Wieczór Prawosławnej Poezji Religijnej

15

27 listopada 2016 r. po raz dwunasty w Hajnowskim Domu Kultury odbył się Wieczór Prawosławnej Poezji Religijnej. Przed publicznością wystąpili laureaci Konkursu Recytatorskiego Prawosławnej Poezji Religijnej p.t. „Poezja źródeł", który odbył się 17 listopada 2016r.

 

Konkurs i Wieczór został zorganizowany przez doradcę metodycznego ds. nauczania religii prawosławnej dr Lillę Busłowską przy współpracy parafii prawosławnej p.w. Świętej Trójcy w Hajnówce i Bractwa Młodzieży Prawosławnej przy tej parafii oraz Hajnowskiego Domu Kultury. Odbywa się z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością: ks. mitrat Michał Niegierewicz proboszcz parafii p.w. św. Trójcy w Hajnówce, dziekan Hajnowski; ks. mitrat Sergiusz Korch, wicedziekan dekanatu hajnowskiego, ks. prot. Sławomir Chwojko koordynator wizytatorów nauczania religii prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, wizytatorzy nauczania religii prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej: ks. Andrzej Busłowski, ks. Paweł Sterlingow; ks. Aleksandr Yuzwa, proboszcz parafii p.w. śww. Cyryla i Metodego w Wołkowysku oraz ks. prot. Dmitrij Biełockij, proboszcz parafii p.w. Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Wołkowysku, duchowni a także: Pan dr Jan Zieniuk Dyrektor Metropolii ds. nauczania religii prawosławnej, Pan Mirosław Romaniuk Starosta Hajnowski, Pan Jerzy Sirak Burmistrz Hajnówki, Pani Lucyna Smoktunowicz Wójt Gminy Hajnówka, Pan Rościsław Kuncewicz Dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury, dyrektorzy przedszkoli i szkół hajnowskich i powiatu hajnowskiego, katecheci i nauczyciele, sponsorzy, rodzice i dziadkowie uczniów, dzieci i młodzież oraz miłośnicy poezji religijnej. Dzięki lokalnej Telewizji Kablowej w Hajnówce została zrealizowana relacja z Wieczoru.

Wieczór prowadzili: Magdalena Gawryluk i Bartosz Łomaszkiewicz.

Podczas Wieczoru zgromadzoną licznie publiczność powitała Lilla Busłowska. Ks. mitrat Michał Niegierewicz, proboszcz parafii prawosławnej p.w. św. Trójcy w Hajnówce odczytał list Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski skierowany do uczestników Wieczoru:

Bracia i Siostry. Uczestnicy i Organizatorzy XII edycji Wieczoru Poezji Religijnej.

(...) Po raz dwunasty zbieracie się by wznieść ku niebu słowa uwielbienia i czci. Bo cóż może człowiek ofiarować temu, który jest Słowem, którego winien stać się obrazem i podobieństwem. Jak być obrazem Słowa?

Czynem? Wysiłkiem?

Raczej słowem, o równie głębokim pięknie i wielkiej mocy. Gdy wypowiadamy szczerą modlitwę, niczym nektar pszczoły przyciąga ona anioły i niczym słoneczny promień chmury rozgania demony. Gdy opisujemy utracony dom rodzinny, kraj dzieciństwa, słowa wyciskają łzy z oczu najtwardszych mężów. (...)

Bo jak mówić o pięknie życia wiarą, jeśli nie poezją. Pięknym opisujemy piękno. (...)

Cieszę się, że wśród odwiecznej pieśni dębów i świerków Puszczy Białowieskiej po raz kolejny zabrzmią liryki człowieka kochającego Boga. Głos natury zleje się z głosem jej Opiekuna. Cała Ziemia Hajnowska, człowiek i żubr, sosna i paproć, dzięcioł i nornica pochylą się nad strofami uwielbienia Stwórcy. (...)

Sala kolumnowa Hajnowskiego Domu Kultury podczas Wieczoru zgromadziła wielu gości. Wśród nich: uczniów, ich rodziców i opiekunów duchowych z Wołkowyska. (Białoruś).

- Szczególnie cieszy nas, że z roku na rok przybywa uczestników konkursu. Gościliśmy już ponad 1600 uczniów. Konkurs inspirował do własnej twórczości nie tylko uczniów, ale też nauczycieli. Obserwujemy jak z roku na rok uczniowie rozwijają swoje talenty recytatorskie. Inspiruje on zarówno uczniów jak i nas, nauczycieli, do poszukiwania i odkrywania tej wyjątkowej poezji. Wszystkich nas ubogaca i ukazuje wielkie bogactwo i piękno tradycji i ojczystego języka naszych przodków. Serdecznie gratuluję i dziękuję uczniom i nauczycielom za przygotowanie do konkursu.- mówiła Lilla Busłowska.

Podczas Wieczoru Laureaci Konkursu odbierali od znamienitych gości pamiątkowe dyplomy i upominki: w kategorii przedszkoli pamiątkowe dyplomy i upominki wręczył Ks. Michał Niegierewicz Dziekan Hajnowski. Pani Lucyna Smoktunowicz Wójt gminy Hajnówka gratulowała laureatom w kategorii szkół podstawowych kl. I - III. Ks. Paweł Sterlingow wizytator nauczania religii prawosławnej Diecezji Warszawsko - Bielskiej wręczył pamiątkowe dyplomy i upominki w kategorii szkół specjalnych. Pan dr Jan Zieniuk Dyrektor Metropolii ds. nauczania religii prawosławnej dyplomy i upominki wręczył laureatom kategorii szkół podstawowych kl. IV - VI. Pan Jerzy Sirak Burmistrz Hajnówki wręczył upominki laureatom w kategorii gimnazjum. Pan Mirosław Romaniuk Starosta Hajnowski, wręczył dyplomy i upominki najstarszym uczestnikom Konkursu – laureatom w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Wszyscy goście gratulowali uczestnikom ich występów i pięknych recytacji.

Na zakończenie spotkania pan Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki w imieniu organizatorów wręczył pamiątkowe albumy duchowym opiekunom grupy uczniów z Wołkowyska: ks. Aleksandrowi Yuzva i ks. Dmitrowi Biełockiemu. Niezwykle serdecznym duchownym, którzy swą troską i ciepłem otoczyli nie tylko swoich podopiecznych, ale ofiarowali nam możliwość poznania ich szerokiej działalności duszpasterskiej w pracy z dziećmi i młodzieżą. Obecność uczestników z Wołkowyska sprawiła, że tegoroczna edycja Konkursu i Wieczoru miała charakter międzynarodowy.

Był to wieczór pełen wrażeń artystycznych i przeżyć duchowych. Uczniowie wspaniale przygotowali się do konkursu, pod okiem swych nauczycieli, rodziców, dziadków. Wszystkim tym, którzy wspierali uczniów w ich pracy serdecznie gratulujemy i dziękujemy.

Konkurs Poezji religijnej mógł odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Hajnówce w ramach wykonania zadania publicznego dotyczącego wspierania inicjatyw kulturalnych mniejszości narodowych. Dzięki ofiarności sponsorów wszyscy uczestnicy i laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki. Wszystkim sponsorom organizatorzy serdecznie dziękują.

Dziękujmy władzom samorządowym za ufundowanie nagród dla laureatów konkursu.

SPONSORZY

 • Fundusz Katechetyczny Warszawskiej Metropolii Prawosławnej
 • Parafia Prawosławna p.w. św. Trójcy w Hajnówce
 • Starostwo Powiatowe Hajnówka
 • Gmina Hajnówka
 • Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SP. ZOO w Hajnówce
 • Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce
 • Kancelaria Notarialna Pan Marek Wasiluk Pan Stefan Wasiluk
 • Telewizja Kablowa Hajnówka Kędyś Kiryluk Spółka Jawna
 • P.P.H. KARMEL S.c. A.M.Dąbrowska
 • Pan Jan Bowtruczuk „AUTO-MAG”
 • Bank Spółdzielczy w Hajnówce
 • Apteka Melisa Pani Wiera Jałoza i Pani Ludmiła Wiluk
 • Pan Grzegorz Kicel Transport Międzynarodowy i Krajowy „BOJAR”
 • Piekarnia Podolszyńscy
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce

 

 

Tekst: ks. Andrzej Busłowski

Zdjęcia: ks. Andrzej Busłowski

ks. protodiakon Marek Maciuka


Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Street Workout


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Hajnówka Biega


Rowerzysta na drodze


Lodowisko


Hajnowskie Morsy


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Klub Karate Tradycyjnego

Parkiet Hajnówka lekkoatletyka

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

 • judo
 • kulturystyka

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:

  poniedziałek godz. 8:00-16.00; wtorek-piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna: pn: 8:00-15.30, wt.-pt. 8.00-15.00; przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.