkoHerba, Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Hajnówce. Przepisy na zwycięskie dania poznacie już wkrótce.

Stoiska wystawowe pełne były także typowych podlaskich smakołyków, ukazujących wielokulturowość regionu. Potrawy tatarskie, przepyszne pieczywo, miody i nalewki, sery korycińskie, wędliny wyrabiane tradycyjnymi metodami… Nie sposób było przejść obok nich obojętnie.

 

RODZINNA STREFA ŻUBRA POMPIKA

#BAJANKA Monika Skikiewicz jak zwykle nie zawiodła oczekiwań najmłodszych uczestników Jarmarku. Ujęła ona wszystkich swą kreatywnością angażując w animacje i zabawy nasze pociechy (i nie tylko;)). Bez wątpienia skradły serca wszystkich uczestników strefy. Organizacja strefy nie udałaby się bez zaangażowania wolontariuszy z hajnowskich szkół, w tym przede wszystkim Szkoły Podstawowej nr 2 - Brawo. Oj, działo się na #ŻubrzejPolanie:
- popularnością cieszyła się milusińska KOZA - dojenie na czas i na podsumowanie Certyfikat Super Dojarza dla najlepszego „gospodarza”;

- wiedzą można było się popisać w grze "Pompikowe Koło Fortuny";

- nikt nie stronił od łowienia kaczek, pływających w basenie;

- w Kącikach: Porady, Polinki, Pomruka dzieci wykazywały się swym zmysłem plastycznym, technicznym oraz artystycznym podczas malowania twarzy czy wykonywania spinek do włosów;
- każdy mógł zasadzić wybrane sadzonki ziół i zabrać je do domowej hodowli, w udekorowanej samodzielnie kolorowej doniczce.

Poza tym do pokonania był „leśny tor przeszkód”, gra planszowa „Pompik. Polinka” oraz zabawa ze sceny na wzór popularnej tzw. KARETY, według instrukcji zawartej w tekście animacyjnym (przygotowanym specjalnie na tę okazję przez Tomka Samojlika dla Bajanki) uczestnicy poznawali wesołą żubrzą rodzinkę. Dostrzegliście pompikowe słomiane postaci ustawione na terenie „polany”? Powstały one dzięki uprzejmości Państwa Bowtruczuków. W pomnikowej strefie oczywiście nie mogło zabraknąć autora przygód o Pompiku. Przy namiocie Wydawnictwa MediaRodzina, w którym można było zakupić książeczki, miłośnicy uzyskali autograf Tomasza Samojlika wraz z „pomnikowym stemplem”, a także zaczerpnęli wiedzy o planach na przyszłość. Rodzinna Strefa Żubra Pompika jest dowodem na rosnącą z roku na rok popularność żubra Pompika nie tylko w regionie, ale również w innych zakątkach kraju. Dzieje się to między innymi dzięki ogromnemu zaangażowaniu Moniki Skikiewicz w jego promocję, wykorzystując do tego swój zmysł animacyjny, pomysłowość. Serdecznie dziękujemy #Bajance za wspieranie Tomka Samojlika oraz miasta Hajnówka w działaniach dążących do wzmacniania marki miasta, której częścią stał się Pompik.

Jarmark z definicji jest wydarzeniem o charakterze ponadlokalnym. Cechę te ujawnia co roku hajnowski Jarmark Żubra, biorąc pod uwagę miejsca, z których przyjeżdżają do nas wystawcy oraz odwiedzający. Park Miejski gościł ponad 100 wystawców. Najwięcej stoisk zajmowali regionalni wystawcy, których przede wszystkim Jarmark powinien pokazywać i promować – jarmark jest przecież świętem kultury Regionu Puszczy Białowieskiej. Wielkie wrażenia estetyczne wzbudzało ludowe rękodzieło wciąż praktykowane przez podlaskie gospodynie - koronki, hafty, wyszywanki. W tym roku poznaliśmy także „motanki”, ciekawscy mieli okazję stworzyć swoją materiałową laleczkę z „przesłaniem” pod okiem Pani Lucyny Zdanowskiej. Wiklinowe koszyczki, gliniane naczynia (także wykonywane samodzielnie podczas warsztatów), ceramika na wysokim poziomie artystycznym itp. Niezbędnych informacji turystycznych udzielano na wspólnym stoisku promocyjnym miasta Hajnówka i Lokalnej Organizacji Turystycznej „Region Puszczy Białowieskiej”. Nie sposób o wszystkim opowiedzieć na piśmie - trzeba tego osobiście doświadczyć. Muzycznego akcentu nadawały zespoły ludowe z regionu tj. "Narewczanki", ZP "Echo Puszczy", "Cegiełki", Zespoły z Białorusi i Łotwy. Nieco mocniejszych brzmień na folkową nutę dostarczyły zespoły „TUHAJ-BEJ” oraz „Czeremszyna”.

ORGANIZATOR: Urząd Miasta Hajnówka, Hajnowski Dom Kultury
HONOROWY PATRONAT Marszałka Województwa Podlaskiego
PATRONAT MEDIALNY: Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok, TV Podlasie, TVK Hajnówka, Wieści Podlaskie

SPONSORZY:

1. PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH W HAJNÓWCE
2. PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI – HAJNÓWKA
3. PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ – HAJNÓWKA
4. FABRYKI MEBLI "FORTE" S.A.
5. "PAR-BUD"ROBERT BERK
6. BIURO UBEZPIECZEŃ I OBROTU NIERUCHOMOŚCIAMI BOROWIK
7. BANK SPÓŁDZIELCZY W HAJNÓWCE
8. BANK SPÓŁDZIELCZY W BIELSKU PODLASKIM
9. "GARNIEC PODLASKI" CATERING
10. "OPAL" OLEJ OPAŁOWY EKOTERM PLUS
11. ZAKŁAD DRZEWNY "ANDREWPOL"
12. MARKET "MRÓWKA" HAJNÓWKA
13. "RUNO"HAJNÓWKA
14. NADLEŚNICTWO HAJNÓWKA
15. DOROTA I MAREK GINSZT - USŁUGI DŹWIGOWE

LISTA WYSTAWCÓW 2019

FOTOGALERIA zobacz więcej zdjęć (fot. Anna Tarasiuk, Hajnowski Dom Kultury)

Emilia Korolczuk

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

        Deklaracja dostępności

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Możliwość płatności kartą płatniczą

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.