Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych
- Utworzono: piątek, 10, styczeń 2014 10:32
- Odsłony: 3395
Zakłada się, że w latach 2008-2015 około 40 tysięcy pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych w Polsce docelowo skorzysta z możliwości ukończenia studiów dofinansowanych przez Unię Europejską. Jest to niepowtarzalna szansa na bezpłatne uzyskanie dyplomu ukończenia studiów wyższych na poziomie licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa uznawanego automatycznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Uzyskanie tytułu licencjata umożliwia kontynuację nauki na studiach magisterskich.
Podniesienie kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych na studiach pomostowych ma ogromne znaczenie. Ich absolwenci wykazują większą niż dotychczas samodzielność zawodową. Czują się silnym partnerem w zespole terapeutycznym. Ich podejście do pacjenta ma charakter holistyczny. Przekłada się to na większą pewność siebie i wyższą samoocenę. Skutkuje zaś podniesieniem jakości świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjenta.
Projekt, należąc do tematów priorytetowych w pracach Ministerstwa Zdrowia, ze względu na swoją społeczną wagę i wielkość pod względem organizacyjnym i finansowym, realizowany jest od roku 2008. Środki finansowe zaplanowane na jego realizację to około 193 miliony złotych.
Planowane nabory na studia pomostowe w ramach projektu
Szczegółowe terminy rekrutacji uczestników na studia pomostowe określają poszczególne uczelnie indywidualnie.
W październiku 2013 roku w ramach projektu studia pomostowe rozpocznie ok. 6400 pielęgniarek i położnych w 64 uczelniach na terenie całej Polski.
W związku z dodatkowymi środkami finansowymi planuje się przeprowadzenie naboru na studia pomostowe w ramach projektu rozpoczynające się wiosną 2014 roku dla ok. 3000 pielęgniarek i położnych.
Podmiotami odpowiedzialnymi za rekrutację na studia pomostowe realizowane w ramach projektu są uczelnie, wybrane w procedurze zamówienia publicznego.
Więcej informacji znaleźć można na stronie www.studiapomostowe.mz.gov.pl
Dodatkowych informacji udziela:
Pani Krystyna Kret
Główny Specjalista
Wydział Wdrażania Projektu Systemowego
Departament Pielęgniarek i Położnych
Ministerstwo Zdrowia
tel.: 22 53 00 245
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
PIERWSZA POMOC:
Pomoc osobie nieprzytomnej oddychającej
TELEFONY ALARMOWE:
997 Policja
998 Państwowa Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
112 wspólny telefon alarmowy
OGÓLNOPOLSKIE TELEFONY ZAUFANIA