DZIEŃ KOBIET NA BIAŁO-CZERWONO w Przedszkolu Nr 5

10

Dla małego dziecka Ojczyzną jest jego wieś czy miasto, w którym mieszka z rodziną, kolegami, sąsiadami, gdzie wszystko jest znajome i bliskie, gdzie czuje się zadomowiony i bezpieczny. W praktyce „wychowanie patriotyczne" oznacza, że przedszkolaki poznają swoje miejsce zamieszkania, miejscowość, legendy, hymn, godło i barwy narodowe. Wszystkie te elementy przybliżamy dzieciom prostymi sposobami i metodami dostępnymi dla ich percepcji.

Pierwszą i niezwykle istotną rzeczą jest poznawanie języka ojczystego, jego piękna i czystości. Wykorzystujmy żywe słowo i literaturę, sięgając po nią na co dzień i przy  szczególnych okazjach.

Właśnie 8 marca b.r. nadarzyła się wyjątkowa okazja aby zaszczepić w naszych przedszkolakach „iskierkę patriotyzmu". Z okazji Dnia Kobiet zaprosiliśmy do naszej placówki Panie, które pełnią ważne funkcje w naszym społeczeństwie w Hajnówce. Wśród naszych gości znalazły się Panie: Jolanta Stefaniuk-Inspektor do spraw Oświaty, Kultury i Sportu; Alla Gryc - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej; Magdalena Sierocka- Inspektor ds. Edukacji; aspitant sztabowy Irena Kuptel-pracownik Policji w Hajnówce; starszy szeregowy Marta Domin-Rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Hajnówce; Urszula Olejnicka - Zastępca Nadleśniczego Browsk; Mieczysława Bogdanowicz- Prezes Spółdzielni PSS „Społem" Hajnówka; Halina Szymaniuk -Sekretarz gminy Hajnówka a także Małgorzata Saadoon i Mirosława Maciuka, które pełniły w tym dniu zarówno rolę gości jak i gospodarzy. Panie przeczytały dzieciom wiersze o ojczyźnie, symbolach narodowych. Przedszkolaki wysłuchały następujących wierszy.

„Piękna jest nasza ziemia" – Czesława Janczarskiego;

„Nasze polskie ABC" – Zbigniewa Staweckiego;

„Polska" -Antoniego Słonimskiego;

„Moja mała Ojczyzna" Joanny Białobrzeskiej;

„Kto ty jesteś? Polak mały" -Władysława Bełzy;

„Twój dom"- Wandy Chotomskiej;

„Słowa ojczyste"-Hanny Łochockiej;

„Wisła"-Czesława Janczarskiego;

„Co to jest Polska"- Czesława Janczarskiego;

„Ojczyzna"- Włodzimierza Domeradzkiego.

W spotkaniu wzięły udział dzieci z naszego przedszkola przy ul. Armii Krajowej, natomiast 5 i 6 latki z grupy VIII i IX pod opieką nauczycielek przygotowały wspaniałą część artystyczną. Na koniec wszystkie Panie obdarowane zostały pięknymi kwiatami w narodowych barwach i słodkościami, których sponsorem był PSS Hajnówka.

Spotkanie dostarczyło wszystkim zebranym niezapomnianych wrażeń, a przedszkolaków wzbogaciło o nowe doświadczenia na temat ich ojczyzny, bo przecież każdy z nas wie, że literatura dziecięca znakomicie utrwala i wzbogaca kulturę językową, a dodatkowo umacnia i rozwija przywiązanie do kraju rodzinnego.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom, iż pomimo wielu obowiązków znalazły Panie czas i przybyły na spotkanie z dziećmi, aby zachęcić je do obcowania z książką i literaturą i zaszczepić w nich iskierkę patriotyzmu.

Przygotowały: E. Sterlingow; B. Markiewicz; L. Stawarz; R. Bartoszewicz; S. Filinowicz


KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.