Puchar Polski Nordic Walking już za nami

20

Co to były za emocje! 14 września br. Hajnówka stała się ogólnopolską stolicą Nordic Walking – na skraju malowniczej Puszczy Białowieskiej, w siedzibie Nadleśnictwa Hajnówka odbył się wielki Finał Pucharu Polski Nordic Walking – już czwarty w historii (od 2012 r. w Hajnówce odbywały się eliminacje pucharowe). Jednocześnie był to dziesiąty, jubileuszowy sezon zawodów nordic walking oraz 69 zawody w historii Pucharu Polski.

Nie zawiodła ani pogoda, ani fani kijków. Na linii startowej stanęli najlepsi zawodnicy, którzy rywalizowali o miejsce w klasyfikacji generalnej w cyklu zawodów. Tego dnia Hajnówka gościła miłośników nordic walking z całej Polski - były teamy z Częstochowy, Torunia, Gdyni, Bełchatowa, Łodzi, Polkowic, Siedlec, Poznania, Szczecina, Włocławka, Warszawy i… długo by wymieniać! Nie dość powiedzieć – by wziąć udział w zawodach malowniczą Hajnówkę odwiedzili także sportowcy Nordic Walking z Hiszpanii, Ukrainy i Białorusi, z zaprzyjaźnionych rejonów z Prużan i Kamieńca.

Tradycyjnie zawody rozgrywały się na dystansie 21 km, 10 km oraz 5 km w naturalnym terenie, trasami w Puszczy Białowieskiej. Wystartować mógł każdy, bez względu na wiek, płeć czy kondycję - zawody rozgrywane były w 23. kategoriach męskich i damskich. Bo w końcu chodziło przede wszystkim o dobrą zabawę i promocję aktywnego wypoczynku – oczywiście w bliskim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej. Na starcie stawili się fani Nordic Walking uprawiający tę dyscyplinę rekreacyjnie, jak też członkowie reprezentujący barwy klubowe. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że Puszcza Białowieska to jedno z tych miejsc, gdzie maszeruje się najlepiej. Wszystkich zebranych powitali Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Józef Nowak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk, Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin oraz Zastępca Burmistrza Miasta Hajnówka Ireneusz Kiendyś.

Na początek wspólna rozgrzewka i ruszamy w trasę... Uczestnicy przygotowywali się do startu pod okiem trenerki Nordic Walking - Edyty Kędzierskiej. Marsz rozpoczynał się oraz miał swoją metę na terenie Nadleśnictwa Hajnówka, a trasa została wytyczona po miękkiej nawierzchni w malowniczej Krainie Żubra. I tak wystrzał startera o godzinie 10.00 dał znak na rozpoczęcie rywalizacji na 21 km. Następnie o 11.00 ruszył chód na 10 km, a najliczniejsza grupa na dystans 5 km wystartowała ok godz. 12:00. W tym roku, odbył się również marsz VIP na czele ze Starostą Hajnowskim Andrzejem Skiepko.  

Jako, że nasza impreza promuje aktywny tryb życia i zachęca całe rodziny do spędzania czasu na świeżym powietrzu, również dzieci miały okazję pokazać swoje możliwości w Mini Nordic Walking na dystansie 400 m. W „kijkowe szranki” stanęli również uczniowie hajnowskich szkół, przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy z Hajnówki. Choć uczestnicy różnili się doświadczeniem w uprawianiu Nordic Walking, przy tak głośnych dopingach i aplauzach każdy z uśmiechem schodził z trasy! Wszyscy uczestnicy ukończyli marsz - i każdy z nich spisał się na medal! Pamiątkowe odznaczenia czekały tuż na mecie. Na wysokości zadania stanęli także organizatorzy oraz partnerzy – należy przyznać, że organizacja Pucharu Polski Nordic Walking to nie lada wyzwanie. Jednak Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Nadleśnictwo Hajnówka, Polska Federacja Nordic Walking oraz Partner Strategiczny - Santander Consumer Bank stanęli na wysokości zadania! Uczestnicy mogli wypożyczyć kije, zostawić bagaże w depozycie, a po marszu odświeżyć się w Zespole Szkół z DNJB w Hajnówce. Każda osoba biorąca udział w zawodach odebrała pakiet startowy, posiłek regeneracyjny, a na trasie, ulokowano punkty z wodą. Zapewniono również opiekę medyczną.

Na zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych w trzech dystansach czekały pamiątkowe puchary oraz nagrody ufundowane przez Ziaja Polska, Starostwo Powiatowe w Hajnówce i Enklawę Białowieską. Puchary wręczali Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, Wiceprezes Polskiej Federacji Nordic Walking Edyta Kędzierska, Zastępca burmistrza Ireneusz Kiendyś oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Hajnówka - nadleśniczy Mariusz Agiejczyk i Krzysztof Zamoyski. Wszyscy uczestnicy wzięli także udział w losowaniu nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Hajnówka, firmę RUNO sp. z o.o.

Oficjalne podziękowania z rąk współorganizatora – Polskiej Federacji Nordic Walking odebrali także Starosta Hajnowski Andrzej Skipko oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk: Choć to mi przypadł zaszczyt odbioru podziękowań z rąk naszych przyjaciół z Polskiej Federacji Nordic Walking, tak naprawdę należą się one wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego, zaangażowanych w organizację kolejnych edycji Pucharu w Hajnówce oraz tych, którzy w swojej codziennej pracy podejmują wysiłek na rzecz promocji regionu jako miejsca atrakcyjnego turystycznie – mówi Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko. - Puchar Polski Nordic Walking to stały punkt w regionalnym kalendarzu imprez. Gdy wiele lat temu obejmowałem stanowisko Wicestarosty, nordic walking w regionie Puszczy Białowieskiej był dopiero rodzącą się ideą. Dziś – w wyniku intensywnej współpracy oraz zaangażowania pracowników starostwa oraz ówczesnych członków Zarządu, którego miałem zaszczyt być członkiem, przez Puszczę biegnie ponad 150 km tras nordic walking a we wrześniu ma miejsce ogólnopolska impreza zrzeszająca fanów tego sportu. Patrząc na statystykę zawodów, odbierając kolejne sygnały od zadowolonych przedsiębiorców z branży turystycznej, z usług których korzystają uczestnicy imprezy, dziś wiemy, że trud i wysiłek, jaki musieliśmy włożyć w urzeczywistnienie idei nordic walking w regionie, się opłacił.  Nie chcemy jednak osiadać na laurach - stąd zdecydowaliśmy o podpisaniu międzynarodowej deklaracji o promocji Nordic Walking w Europie. Przystępujemy do współpracy z innymi organizacjami Nordic Walking z Europy Środkowowschodniej, których przedstawiciele gościli w naszym regionie podczas imprezy.

Uroczyste podpisanie porozumienia przez przedstawicieli z Polski (w osobach Starosty Hajnowskiego, Wójta Gminy Potęgowo oraz reprezentantów Polskiej Federacji Nordic Walking), Hiszpanii i Ukrainy miało miejsce podczas Finału Pucharu Polski NW. Więcej o tym wkrótce.

Oprócz sportowej rywalizacji, fani Nordic Walking mogli również poznać region Puszczy Białowieskiej. W pakietach uczestnicy otrzymali - oprócz gadżetów i folderów - bezpłatne bilety do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. A Nadleśnictwo Hajnówka zaprosiło na przejażdżkę unikatową kolejką wąskotorową. Lokalna Organizacja Turystyczna "Region Puszczy Białowieskiej" i Urząd Miasta w Hajnówce przygotowali pamiątki – foldery i promocyjne gadżety cieszyły się dużą popularnością. Równie szybko znikały lokalne rarytasy przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Tera Miśki” – ciasto marcinek i inne smakołyki rozchodziły się jak świeże bułeczki! W trakcie imprezy uczestnicy mogli również kupić naturalne kosmetyki, rękodzielnicze cuda z drewna autorstwa pana Henryka Szymaniuka oraz równie smakowite co pachnące herbatki i zioła firmy RUNO. Bo region Puszczy Białowieskiej – poza turystyką aktywną -  skrywa jeszcze wiele turystycznych asów w rękawie.

Tymczasem Fundacja DKMS prowadziła akcję  rejestracji Dawców szpiku  do 11-letniego Dominika - dało się zarejestrować 43. potencjalnych dawców szpiku!

W trakcie Pucharu Polski Nordic Walking miała miejsce uroczysta inauguracja Festiwalu Tygodnia z Puszczą Białowieską. To pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez puszczańskie nadleśnictwa Nadleśnictwo Hajnówka, Nadleśnictwo Białowieża, Nadleśnictwo Browsk, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku, Białowieski Park Narodowy oraz lokalny samorząd (Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Urząd Gminy Białowieża, Urząd Gminy Narewka). Przez cały tydzień w regionie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia prezentujące przyrodę Puszczy Białowieskiej (więcej o tym na stronie: https://tydzienzpuszczabialowieska.pl/). Przedsmak leśnych atrakcji poznali uczestnicy Pucharu – w miasteczku Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Białowieska chętni poznali przyrodnicze ciekawostki oraz wzięli udział w ciekawych zabawach edukacyjnych.

Całość wydarzenia uświetnił występ zespołu z Białorusi  „Gościniec” – regionalna muzyka nie jednego porwała do tańca! Wieczorem, kiedy sportowe emocje nieco opadły rozpoczęła się część integracyjna. Choć noc była chłodna, DJ rozgrzewał wszystkich muzyką i dbał, aby uczestnicy na długo zapamiętali ten dzień.

            Puchar Polski Nordic Walking Hajnówka 2018 to już historia. Ale za to jaka –  pełna wrażeń, nowych znajomości, wzmacniająca witalnie i mocno promująca Hajnówkę i Powiat hajnowski w Polsce i zagranicą.  Impreza jest dużym przedsięwzięciem medialnym i organizacyjnym, bowiem co roku przyciąga setki miłośników aktywnego wypoczynku z całej Polski oraz zagranicy. Tym bardziej dziękujemy Patronom, Współorganizatorom, Partnerom, Patronom medialnym, sponsorom, wolontariuszom i wszystkim podmiotom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.

Wyniki zawodów: http://wyniki.b4sport.pl/puchar-polski-nordic-wal…/m350.html
Klasyfikacje końcowe: http://wyniki.b4sport.pl/pucharnw

Katarzyna Miszczuk, Urszula Janiel

Fot. Emilia Korolczuk

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

        Deklaracja dostępności

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Możliwość płatności kartą płatniczą

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.