19. edycja Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Hajnówce

14

Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego szczyci się wyjątkowym instrumentem. Organy mają niespotykane brzmienie i szkoda byłoby nie wykorzystać ich potencjału. Za sprawą śp. ks. prał. Mariana Świerszczyńskiego i pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej, w 1997 roku odbył się pierwszy koncert. Nikt wówczas chyba nie przypuszczał, iż przez kolejne 19 lat koncerty będą cieszyć się popularnością oraz wsparciem władz samorządowych i osób kochających muzykę. - Już na dobre nasze koncerty wpisały się do kalendarza hajnowskich imprez – powiedział na zakończenie proboszcz ks. kan Józef Poskrobko. - Przez 19 sezonów mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata: z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

- Jak co roku, oprócz muzyki organowej usłyszeliśmy też muzykę kameralną. Wystąpiły duety organowe wraz z puzonem, organy plus altówka, był zespół wokalny – wylicza dyrektor Podlaskich Koncertów Organowych – Józef Kotowicz. - Z punktu widzenia słuchaczy były to atrakcyjne koncerty, które ukazały piękne brzmienie organów, ale też bogactwo literatury muzyki kameralnej. Jak co roku staramy się o najwybitniejszych artystów muzyków. W tym roku gościliśmy artystów polskich. Perełką tegorocznych koncertów był występ warszawskiego dziekana Wydziału Instrumentalnego Klawesynu, Organów i Fortepianu – dr. hab. Jarosława Wróblewskiego, muzyka Teatru Wielkiego puzonisty Rafała Piłasiewicza. Są to wybitne nazwiska wśród czołówki polskich muzyków.

 

Tradycyjnie, spotkania z muzyką organową i kameralną odbywają się w okresie wakacyjnym. W tym roku wysłuchaliśmy czterech koncertów.

W niedzielę 10 lipca 2016r. wystąpił organista, klawesynista, pedagog i kompozytor - Jarosław Ciecierski z Olsztyna oraz Zespół Wokalny „Cantamen” z Białegostoku (w składzie: Małgorzata Olechno – sopran; Agnieszka Backiel – alt; Adam Boruch – baryton i Łukasz Olechno – bas). W wykonaniu organisty zabrzmiały piękne utwory J. S. Bacha. Natomiast zespół zaśpiewał między innymi takie utwory jak: T. L. de Victoria – Confitebor Tibi Domine, T. Tallis – If you love me, T. Tallis – O Lod give thy Holy Spirit, J. des Pres – El Grillo, J. Arecadelt – Ave Maria.

Wieczór 24 lipca należał do organisty Przemysława Kapituły z Warszawy oraz Trio „Cantabile” z Lublina.

Przemysław Jakub Kapituła regularnie koncertuje w kraju i za granicą – dając kilkadziesiąt koncertów rocznie na najpoważniejszych festiwalach organowych w Europie. Jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

Trio CANTABILE tworzy trzech muzyków: śpiewaczka i organistka Barbara Brzozowska, pianista i kompozytor Rudolf Steiner oraz ukraińska skrzypaczka Natalia Kozub. Artyści promują i wykonują muzykę autorstwa Rudolfa Steinera oraz muzykę klasyczną, filmową i utwory z gatunku piosenki aktorskiej.

31 lipca usłyszeliśmy połączenie dźwięków organów i puzonu w wykonaniu Jarosława Wróblewskiego i Rafała Piłasiewicza.

Jarosław Wróblewski jest laureatem licznych konkursów organowych w kraju i za granicą. Występował też jako solista, dyrygent i muzyk kameralny w Polsce i innych krajach Europy.

Pan Rafał Piłasiewicz specjalizuje się w grze na puzonie kontrabasowym. Jest pierwszym puzonistą basowym Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Ostatni koncert odbył się 14 sierpnia. Tegoroczne spotkania z muzyką poważną zakończył występ organisty, Dyrektora Podlaskich Koncertów Organowych – Józefa Kotowicza oraz koncert Radosława Kopra. Radosław Koper, od czasu ukończenia studiów czynnie uczestniczy w życiu muzycznym Podlasia, a także współpracuje z wieloma orkiestrami. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego, natomiast dziesięć lat później został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Podlaskiej.

Józef Kotowicz - białostocki muzyk, wykładowca i pedagog. Pełni także funkcję Prezesa Białostockiego Stowarzyszenia Musica Sacra i jest kierownikiem artystycznym Katedralnych Koncertów Organowych w Białymstoku. W swoim dorobku artystycznym ma udział w wielu festiwalach i koncertach w kraju i za granicą min. w Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Litwie, Białorusi i USA.

Wszystkie występy kończyły się gromkimi brawami, często też owacjami na stojąco, prosząc o dziękując w ten sposób za wspaniałe przeżycia muzyczne, jakich doznała słuchając wykonywanych utworów.

Przy okazji składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które pracują przy organizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia. Wiele pracy wykonują też wolontariusze. Do ich zadań należy pomoc w promocji imprezy, przygotowanie programów i plakatów, ale i też przygotowanie instrumentów do koncertu. - Co roku wymaga to ogromnej pracy – informuje pan Kotowicz. - Takie okresowe strojenie, przegląd techniczny owocuje przez kolejne miesiące, by służyć w muzyce liturgicznej.

Przed nami jubileusz 20-lecia. Czy odbędą się z tej okazji wyjątkowe koncerty – dowiemy się już wkrótce...

Emilia Rynkowska

fot. źródło www.farahajnowka.pl i Emilia Rynkowska


Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Street Workout


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Hajnówka Biega


Rowerzysta na drodze


Lodowisko


Hajnowskie Morsy


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Klub Karate Tradycyjnego

Parkiet Hajnówka lekkoatletyka

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

  • judo
  • kulturystyka

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:

  poniedziałek godz. 8:00-16.00; wtorek-piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna: pn: 8:00-15.30, wt.-pt. 8.00-15.00; przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.