65. lat Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce

09

„W służbie pokoleń" - przewodnie hasło tegorocznych obchodów 65-lecia Polskiego Związku Niewidomych podkreśla fakt, iż pomimo wielu różnych zmian – główny cel istnienia organizacji pozostaje wciąż ten sam. PZN ma pomagać wszystkim niewidomym i słabowidzącym – bez względu na ich wiek, doświadczenie i stopień niewidzenia. Jak podkreśliła podczas uroczystości Alicja Plis - przez lata dążymy więc do tego samego: by – mimo niepełnosprawności żyć godnie.

Uroczyste obchody 65-lecia Związku odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. T. Rakowieckiego w Hajnówce. Uroczystość poprowadziła prezes Koła Terenowego PZN w Hajnówce – Alicja Plis. Na spotkanie przybyli między innymi Agnieszka Szóstko – Dyrektor Podlaskiego Okręgu PZN w Białymstoku, Krystyna Korolczuk – Wiceprezes Zarządu Okręgu Podlaskiego PZN w Białymstoku, Jadwiga Dąbrowska – Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego, Jerzy Sirak – Burmistrz Miasta Hajnówka, Andrzej Skiepko – Zastępca Burmistrza Miasta Hajnówka, Alla Gryc – Dyrektor MBP w Hajnówce, Rościsław Kuncewicz – Dyrektor HDK, Zenaida Kiendyś – Dyrektor POW w Hajnówce, Ewelina Bajko – Warsztat Terapii Zajęciowej w Hajnówce, Jolanta Prusinowska – PCPR w Hajnówce oraz członkowie Koła Terenowego PZN w Hajnówce. Niestety z powodu obowiązków służbowych na uroczystości w Hajnówce nie mogła być obecna delegacja z Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych, w związku z czym Anna Woźniak-Szymańska – Prezes Zarządu Głównego PZN i Elżbieta Oleksiak – Sekretarz Generalny PZN nadesłały list gratulacyjny z wyrazami uznania i życzeniami wszelkiej pomyślności, dalszych wspaniałych pomysłów i ogromnych chęci do ich realizacji.

Tak piękny jubileusz to wspaniała okazja do przedstawienia prezentacji multimedialnej dotyczącej działań prowadzonych przez stowarzyszenie na przestrzeni lat. Obecnie Koło Terenowe PZN w Hajnówce zrzesza 61 członków - dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe, posiadające znaczny bądź umiarkowany stopień niepełnosprawności z tytułu dysfunkcji wzroku. Na przestrzeni lat przewodniczącymi hajnowskiego związku byli: Wiktor Jańczuk, Stanisława Berk, Halina Szymańska, Eugenia Nowicka, Janusz Puch i od 8 kwietnia 2011r. Alicja Plis. Tak jak w momencie powstania Koła PZN w Hajnówce, tak i obecnie prowadzi się bardzo intensywną i ożywioną - ważną dla inwalidów wzroku działalność rehabilitacyjno – integracyjną. Osoby niewidome i słabowidzące otrzymują tutaj wsparcie i pomoc. Poprzez różne działania członkowie udowadniają, że niepełnosprawność wzrokowa, mimo, iż niesie za sobą wiele problemów, nie zamyka drogi do funkcjonowania w życiu społecznym, że można żyć pełnią życia. W życiu codziennym potrafią świetnie sobie radzić, szczególnie we współczesnym świecie, pełnym sprzętu i urządzeń ułatwiających funkcjonowanie osób niewidomych i słabowidzących. W związku z jubileuszem w bibliotece pojawiła się wystawa przedstawiająca takie pomoce. Ekspozycja dostępna będzie do 8 listopada. Wystawę przygotowała Dorota Królikowska-Łapińska i pracownicy biblioteki.

Ważnym punktem programu było wręczenie odznaczeń PZN. W tym roku na Złotą Honorową Odznakę PZN zasłużył Mikołaj Jankowski. Brązową Honorową Odznakę PZN otrzymała Zenaida Smyk. Realizacja działań organizacji zmierzających do kompleksowej rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku nie byłaby możliwa gdyby nie pomoc ludzi dobrej woli, zarówno ze strony władz samorządowych wszystkich szczebli, pracowników jednostek organizacyjnych miasta i powiatu, placówek rehabilitacji społecznej jak też indywidualnych sponsorów i wolontariuszy. Z okazji jubileuszu wręczono również Odznaki „Przyjaciel Niewidomych". Otrzymali je: Mirosław Romaniuk – Starosta Powiatu Hajnowskiego na ręce zastępcy – Jadwigi Dąbrowskiej, Andrzej Skiepko – Zastępca Burmistrza Miasta Hajnówka oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce.

– Pani Dyrektor, Alla Gryc oraz jej pracownicy są bardzo zaangażowani w upowszechnianie czytelnictwa wśród osób z dysfunkcją wzroku – informuje prezes PZN w Hajnówce. – Cieszy nas fakt, że biblioteka, w swoich zbiorach posiada stale powiększający się zbiór książki mówionej. Czytelnikom mającym problemy z widzeniem udostępniany jest zbiór ponad 1.500 tytułów książek mówionych w systemie mp3 do odtwarzania poprzez urządzenie o nazwie czytak, który można na miejscu wypożyczyć. Pani Dyrektor wspiera nasze stowarzyszenie także poprzez pomoc w organizacji cyklicznych spotkań z cyklu „Biblioteka dostępna także dla niewidomych", które urozmaicają proces rehabilitacji naszych członków. Odznakę „Przyjaciel Niewidomych" otrzymał również Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce i Warsztat Terapii Zajęciowej w Hajnówce. - Instytucje te prowadzą także szeroką działalność skierowaną do osób niepełnosprawnych i od wielu lat współpracują z hajnowskim Kołem PZN. Podopieczni tych ośrodków urozmaicają spotkania okolicznościowe organizowane przez naszą organizację, dając członkom koła wiele radości. Członkowie naszego stowarzyszenia rokrocznie biorą udział w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce oraz w Rajdzie Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych po Puszczy Białowieskiej organizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Hajnówce.

Podziękowania za wkład w rozwój Związku Niewidomych w Hajnówce otrzymali również członkowie zarządu: Dorota Królikowska-Łapińska, Ewa Borysowiec, Mikołaj Jankowski oraz przewodniczący: Alicja Plis i Janusz Puch. Słowa uznania i deklarację dalszego wsparcia złożyli zaproszeni goście z Burmistrzem Miasta Hajnówka na czele.

W części artystycznej wystąpili: Julita Kiczkajło, Dorota Królikowska-Łapińska, Tomasz Wilanowski, Małgorzata Sokołowska i Zenaida Smyk.

Obchody jubileuszu 65. lecia Koła Terenowego PZN w Hajnówce zakończyły się słodkim poczęstunkiem i degustacją Hajnowskiego Marcinka.

Emilia Rynkowska

 


Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Street Workout


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Hajnówka Biega


Rowerzysta na drodze


Lodowisko


Hajnowskie Morsy


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Klub Karate Tradycyjnego

Parkiet Hajnówka lekkoatletyka

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

  • judo
  • kulturystyka

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.