II Konferencja Profilaktyki Hajnówka 2017

007

II Konferencja Profilaktyki Hajnówka 2017 odbyła się w Hajnowskim Domu Kultury w dniu 24 maja 2017 roku. Organizatorem był Jerzy Sirak Burmistrz Miasta Hajnówka oraz przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Urzędu Miasta Hajnówka.

Na konferencję byli zaproszeni między innymi: przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, wójtowie i burmistrzowie sąsiadujących gmin, przedstawiciele Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przedstawiciele Urzędu Miasta Hajnówka, przedstawiciele Powiatu Hajnowskiego, przedstawiciele Gminy Hajnówka, przedstawiciele służby zdrowia, Radni Rady Miasta Hajnówka, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hajnówce, przedstawiciele Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce, dyrektorzy hajnowskich szkół oraz przedszkoli wraz z pedagogami, psychologami, duchowni, , przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce, przedstawiciel Parku Wodnego w Hajnówce, przedstawiciel Środowiskowego Dom Samopomocy w Hajnówce,  przedstawiciele Powiatowego Ośrodka Wsparcia, przedstawiciele Kuratorskiej służby Sądowej w Bielsku Podlaskim, przedstawiciel Aresztu Śledczego w Hajnówce, przedstawiciele Stowarzyszeń działających na terenie Hajnówki oraz wielu innych gości.

Celem Konferencji było przedstawienie działań profilaktycznych realizowanych w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w szczególności skierowanych do młodzieży. Spośród licznych problemów jakie występują w naszym mieście problemy związane z alkoholem, dopalaczami i narkotykami mają szczególne znaczenie.

W związku z tym program uwzględnia działania w obszarach: profilaktyki, leczenia, reintegracji społecznej, wszechstronną pomoc rodzinom z problemem alkoholowym, edukację społeczną, aktywizację dzieci i młodzieży oraz szereg innych działań.

Konferencję prowadził przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Hajnówce- Jarosław Grygoruk. Konferencja była podzielona na dwie części. Pierwsza była skupiona na działalności w zakresie profilaktyki oraz problemach występujących na terenie Hajnówki, druga skupiała się na warsztatach profilaktycznych o szerszej tematyce, podsumowaniu konkursu „MŁODZI, AKTYWNI, SKUTECZNI 2016” oraz części artystycznej.

W pierwszej części Burmistrz Jerzy Sirak wręczył też podziękowania za wieloletnią współpracę dwóm byłym członkom Miejskeij Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych- Pani Marii Danileckiej oraz Piotrowi Gierłachowskiemu oraz wyróżnił dwie osoby za konsekwentną pracę na rzecz wychowania kolejnego pokolenia świadomej, twórczej i odpowiedzialnej młodzieży oraz za działalność profilaktyczną na terenie miasta - Panią Barbarę Zdzisławę Wasiluk i Pana Romana Wnuczko.

Następnym punktem programu konferencji było wystąpienie prelegentów:
Ireny Snitkowskiej – profilaktyka oraz terapeuty prowadzącego punkt konsultacyjny dla osób współuzależnionych w Stowarzyszeniu Abstynentów i Rodzin Klub Abstynentów „DĄB”;
Joanny Węcko – przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce;
Jerzego Jańczuka – przedstawiciela Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hajnówce.

Pierwszą część konferencji zamykała przerwa kawowa z drobnym poczęstunkiem.

Drugi moduł rozpoczęła Pani Elżbieta Powichrowska, przedstawicielka Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych ETAP. Przeprowadziła ona warsztaty o tematyce profilaktyki oraz problemów młodzieży.

Kolejna część była poświęcona konkursowi „MŁODZI AKTYWNI SKUTECZNI". W tej części konferencji laureaci konkursu „MŁODZI AKTYWNI SKUTECZNI 2016"  zaprezentowali efekty swojej pracy.

Konferencję zakończył niezwykle przejmujący spektakl teatralny w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce pod opieką pani Aliny Jakimiuk pt: "Dobra i zła strona mocy".

II Konferencja Profilaktyki cieszyła się dużo większym zainteresowaniem, za co jesteśmy wdzięczni i mamy nadzieję rozwijać tradycję organizowania „Konferencji Profilaktyki” w Hajnówce w przyszłych latach.

Anna Grygoruk, Urząd Miasta Hajnówka

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.