Podlaska Oktawa Kultur w Hajnówce

11o

Folklor europejski zawitał także do naszego miasta. Stało się to dzięki IX Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur, który odbywał się w dniach 26-31.07.2016r. na terenie Województwa Podlaskiego. Jego organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Koncert w Hajnówce był jednym z wielu, jakie miały wówczas miejsce (odbyły się także m.in. w Białymstoku, Białowieży, Bielsku Podlaskim, Goniądzu, Łomży, Narewce, Czarnej Białostockiej).

Na scenie Amfiteatru zaprezentowały się dwa zespoły. Jako pierwsza wystąpiła białostocka grupa BIAŁKA z projektem „Babuka” (z romskiego – lalka), której muzyka przeniosła słuchaczy w romskie klimaty. Łączy on w sobie muzyczne tradycje folkloru romskiego z elektroniką i alternatywnym spojrzeniem na kulturę romską. Jego celem jest bycie muzycznym łącznikiem między masowym odbiorcą a źródłami tej kultury. Liderka zespołu Natasza Topor wyśpiewała niesamowitym głosem pieśni Romów m.in. z Rosji, Węgier czy Serbii, której akompaniowały dźwięki wydobywane z towarzyszących instrumentów tj. bęben, cymbałki, gitara elektryczna.

W drugiej godzinie widownię poruszyła słowacka nuta. Zagrał niezwykle rytmiczny, barwny zespół folklorystyczny Vargovčan z Hanuszowiec na Słowacji. Założony w 2005 roku. Na początku liczył tylko 15 osób, ale rok w rok liczba ta rosła i teraz grupa składa się obecnie z ponad 250 ludzi w wieku 6-36 lat. Do Hajnówki przyjechała jednak niewielka ich część, ale to nie ujmowało poziomu ich występowi. Zaprezentował tańce oraz pieśni słowackie, głównie z regionów Szaryszu, Spiszu, Zemplina i Zakarpacia. Uroku dodawały wielobarwne stroje ludowe tancerzy.

Każdy z zespołów otrzymał upominek z rąk Burmistrza Miasta Hajnówka Jerzego Siraka. Podsumowując spotkanie podkreślił, iż dają one możliwość poznania sąsiednich kultur ludowych, wartości narodowych, wyrażanych poprzez muzykę, taniec oraz stroje. Są też okazją do nawiązania współpracy, integracji na poziomie międzynarodowym. Na zakończenie tancerze z zespołu Vargovčan porwali Burmistrza do wspólnego tańca.

Niezmiernie cieszy mnie fakt, iż mogłam uczestniczyć w Koncercie Finałowym IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur, który miał miejsce 31 lipca (niedziela) na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Folklor europejski „w pigułce” – tak można określić to popołudnie. Charakter wydarzenia bardzo dobrze oddają słowa Roberta Tyszkiewicza, posła na Sejm RP, wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. Zaznaczył, że „stolica wielokulturowości Podlasia”, jaką jest Białystok, na czas festiwalu stał się „stolicą wielokulturowości Europy”. Ucho oraz oko widowni cieszyły muzyczne i wielobarwne taneczne klimaty kultur europejskich. Wystąpiły zespoły m.in. z Białorusi, Ukrainy, Cypru, Rumunii, Abygei, Słowacji czy Węgier. Nie sposób opisać wrażeń, emocji, jakie towarzyszyły podczas prezentacji. Trzeba po prostu tam być. Wybrzmiewały radość, energia, miłość i tradycja narodowa prezentowanych krajów.

Koncerty w Hajnówce oraz w Białymstoku dają podstawę do wydobycia idei Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur. Po pierwsze daje on Podlasianom, w tym Hajnowianom i mieszkańcom okolic, szansę poznania innych kultur, co umożliwiają „wędrujące” koncerty zespołów, biorących udział w tym przedsięwzięciu. Głębszy sens jednak leży w towarzyszącemu mu słowu „integracja kulturowa”, które w dzisiejszych niespokojnych, bardzo skomplikowanych czasach nabiera szczególnego znaczenia. Festiwal wynosi uczestników na poziom ponadnarodowy, gdzie wszyscy stają się przyjaciółmi. To także moment dla promowania kulturowych wartości (tych materialnych i duchowych) europejskich oraz naszych lokalnych. Do zobaczenia za rok!!

Emilia Korolczuk

Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Street Workout


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Hajnówka Biega


Rowerzysta na drodze


Lodowisko


Hajnowskie Morsy


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Klub Karate Tradycyjnego

Parkiet Hajnówka lekkoatletyka

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

  • judo
  • kulturystyka

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:

  poniedziałek godz. 8:00-16.00; wtorek-piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna: pn: 8:00-15.30, wt.-pt. 8.00-15.00; przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.