POBYT HAJNOWSKICH PIŁKARZY W ESTOŃSKIM SUURE - JAANI

08e

Wymiana sportowa miedzy naszymi miastami na poziomie sportowym trwa wiele lat. Celem wymiany nie jest tylko sama gra w piłkę, ale przede wszystkim integracja uczestników i bliższe poznanie ludzi zamieszkujących oba miasta. W wymianę sportową zaangażowanych jest wiele osób po stronie polskiej jak i estońskiej. Dzięki temu każde spotkanie jest wypełnione ciekawymi wydarzeniami i atrakcjami.

Wyjazd miał miejsce w ramach zadania „Organizacja czasu wolnego podczas wakacji dla dzieci i młodzieży – Akcja Lato 2016” pod tytułem "Europa bez granic - wyjazd do Estonii na Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Suure - Jaani 2016"

W dniu 18 sierpnia wczesnym rankiem grupa 20 osób, młodych piłkarzy OSiR Hajnówka wraz z opiekunami, udała się do zaprzyjaźnionego z Hajnówką miasta Suure – Jaani. Po całodziennej podróży autobusem, wieczorem około godziny 19 zostaliśmy powitani przez organizatorów. Wspólna kolacja, zakwaterowanie w hotelu i omówienie programu na następny dzień to czynności na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia.

Pierwszy dzień pobytu – 19.08.2016r.

Atrakcją piątkowego dnia był wyjazd do Aquaparku w miejscowości Vudila. Obiekt położony blisko jeziora w niezwykle malowniczym miejscu, to prawdziwy raj dla każdego amatora zabaw nie tylko w wodzie. Dla naszych podopiecznych zaplanowano pobyt całodzienny, ponieważ kilka godzin to za mało, by skorzystać ze wszystkich atrakcji. Pobyt w parku wodnym cieszył się ogromnym powodzeniem.

Po aktywnie spędzonym dniu nasza drużyna wróciła do miejsca zakwaterowania na kolację. Zjedzony posiłek oraz wewnętrzny mecz piłki nożnej a właściwie zabawa z piłką były dopełnieniem pierwszego dnia pobytu.

O godz. 23:00 czasu estońskiego została ogłoszona cisza nocna. Wszyscy nasi podopieczni ułożyli się grzecznie do spania i zasnęli natychmiast. Starsi piłkarze, którzy mieli problemy ze snem mogli liczyć na pomoc trenerów, którzy mieli do dyspozycji całą gamę „kołysanek” - pomagało.

Drugi dzień pobytu – 20.08.2016r.

Kolejny dzień pobytu w Estonii zapowiadał się bardzo interesująco a nasi zawodnicy z wielką niecierpliwością nie mogli się doczekać kolejnych atrakcji przygotowanych przez gospodarzy. Po obfitym śniadaniu udaliśmy się do tuż za miasto aby spędzić czas w hali rekreacyjno- sportowej. Na miejscu każdy z uczestników mógł się sprawdzić z umiejętności jazdy na łyżwach, na sztucznym lodowisku z parafiny. Oprócz zmagań na "lodzie" spora część chłopaków zainteresowała się innymi dyscyplinami jak piłka nożna, koszykówka czy badminton. Nie brakowało również zabawy na dmuchanej trampolinie czy jeździe na rowerach.

Następnie gospodarze zawieźli nas do miejscowości Kildu. Tam na miejscu czekał na nas pyszny obiad wraz z kolejnymi atrakcjami. Tak się złożyło, że w tym samym czasie odbywały się Dni miejscowości połączone z obchodami Dnia Niepodległości Estonii. Z tej okazji miał miejsce piknik rekreacyjno - sportowy, w ramach którego organizatorzy przewidzieli dla uczestników różne konkursy - jazda na rowerze po torze przeszkód, konkurs strzelania piłką nożną do celu (tablica punktowa w kształci kółek olimpijskich). Warto podkreślić, że w tej konkurencji zwycięzcami zostali trenerzy Ośrodka Sportu.

Wielką popularnością cieszyło się siłowanie w kole przy pomocy kijów trzymanych oburącz przez zawodników. W tej rywalizacji najlepszy okazał się Daniel Chodakowski, nie dając szans innym kolegom. Nasi piłkarze pokazali również, że nie obca jest im siatkówka. Spotkania przeciwko trenerom okazały się bardzo zacięte a poziom gry Krystiana Dutkowskiego i Pawła Sieńczuka był bardzo wysoki. Fajnie wyglądała również integracja naszych chłopaków z dziećmi z Estonii. Pomimo bariery językowej chętnie szukali wzajemnego kontaktu.

Kolejną okazją do integracji był wspólny trening, podczas którego zawodnicy ćwiczyli w przeciwnych drużynach mając za partnerów kolegów z różnych krajów.

Po tak aktywnym dniu wszyscy w dobrych humorach udaliśmy się na stołówkę gdzie z wielkim smakiem zjedliśmy posiłek po czym udaliśmy się do Olustvere na zasłużony odpoczynek.

Trzeci dzień pobytu – 21.08.2016r

Niedziela była dniem rozgrywania Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej. Drużyna OSiR Hajnówka złożona z zawodników z rocznika 2002 i młodszych rywalizowała z zespołami: Suure – Jaani United (Estonia), AFA Olaine (Łotwa) i FK Prużany (Białoruś).

Każdy zespół rozegrał trzy spotkania. Drużyna Ośrodka w turniejowych grach dwa spotkania wygrała i raz zeszła z boiska pokonana. Mimo że nasz zespół nie mógł wystąpić w najmocniejszym składzie, to na tle rywali prezentował się wyśmienicie. Chłopcy zagrali z charakterem, stawiając wysoko poprzeczkę dla przeciwników. Pokazali futbol ofensywny, starając się grać piłką.

Udział w turnieju potwierdził dobre przygotowanie zawodników do sezonu co może owocować dobrymi wynikami w najbliższych, ligowych meczach.

 

Wyniki turnieju:

Kolejność meczów

Nazwy drużyn

Wynik

1

OSiR Hajnówka (Polska) – FK Prużany (Białoruś)

0:1

2

AFA Olaine (Łotwa) – Suure-Jaani United (Estonia)

0:2

3

OSiR Hajnówka (Polska) - Suure–Jaani United (Estonia)

2:1

4

FK Prużany (Białoruś) - AFA Olaine (Łotwa)

2:0

5

OSiR Hajnówka (Polska) - AFA Olaine (Łotwa)

1:0

6

Suure-Jaani United (Estonia) - FK Prużany (Białoruś)

0:1

 

Tabela końcowa:

Miejsce

Nazwa drużyny

Punkty

Bramki

1.

Prużany (Białoruś)

9

4:0

2.

OSiR Hajnówka

6

3:2

3.

Suure – Jaani (Estonia)

3

3:3

4.

AFA Olaine (Łotwa)

0

0:5

Dekoracja i podsumowanie turnieju odbyło się w Centrum Zabaw w Suure Jaani. Nie lada gratką był moment wręczania medali i nagród dokonywany przez Katlin Tollasson - mistrzynię Estonii w rzucie dyskiem. Dekoracja była okazją do zrobienia wspólnych pamiątkowych zdjęć.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem - konsumpcją dużego tortu.

Serdecznie dziękujemy naszym przyjaciołom z Estonii za ciepło i gościnność, które nas otaczały. Mamy nadzieję, że wspólne przeżycia pozostaną na długo w pamięci.

Uczestnicy wyjazdu: Krzysztof Masajło, Igor Wappa, Piotr Daniszewski, Krystian Dutkowski, Paweł Sieńczuk, Daniel Chodakowski, Marcel Tomaszuk, Jakub Mikołajczuk, Julian Ostapczuk, Filip Kot, Daniel Kozaczuk, Piotr Wojciuk, Gabriel Chilimoniuk, Jakub Krywoszej, Mariusz Dobosz, Bartosz Sadowski, Tomasz Dobosz, Marek Hanula, Mirosław Awksentiuk, Mirosław Chilimoniuk.

Oto relacje naszych najmłodszych uczestników wyjazdu do Suure- Jaani:

Na turnieju w Estonii byłem po raz pierwszy. Bardzo mi się podobało. Mogłem zagrać mecze z zawodnikami z innych krajów. Oprócz meczy i treningów były różne wycieczki. Najbardziej mi się podobała wycieczka do Aquaparku. Cały wyjazd będę mile wspominał i za rok chciałbym pojechać jeszcze raz - Bartosz Sadowski

Wyjazd do Estonii był aktywny. Najbardziej spodobało mi się to jak pojechaliśmy do aquaparku. Poznałem dużo nowych osób i jestem z tego bardzo zadowolony. Podobał mi się też czas spędzony w Kildu i Suure - Jaani, Było tam mnóstwo fajnych zabaw. Wyjazd do Estonii uważam za udany, gdyż robiłem tam to co lubię, grałem w piłkę nożną !!!! Cieszę się, że dyrektor OSiR-u organizuje takie fajne wycieczki – Jakub Krywoszej

W Estonii najbardziej mi się podobał wyjazd do Aquaparku. Moim zdaniem taka atrakcja powinna być co roku. Podobały mi się również konkursy, kiedy byliśmy na festynie. Chciałbym pojechać tam jeszcze przynajmniej jeden raz. Wyjazd uważam za bardzo udany – Mariusz Dobosz

Te miłe pozytywne słowa na pewno świadczą, że każdy z najmłodszych uczestników wyjazdu czuł się dobrze i z chęcią pojadą tam za rok.

 

Marek Hanula

fot Tomasz Dobosz

Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Street Workout


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Hajnówka Biega


Rowerzysta na drodze


Lodowisko


Hajnowskie Morsy


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Klub Karate Tradycyjnego

Parkiet Hajnówka lekkoatletyka

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

  • judo
  • kulturystyka

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.