Plakat dla Puszczy - wernisaż wystawy w Teremiskach

Problem ochrony zagrożonych gatunków takich jak wilki czy żubry, dyskusje wokół kornika drukarza, kwestia myślistwa czy wreszcie sprawa zwiększonej wycinki drzewostanu to tematy prac na wystawie poświęconej Puszczy Białowieskiej, którą przygotowali studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a którą otworzy Tomasz Samojlik, naukowiec w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, autor i ilustrator książek dla dzieci poświęconych Puszczy. Wystawa prezentowana będzie na zewnątrz Teatru w Teremiskach koło Białowieży. Na wernisażu 1 lipca obecni będą autorzy prezentowanych prac oraz wykładowczyni, pod której okiem powstawały.
Prace są różnorodne pod względem formalnym – część twórców posługuje się językiem ilustracji lub komiksu, inni wykorzystują fotografie, mamy też lapidarne wypowiedzi oparte na prostych, szablonowych kształtach. Ciekawe są zabawy z konwencją poprzez nawiązania do plakatu filmowego czy cyrkowego, inspirowane Polską Szkołą Plakatu. Znajdziemy też przykład dowcipnego wykorzystania języka wizualnego reklamy znanej szwedzkiej firmy meblarskiej.
Wystawa PLAKAT DLA PUSZCZY prezentuje prace które powstały w Pracowni Komunikacji Wizualnej, na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w semestrze zimowym roku akademickiego 2016/2017. „Puszcza Białowieska” to hasło rzucone przez prowadzącą, temat zarysowany dość pobieżnie, z naciskiem na dowolną twórczą interpretację. Dotąd, dla większości studentów jedynym dobrze znanym tego typu obszarem była, poprzecinana asfaltowymi alejkami, podkrakowska Puszcza Niepołomicka o której już Simona Kossak pisała, że do Białowieskiej ma się jak kundel wiejski do wilka, albo krowa do żubra...
Studenci na własną rękę badali zagadnienie i decydowali, czy podejmą się kwestii budzącej gorące dyskusje jaką jest wzmożona w ostatnim roku wycinka drzew, czy skupią się na unikatowym charakterze tego obszaru, na jego historii czy też ochronie gatunkowej tamtejszej fauny i flory.
To od poszczególnych osób zależało w jaki sposób odniosą się do tematu – jaki kształt przybierze ich artystyczna wypowiedź. Powstały prace różnorodne w formie i treści – począwszy od gry karcianej i serii infografik poprzez obiekt rzeźbiarski o przeznaczeniu edukacyjnym – w postaci przeskalowanych grzybów wykonanych z papieru, kończąc na licznych plakatach. Najwięcej osób, aby zademonstrować swoje podejście do tematu, wybrało plakat społeczny – dziedzinę trudną i wymagającą, z samej swojej natury dość kontrowersyjną i zaangażowaną, budzącą żywe emocje wśród odbiorców.
Różnorodność tematyczna oraz rozmaitość użytych środków wyrazu które widzimy na wystawie, wskazuje na bogactwo wątków i wielowymiarowość omawianej materii, sugeruje szerszy kontekst przyrodniczy i kulturowy. To głos młodego pokolenia, które czuje potrzebę wyrażenia swojej opinii w sposób indywidualny i odrębny, zgodny z własną wrażliwością i przekonaniami, głos zamanifestowany w formie plakatu dla puszczy – odległej geograficznie a jednak bliskiej.
Wystawa na ścianach Teatru w stodole potrwa do 31 lipca 2017 r.

AUTORZY: Kamil Kukułka, Aleksandra Kwater, Joanna Ledworuch, Łukasz Leśniak, Agnieszka Pałuk, Kinga Piwińska,
Mateusz Saks-Dąbkowski, Edhar Shvets, Dominika Spytek, Jagoda Stasiak, Karolina Tenerowicz, Szymon Zakrzewski
OPIEKA ARTYSTYCZNA: Monika Chrabąszcz-Tarkowska
WSPÓŁPRACA: Tomasz Samojlik
ORGANIZTORZY: Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Miejsce wystawy: Teatr w Teremiskach, Teremiski 30, koło Białowieży. Wstęp wolny.
Wystawa potrwa do końca lipca 2017.

 

Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Street Workout


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Lodowisko


Rowerzysta na drodze


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

  • judo
  • kulturystyka

Klub Karate Tradycyjnego


 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                     Kontakt do referatów

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:

  poniedziałek godz. 8:00-16.00; wtorek-piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna: pn: 8:00-15.30, wt.-pt. 8.00-15.00; przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.