Obchody Dnia Sybiraka

29s

Grono pedagogiczne ZSZ w Hajnówce dokłada wszelkich starań, aby udowodnić uczniom, że w dzisiejszym, dynamicznym, wciąż zmieniającym się świecie warto znaleźć chwilę na refleksję nad przeszłością, bo – jakkolwiek trywialnie by to nie zabrzmiało- jest ona „nauczycielką życia". Jak ważna jest pamięć o przeszłości przekonała się młodzież uczestnicząca 16 września w hajnowskich obchodach Dnia Sybiraka, które w tym roku odbyły się w naszej szkole.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością dawni zesłańcy-ludzie, którym udało się „wrócić z piekła", a także przedstawiciele władz naszego miasta i powiatu, duchowieństwa, hajnowskich instytucji i szkół oraz białostockiego Muzeum Pamięci Sybiru. Obchody rozpoczęło przemówienie pani Ireny Kostery będącej prezesem Zarządu Koła Związku Sybiraków w Hajnówce, która przybliżyła zebranym historię hajnowskiego koła. Głos zabrała również pani Eugenia Karwowska-dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych, która podkreśliła, jak ważna, szczególnie dla młodego pokolenia, jest pamięć o wydarzeniach sprzed lat oraz przypomniała o współpracy między Związkiem Sybiraków a ZSZ. Burmistrz Miasta Hajnówki- pan Jerzy Sirak, w pełnych emocji słowach, wspominał początki istnienia ZS w naszym mieście, przywołując m.in. postać, nieżyjącej już, pani Walentyny Macuty- organizatorki koła. W imieniu duchowieństwa wypowiedzieli się: proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego- ks. Józef Poskrobko oraz Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Kazimierz Wielikosielec z Homla na Białorusi, który w przejmujący i szczery sposób opowiedział o swoich osobistych doświadczeniach z młodości, przypadającej na lata stalinizmu i wezwał zebranych do trwania w wierze, gdyż, jak przekonywał, ona daje siłę, aby przetrwać najgorsze czasy.
Prowadzący uroczystość uczniowie naszej szkoły przypomnieli zebranym, że w gronie deportowanych znalazł się dyrektor przedwojennej Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego- doktor chemii Józef Jacuński. Został on aresztowany w 1940 r. przez NKWD i osadzony w łagrze na Kołymie. Z zesłania nie powrócił...
Zebrani w auli ZSZ Sybiracy i goście wysłuchali z uwagą ciekawego wykładu „Losy polskich zesłańców w latach 1939-1956" wygłoszonego przez mgr Bogusława Kosela – przedstawiciela Muzeum Pamięci Sybiru.
Wspomnienia deportowanych oraz przejmujące wiersze i piosenki unaoczniające ich gehennę, złożyły się na część artystyczną, przygotowaną przez młodzież naszej szkoły pod kierunkiem nauczycielek–pani Anny Cyruk, pani Anny Lasoty i pani Joanny Sapieżyńskiej. Przedstawienie poruszyło zebranych, w oczach wielu pojawiły się nawet łzy... Najbardziej wzruszająca okazała się finałowa piosenka o matce z Sybiru, zaśpiewana przez młodzież z akompaniamentem akordeonu, na którym pięknie zagrał pan Eugeniusz Iwaniuk.
Jeszcze nigdy Dzień Sybiraka w Hajnówce nie miał tak uroczystej i przejmującej oprawy- powiedziała pani Irena Kostera, dziękując młodym aktorom za występ.
Niemało wzruszeń przyniósł słuchaczom również koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Leśników Puszczy Białowieskiej, który rozpoczął się Hymnem Sybiraków.
Na zakończenie wszyscy zebrani obejrzeli wystawę „Sybir ich połączył-polscy zesłańcy w ZSRS w latach 1939-1956", ale zanim to nastąpiło głos zabrały: pani Mirosława Pawłowska- prezes hajnowskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku i pani Jadwiga Dąbrowska- Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego, która życzyła Sybirakom zdrowia i optymizmu, a organizatorom podziękowała za doskonałe przygotowanie uroczystości.

Anna Cyruk

Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Street Workout


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Hajnówka Biega


Rowerzysta na drodze


Lodowisko


Hajnowskie Morsy


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Klub Karate Tradycyjnego

Parkiet Hajnówka lekkoatletyka

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

  • judo
  • kulturystyka

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.