Nadanie imienia Przedszkola Nr 2 w Hajnówce

Po szczegółowej analizie propozycji ankietowych zebranych od rodziców, partnerów przedszkola, pracowników i dzieci

Rada Pedagogiczna

w porozumieniu z Radą Rodziców

zaproponowała imię dla naszego przedszkola:

KUBUSIA PUCHATKA

Pełna nazwa przedszkola brzmiałaby:

Przedszkole nr 2

im. Kubusia Puchatka

w Hajnówce

Uzasadnienie:

We wrześniu 2017 r. Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o nadaniu imienia dla przedszkola. W roku szkolnym 2016/2017 przedszkole obchodziło jubileusz 40-lecia istnienia. Nadszedł więc doskonały moment na to, aby po uroczystych obchodach jubileuszu nadać imię naszej placówce. We wrześniu Rada Pedagogiczna rozpoczęła prace związane z dokonaniem wyboru odpowiedniego imienia dla przedszkola. Wybór imienia okazał się bardzo trudny, ponieważ każda pojedyncza propozycja okazywała się niepasująca i nieodpowiednia. Wszystkim zależało na tym, aby placówka posiadała imię, z którym dzieci będą kojarzyć „swoje przedszkole”. Istniała potrzeba znalezienia motywu, który stanowiłby dla wychowanków oraz pracowników rodzaj symbolu identyfikującego.

Rada Pedagogiczna zaproponowała, aby Patronem przedszkola była: postać z bajki, postać literacka lub osoba odgrywająca w życiu małego dziecka istotną rolę, przedstawiająca wzory i wartości, wspomagająca nauczyciela i rodzica w oddziaływaniach wychowawczych. Następnie Rada Pedagogiczna zwróciła się z prośbą do wszystkich rodziców i ludzi związanych przedszkolem o udział w ankiecie, której celem było wybranie odpowiedniego imienia dla przedszkola. Ankieta rozdawana była rodzicom i pracownikom Nauczyciele w grupach przeprowadzili wywiad z dziećmi.

W listopadzie Rada Pedagogiczna przystąpiła do przeanalizowania ankiet, omówienia i wyboru imienia spośród licznych propozycji przygotowanych przez nauczycieli, rodziców, partnerów przedszkola i przez same dzieci. Okazało się, że znaczna większość proponowała na imię dla przedszkola postacie z bajek. Szczególnie dzieci w przedszkolu bardzo nalegały, aby w nazwie przedszkola był ktoś z bajki. Motywowały to w ten sposób, że chcą chodzić do np. Myszki Miki, Żubra Pompika, Misia Uszatka, do Tomcia Paluszka, do Reksia, Kubusia Puchatka, do Jasia i Małgosi. Dzieci nie chciały aby naszym Patronem był pisarz czy jakaś inna zasłużona osoba. Dzieci chcą identyfikować się z tymi bohaterami, których znają i którzy należą do ich małego świata, a przedszkole swoją nazwą ma wzbudzać radość i kojarzyć się z miejscem przyjaznym, wesołym, bajkowym.

Rada Pedagogiczna przeliczyła zebrane ankiety od rodziców. Ogółem ze wszystkich grup I-V było 98 sztuk, zaś od nauczycieli i personelu przedszkola 21.

Najczęściej powtarzające się propozycje to bohaterowie z bajek:,, Calineczki, Myszki Miki,Tomcia Paluszka,, Jasia i Małgosi,Kubusia Puchatka i Żubra Pompika.”Jedynie tylko kilkoro rodziców zaproponowało autorów literatury dziecięcej: J. Tuwima, J. Brzechwy. Inne propozycje były pojedyncze. Nauczycielki również przeprowadziły rozmowy z dziećmi n/t nadania imienia. Dzieci podawały swoje propozycje, które nawiązywały do aktualnie oglądanych i czytanych bajek np. Smerfów, Zig-Zaka, Myszki Miki, Kaczora Donalda,Złomka, Shreka, Franklina, Reksia, Misia Uszatka, Czerwonego Kapturka, Królewny Śnieżki, Jasia i Małgosi, Calineczki, Tomcia Palucha.

Ponieważ przy wyborze imienia kierowano się istotnym kryterium, iż patronem miała zostać postać odgrywająca w życiu dziecka ważną rolę okazało się, że znaczna większość, a szczególnie dzieci proponowała na imię dla przedszkola postacie z bajki .Rada Pedagogiczna na posiedzeniu w miesiącu listopadzie 2017 roku wybrała trzy propozycje:Tomcio Paluszek,Żubr Pompik i Kubuś Puchatek W grudniu 2017 roku odbyło się głosowanie. Spośród trzech najczęściej pojawiających się propozycji najwięcej głosów otrzymał Kubuś Puchatek.

Ostatecznie Rada Pedagogiczna zaproponowała, aby nadać imię

„Kubusia Puchatka”

Pełna nazwa przedszkola brzmiałaby:

Przedszkole nr 2

im. Kubusia Puchatka

w Hajnówce

Kubuś Puchatek to książka składająca się z dziesięciu krótkich, zabawnych historyjek o zwierzętach - mieszkańcach Stumilowego Lasu i ich przyjacielu, małym chłopcu o imieniu Krzyś. Bohaterowie - Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Przemądrzała, Mama-Kangurzyca i Maleństwo - mają różne charaktery i różnie się zachowują, jednak każde z nich to jeden z często spotykanych typów ludzkich charakterów. Każde z opowiadań pokazuje jakąś ważną prawdę na temat ludzi i ich wzajemnych relacji. Całość składa się na opowieść o tym, że choć każdy człowiek jest inny, to jednak warto próbować się porozumieć, gdyż tylko tak można znaleźć prawdziwych przyjaciół. Wiele osób okazuje się bowiem zupełnie innych, gdy ich poznamy, niż na pierwszy rzut oka - dlatego nie warto nikogo odrzucać tylko dlatego, że go nie znamy. Drugim ważnym wnioskiem z lektury książki jest ten, że choć wszyscy mamy jakieś wady, to nie należy nikogo z tego powodu skreślać, gdyż oprócz wad każdy ma też jakieś zalety - np. Królik jest przemądrzały, ale umie wszystko zorganizować, Kłapouchy to ciągle zmartwiony maruda, ale jest bardzo odpowiedzialny i uczynny, Prosiaczek jest tchórzliwy, ale stara się dotrzymywać słowa i jest bardzo życzliwie nastawiony do wszystkich.

Dzieciom łatwo będzie identyfikować się z przedszkolem, w którym przebywają.

Dzieci w wieku przedszkolnym w sposób szczególny poddają się fantazji i urokowi opowiadań,książek,baśni. Uwielbiają wraz z bohaterami bajek i opowiadań przeżywać niezwykłe - czasami niebezpieczne - przygody, przezwyciężać strach ,wierzyć w odmianę losu i we własne siły.

Rada Pedagogiczna przedszkola w pracy wychowawczo – dydaktycznej i opiekuńczej szczególnie nawiązuje do bajek opowiadań, dobrze znanych wielu pokoleniom. Pedagodzy przedszkola wykorzystują opowiadania i bajki jako gatunek literacki pomocny w wspieraniu rozwoju i terapii małych dzieci, kształtowaniu ich wyobraźni oraz stosunku do świata w okresie dzieciństwa. Propagują głośne czytanie dzieciom w przedszkolu i domu, inspirują dzieci i dorosłych do częstego kontaktu z literaturą, jako źródła przeżyć, piękna, wiedzy i wartości moralnych.

Wszystko odbyło się zgodnie z uchwaloną przez Radę Pedagogiczną Przedszkola nr 2 w Hajnówce Procedurą Nadania Imienia Przedszkola nr 2 w Hajnówce z dnia 14.09.2017 roku.

Wybór imienia poddany został opinii Rady Rodziców na zebraniu w dniu 16.01.2018 roku .Rada Rodziców poparła propozycję pedagogów i wyraziła pozytywną opinię o dokonanym wyborze imienia.

NASZE DZIAŁANIA DOTYCZĄCE NADANIA IMIENIA NASZEGO PRZEDSZKOLA

       Zorganizowanie konkursu na hymn przedszkola dotyczący między innymi postaci Kubusia Puchatka (termin: marzec- kwiecień).

       Zorganizowanie kącików tematycznych „Przyjaciele Kubusia Puchatka” oraz gazetek tematycznych w każdej grupie przedszkolnej.

       Zajęcia dydaktyczne poświęcone tej postaci i autorowi książki (całe II półrocze, wg potrzeb danej grupy).

       Cykl spotkań w oddziale dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Planowane zabawy, quizy i treści dotyczące książek.

       Konkurs plastyczny na plakat/logo „Kubuś Puchatek oczami dzieci” (kwiecień-maj).

       Czytanie fragmentów książek o zabawnym misiu w ramach akcji włączającej rodziców do działań przedszkola: „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” (całe II półrocze).

       Projekt edukacyjny „Kubuś Puchatek przyjacielem dzieci” (kwiecień)

       Projekt edukacyjny „Morały i nauki zawarte w bajkach o Kubusiu Puchatku” (maj)

       Wiosenne spotkanie z książką poświęcone w całości postaci Kubusia Puchatka i jego przygodom. (kwiecień)

       Konkurs na wiersz o Kubusiu Puchatku i przyjaciołach dla dzieci i rodziców (maj)

       Stworzenie rubryki „Cytaty słodkie jak miodek” w kąciku dla rodziców- wywieszanie ciekawych fragmentów i cytatów z książek o Kubusiu Puchatku.

       Zorganizowanie uroczystości nadania imienia na placu przedszkolnym: przypomnienie historii powstania przedszkola, występy dzieci, podsumowanie działań i konkursów, zabawy i poczęstunek.

       Działania planowane na przyszłe lata:

       Coroczne Obchody Dnia Kubusia Puchatka - „Karnawałowy Bal u Kubusia Puchatka” (17 stycznia)

       Zorganizowanie międzynarodowego konkursu "Z Kubusiem Puchatkiem przez świat"

       Współpraca z innymi przedszkolami w Polsce, które mają nadane imię Kubusia Puchatka

       Nadanie grupom nazw nawiązujących do bohaterów książki, np.: „Króliczki”, „Tygryski”, „Puchatki”, „Sówki”, „Maleństwa”, „Kangurki”, „Prosiaczki”.

Uroczystość nadania imienia zaplanowana jest na 06.06.2018 rok.

Dyrektor Przedszkola nr 2 w Hajnówce

mgr Iwona Raszkiewicz

Rada Pedagogiczna Przedszkola nr 2 w Hajnówce

Rada Rodziców Przedszkola nr 2 w Hajnówce

Sporządziła: Ewa Horosz

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.