Obchody XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Przedszkolu Nr 5

35

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom". W bieżącym roku OTCD obchodzony był już po raz XVII pod hasłem „Czytanie łączy". Wzorem lat poprzednich nasze przedszkole i w tym roku przyłączyło się do obchodów XVII OTCD.

Świętowanie rozpoczęliśmy 28 maja od akcji „OD CZWARTEGO ROKU BEZ KSIĄŻECZKI ANI KROKU". Akcja polega na corocznym fundowaniu książeczek przez władze lokalne i wręczaniu ich wszystkim czterolatkom, które przybędą na uroczystość z udziałem rodziców, dziadków, przedstawicieli biblioteki, władz lokalnych i gości specjalnych. Tego typu działanie ma przekonać dorosłych, że codzienne czytanie dzieciom to wspaniała inwestycja w ich przyszłość.

Akcja tradycyjnie już miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W akcji wzięło udział 60 czterolatków w hajnowskich przedszkoli wraz z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem. W bieżącym roku spotkanie poświęcone było też 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji imprezę urozmaicił występ starszych przedszkolaków (z grupy III i IV), które przedstawiły inscenizację legendy „O Smoku Wawelskim", natomiast wszystkie czterolatki, które przybyły na spotkanie otrzymały na własność książeczki „Nasza Polska-wiersze dla dzieci".

Kolejne spotkanie czytelnicze odbyło się 6 czerwca. W tym dniu gościliśmy w naszym przedszkolu grupę teatralną ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce wraz z opiekunką Panią Anną Pietroczuk. Młodzi aktorzy zaprezentowali nam barwne przedstawienie na podstawie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy pt. „Wierszowany kolaż". Wspaniałe stroje, niezwykłe zaangażowanie aktorów i świetna atmosfera bardzo przypadła do gustu przedszkolakom, które z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie.

Obchody OTCD zakończyliśmy 7 czerwca „PARADĄ BAJKOWĄ", w której wzięły udział dzieci z grup: III, IV, V, VIII, IX i X wraz z wychowawcami. Dzieci przebrane za postacie z bajek, maszerowały ulicami miasta i zachęcały mieszkańców Hajnówki do czytania, skandując hasła propagujące czytanie. W czasie przemarszu mieliśmy kilka przystanków w znaczących punktach naszego miasta. Pierwszy przystanek zaplanowaliśmy przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce, gdzie powitali nas pracownicy biblioteki, tam dzieci wysłuchały wiersza „Okulary" J. Tuwima, następnie udaliśmy się do Księgarni BookBook, gdzie przywitała nas Kierownik Pani Halina Ginszt, która przeczytała nam wiersz „Kaczka dziwaczka" Jana Brzechwy. Kolejnym przystankiem był Urząd Miasta w Hajnówce, tam czekała na nas Pani Jolanta Stefaniuk Kierownik Zespołu do Spraw Oświaty, Kultury i Sportu, która przeczytała fragmenty opowiadań autora komiksów i książek dla dzieci, Pana Tomasza Samojlika. Pani Kierownik podziękowała nam w imieniu Pana Burmistrza za tak wspaniałą inicjatywę jaką jest zachęcanie mieszkańców miasta do czytania. Naszą wędrówkę zakończyliśmy udając się do budynku głównego naszego przedszkola przy ul. Reja gdzie powitała Dyrekcja. Pani Małgorzata Saadoon przeczytała dzieciom wiersz „Katar" Jana Brzechwy, podczas którego dzieci naśladowały kichanie, przy czym miały mnóstwo radości.

Dziękujemy serdecznie wszystkim instytucjom i osobom, które wspierały nasze inicjatywy. Mamy nadzieję że nasze akcje czytelnicze zachęcą dzieci i dorosłych do czytania.

Lider programu „Czytające Przedszkola" Elżbieta Sterlingow


KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.