Szkolenie w Klubie DĄB

14d

Hajnowskie Stowarzyszenie Abstynentów i Rodzin w Hajnówce i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Hajnówce byli organizatorami szkolenia prowadzonego przez Annę i Piotra Bakułów.

 

Anna Bakuła jest psychologiem,  specjalistą psychoterapii uzależnień z certyfikatem PARPA. Jest autorką programu Studium Terapii Uzależnień w Broku, wykładowcą STU, doradcą Dyrektora PARPA do spraw lecznictwa odwykowego, kierownikiem Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, psychologiem w PZP. W ramach prac Zespołu Ekspertów PARPA zajmowała się standardami leczenia dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Jest wieloletnim biegłym sądowym z zakresu psychologii, biegłym z zakresu orzekania w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, mediatorem sądowym.  Od wielu lat zajmuje się pomaganiem ofiarom przemocy i przestępstw.

Piotr Bakuła jest specjalistą psychoterapii uzależnień z certyfikatem PARPA, kierownikiem Poradni Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia dla Dorosłych, kierownikiem Poradni Leczenia Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży. Jest superwizorem pracy terapeutycznej i pedagogicznej Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, wykładowcą Studium Terapii Uzależnień. Jest autorem

i współautorem programów terapeutycznych i profilaktycznych. W ramach prac Zespołu Ekspertów PARPA zajmował się standardami leczenia dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Jest biegłym sądowym i policyjnym w zakresie substancji psychoaktywnych. Zajmuje się również problematyką dialogu międzykulturowego, tolerancji i przeciwdziałania wykluczeniom.

To już kolejny raz wspólnie organizujemy tego typu szkolenie, a z Anią i Piotrem – po raz drugi. Szkolenie odbywało się 18 i 19 listopada 2017r. Były to dni wolne od pracy (sobota i niedziela), a mimo to frekwencja dopisała. Niemal wszystkie osoby, które zgłosiły swój akces w szkoleniu, były na nim obecne; tylko jedna osoba – z przyczyn służbowych – na nie nie dotarła.

Były to warsztaty z zakresu działań interdyscyplinarnych w obszarze przeciwdziałania niedostosowaniu społecznemu. Pracowaliśmy nad niedostosowaniem społecznym i wykluczeniem społecznym oraz nad czynnikami tego wykluczenia. Następnie podjęliśmy trud opracowania zasobów tj. wszystkich instytucji i osób, które pracują w zakresie przeciwdziałania niedostosowaniu i wykluczeniu społecznemu oraz nad przyjrzeniem się brakom w tym zakresie w naszej gminie. Wiele jest instytucji, które pracują w tym obszarze. To, co może niepokoić, a co wynikało z pracy grup, to mała wiedza o sobie nawzajem, jak też wynikający z tego faktu brak ścisłej współpracy, jak też o tym, czym i kto może się zajmować, na kogo może liczyć osoba potrzebująca wsparcia i pomocy, jak też gdzie ma szukać informacji na ten temat. Nad tą problematyką pracowaliśmy w sobotę.

Drugi dzień szkolenia miał być poświęcony profilaktyce uzależnień (alkohol i inne substancje psychoaktywne), jednak już w sobotę uczestnicy warsztatów zgłosili chęć pracy także w zakresie dialogu motywującego. Dialog Motywujący jest metodą rozmowy służącą do wydobywania z rozmówcy jego wewnętrznej motywacji do wprowadzenia zmian w życiu. Opiera się na empatycznym rozumieniu perspektywy rozmówcy, szanowaniu i wzmacnianiu poczucia autonomii, wydobywaniu argumentów za wprowadzeniem zmiany od samego klienta. Jest to świetna metoda pracy z klientem, niezwykle przydatna dla wszystkich uczestników szkolenia.

Właśnie w tych obu obszarach pracowaliśmy w niedzielę.

Jesteśmy przekonani, że każdy z uczestników szkolenia wiele skorzystał dla siebie osobiście, ale też dla swojej pracy zawodowej, doskonalenia swego warsztatu pracy, a więc dla dobra naszej lokalnej społeczności.

Dowodem na to są informacje zwrotne, których udzielali uczestnicy warsztatów na koniec szkolenia ale też zgłoszenie akcesu uczestnictwa w innych tego typu szkoleniach. Byli też chętni na wyjazd do Broku na kilkudniowe szkolenie i warsztaty.

Atmosfera podczas naszych dwudniowych warsztatów była wspaniała. Nawiązały się (jak to zwykle bywa) nowe znajomości, deklaracje współpracy i częstszych kontaktów, co napawa nadzieją na coraz lepszą współpracę między instytucjami pomocowymi.

Ala – członkini naszego Stowarzyszenia – upiekła dwa przepyszne ciasta, które wszystkim smakowały, była „kawa czy herbata" do wyboru, co ułatwiało nawiązywanie kontaktów między uczestnikami.

Dziękujemy UM i MKRPA za wsparcie finansowe warsztatów, no i prosimy o więcej.

Andrzej Szerenos


KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

        Deklaracja dostępności

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Możliwość płatności kartą płatniczą

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.