Spotkanie z Ryszardem Paterem

02p

3 marca 2017 r. odbyło się spotkanie autorskie i promocja najnowszej książki Ryszarda Patera „Dawna zabudowa ulic w Hajnówce". Jest to kolejna publikacja hajnowianina poświęcona tematyce lokalnej, a promocja tego wydawnictwa wpisała się w obchody Tygodnia Książki Regionalnej w Miejskie Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce.

Pod koniec grudnia 2016 r. ukazała się interesująca książka „Dawna zabudowa ulic w Hajnówce" Ryszarda Patera, stanowiąca próbę rozliczenia się z minioną kulturą materialną miasta, będącą przejawem budowlanej działalności mieszkańców, poprzeplataną ich wątkami biograficznymi i wspomnieniami. Książka zawiera 256 stron, w tym 243 zdjęcia, 4 rysunki oraz 35 planów i map, często nigdzie dotąd nie publikowanych.

Jak twierdzi Ryszard Pater, zainteresowały go przede wszystkim ulice i dzielnice położone dalej od centrum miasta, pomijane dotąd przez hajnowskich autorów. W ostatnich latach podejmowano już próby zaprezentowania tematu; warto tu wspomnieć album Alli Gryc „Hajnówka w starej fotografii" ze zdjęciami do 1950 r., artykuły dr. Włodzimierza Poskrobki w „Gazecie Hajnowskiej" w 2008 r. oraz książkę Władysława Zina „Hajnowskie wspomnienia. Pożegnanie przeszłości", zawierających opisy najważniejszych ulic w Hajnówce w okresie międzywojennym. Decydujące znaczenie dla autora miał film „Miasto na skraju puszczy", który zobaczył w 2012 r. oraz zdjęcia lotnicze Hajnówki z 1944 r. opublikowane w 2013 r. W wymienionych na początku publikacjach uwzględniono jedynie ulice ze ścisłego centrum miasta, a autor w swojej książce postanowił połączyć zdjęcia z opisem zabudowy ulic całej Hajnówki z okresu międzywojennego i z lat 50-tych. Oprócz zdjęć znanych z albumu „Hajnówka w starej fotografii" wykorzystał również zdjęcia z Archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej, ze znanego portalu Collegium Haynovianum na nk.pl oraz zdjęcia wykonane m. in. przez Zbigniewa Dzwonkowskiego, Krzysztofa Parzycha, Władysława Zawadzkiego i wielu innych osób. Korzystał też z informacji zawartych w portalu „Starsza Hajnówka" na facebook.pl. Niezwykle ważnym źródłem wiedzy okazały się spisy parafian parafii dubińskiej z lat 1842, 1860 i 1910.

Podstawowym kryterium doboru ulic w książce było znaczenie komunikacyjne (zarówno w przeszłości jak i współcześnie). Całość publikacji została podzielona na dwie części. W pierwszej z nich przedstawiono dzielnice i ulice Hajnówki, istniejące praktycznie do dnia dzisiejszego. Natomiast w drugiej przedstawiono najważniejsze miejsca w Hajnówce, które straciły na swoim znaczeniu, zmieniły właścicieli lub już nie istnieją.

Szczególną uwagę autor zwrócił na ulicę Wincentego Kołodzieja, w dzielnicy zwanej Kozim Przeskokiem oraz dzielnicę Mazury ze względu na powiązania rodzinne z Bujnowskimi i Orzechowskimi, pierwszymi mieszkańcami tych dzielnic. Na podstawie spisu parafian prawosławnej parafii Dubińskiej powstał wykaz mieszkańców na dzisiejszych terenach Hajnówki z lat 1842, 1860 i 1910, obejmujących ul. Lipową, Mazury, Kozi Przeskok. Dzięki znajomym udało mu się również ustalić nazwiska dawnych mieszkańców Czworaków, Dzielnicy Robotniczej, Fabryki Chemicznej, Kolejek Leśnych, ulicy Dzierżyńskiego i części ul. Warszawskiej.

Spotkania z hajnowianinem, który od lat oddaje się wielkiej pasji jaką jest pisanie dokumentalnych książek dotyczących Hajnówki i jej mieszkańców, zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Tak było również w te piątkowe popołudnie, gdy w Czytelni dla Dorosłych spotkali się wierni czytelnicy książek Pana Patera, ale przede wszystkim lokalni sympatycy historii naszego miasta. Podczas oglądania fotografii nie obyło się bez wzruszeń i burzliwych dyskusji. Wszystkie poruszone tematy wzbudziły w zebranych wiele emocji i wspomnień. Autor opowiadał jak gromadził zdjęcia i materiały do najnowszej publikacji, ale też z jakimi problemami przyszło mu się z mierzyć w pracy nad „Dawną zabudową ulic w Hajnówce". Wspomnieć należy, że w dorobku twórczym Ryszarda Patera jest wiele innych tytułów dotyczących różnych sfer życia Hajnówki, m. in. sportu, dziejów parafii rzymskokatolickiej i liceum ogólnokształcącego, historii nadleśnictwa, nie zapominając o sylwetkach znanych i zasłużonych naszemu miastu. Życzymy w imieniu swoim i wszystkich czytelników zapału i inspiracji do dalszego tworzenia, z niecierpliwością czekając na kolejne wydawnictwa dokumentujące historię naszej miejscowości.

Marzena Niewiadomska

fot. Małgorzata Gromotowicz

Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Street Workout


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Hajnówka Biega


Rowerzysta na drodze


Lodowisko


Hajnowskie Morsy


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Klub Karate Tradycyjnego

Parkiet Hajnówka lekkoatletyka

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

  • judo
  • kulturystyka

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:

  poniedziałek godz. 8:00-16.00; wtorek-piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna: pn: 8:00-15.30, wt.-pt. 8.00-15.00; przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.