MAPA Hajnówka - Duchowa Witalność

 

 

Hajnówka – miasto usytuowane w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, na pograniczu polsko-białoruskim, na trasie do Białowieży (15 km od Białowieży), wchodzi w skład powiatu hajnowskiego.

Hajnówka – Duchowa witalność – te słowa najlepiej oddają charakter miasta. To miejsce odnowy duchowej i fizycznej oraz miasto tradycji i kultury. Liść dębu oraz uproszczona forma krzyża greckiego w logo wskazują na silny związek przyrody z kulturą i wiarą mieszkańców.

Bliskość Puszczy Białowieskiej zachęca do aktywnego wypoczynku i rekreacji, przy okazji dostarczając doznań duchowych i estetycznych dzięki sielskim krajobrazom. Wysiłek fizyczny w otoczeniu przyrody gwarantuje wewnętrzną odnowę. Najbliższe okolice posiadają bogatą sieć szlaków pieszych, rowerowych oraz nordic walking. Ofertę rekreacyjną uzupełnia Park Wodny z licznymi atrakcjami. Odbywają się tu także cykliczne wydarzenia sportowe o zasięgu międzynarodowym tj. Półmaraton Hajnowski, Puchar Polski Nordic Walking, Hajnowska Dwunastka czy Biegi Rodzinne. Ciekawym turystycznym atutem są leśne kolejki wąskotorowe, których trasy wiodą przez malownicze tereny Puszczy Białowieskiej. W samym mieście zwracają uwagę obszary zielone, znajduje się tu ponad 50 pomników przyrody - głównie wiekowych dębów.

Rytm życia miasta wyznacza silnie zakorzeniona wyraźna dwukulturowość (współwystępowanie prawosławia i katolicyzmu). Całość podkreśla niezwykła życzliwość, otwartość miejscowej ludności, często mocno osadzona w tradycji białoruskiej czy prawosławnej. Mieszkańcy chętnie dzielą się z przybyszami bogatym dziedzictwem kulturowym. Niepowtarzalny, duchowo-kulturowy klimat tworzą m.in.: Sobór Świętej Trójcy, stanowiący architektoniczną perłę, w którym rokrocznie w maju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, nazywany „festiwalem śpiewającej duszy”, Kościół Św. Cyryla i Metodego z charakterystycznym, puszczańskim wystrojem, mistyczne uroczysko Krynoczka, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej czy wydarzenie Jarmark Żubra – przedsięwzięcie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez miasta, prezentujące dziedzictwo kulturowe regionu Puszczy Białowieskiej, Podlasia. Flagowym wydarzeniem kulturalnym jest także Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy „Wiara, Nadzieja, Miłość”, prezentujący dorobek słynnego rosyjskiego barda.

Hajnówka ma również swoje wyjątkowe smaki, bazujące tylko i wyłącznie na naturalnych produktach, pochodzących od lokalnych producentów. Warto tu wymienić aromatyczne i ekologiczne zioła, herbaty, przyprawy, słodki smak miodu z markowym „Lipcem białowieskim” na czele, hajnowskie sery: twaróg i ser carski oraz pieczywo. I duma miasta, kulinarny król - „Hajnowski Marcinek”. Jest to ciasto wypiekane według wiekowej, tradycyjnej receptury, które w 2016 r. zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rozwoju Wsi i Rolnictwa.

Markowym, rozpoznawalnym produktem są także dobrej jakości deski podłogowe, galanteria drzewna czy kotły c.o. Nie brakuje w mieście również firm, które są znane z produkcji wysokiej jakości mebli.

Jeśli po zdrowie – tylko do Hajnówki. W mieście coraz prężniej rozwijają się usługi medyczne, a te związane z chirurgią, ortopedią, rehabilitacją oraz medycyną estetyczną czy odnową biologiczną cieszą się uznaniem osób z całego kraju.

Miasto Hajnówka jest atrakcyjnym miejscem również dla inwestorów. Posiada uzbrojone tereny inwestycyjne, w tym pod działalność związaną z poprawą zdrowia oraz zapewnia profesjonalne usługi okołobiznesowe, doradztwo i urzędową przychylność.

Zapraszamy do miejsca otwartego dla wszystkich zagubionych w cywilizacyjnym pędzie. Miasta przesiąkniętego mistyczną energią, która łączy człowieka z przyrodą.

Spacer po DUCHOWĄ ENERGIĘ – co warto zobaczyć:

 1. Sobór Św. Trójcy - perła hajnowskiej architektury sakralnej – dwupoziomowa świątynia z ciekawą architekturą prof. Aleksandra Grygorowicza, mieszcząca 5 tys. wiernych, co czyni ją jedną z największych w kraju. Przekraczając próg cerkwi możemy poczuć się jak zawieszeni między niebem a ziemią. W duchowy klimat wprowadza odwiedzających wnętrze cerkwi, które zdobią piękne polichromie stanowiące ilustracje z Nowego Testamentu greckiego artysty Dymitriosa Andonopulosa, ceramiczny ikonostas oraz ogromny żyrandol w kształcie krzyża. Każdego roku w maju w Soborze i całej Hajnówce rozbrzmiewają przepiękne soprany, alty, tenory i basy chórzystów z całego świata, uczestników Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, nazywanego „festiwalem śpiewającej duszy”.

ul. Ks. A. Dziewiatowskiego 15, tel. 85 873 29 71

 1. Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa - prywatne muzeum powstało w 2003 r. z inicjatywy Pana Stanisława Mierzwińskiego na bazie rodzinnej kuźni. Stanowi swoisty hołd przodkom i przykład wielkiej pasji oraz kultywowania tradycji rodzinnych. Wśród eksponatów muzeum znajdują się: narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych, żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego, maszyny i urządzenia rolnicze. Rodzinne zbiory ogółem liczą ponad 580 sztuk. W muzeum organizowane są warsztaty, w czasie których uczestnicy poznają podstawy kowalskiego fachu. Każdy może sam spróbować wykuć podkowę, która według przekazów ludowych jest symbolem ochronnym, przynoszącym szczęście domowi na którym ją zawieszono.

ul. Lipowa 1, tel. 85 682 25 64

 1. Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego – obiekt sakralny, w murach którego znajdują się unikatowe, zabytkowe 28 głosowe organy z wrocławskiej pracowni firmy „Schlag und Söhne", wykonane na przełomie XIX i XX wieku. Pięknego brzmienia ich dźwięków można posłuchać podczas Koncertów Muzyki Kameralnej i Organowej, które odbywają się podczas wakacji w naszym mieście.

ul. Ks. P. Ściegiennego 7, tel. 85 682 22 50

www.farahajnowka.pl

 1. Informacja Turystyczna – Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej”, sklep z pamiątkami, INFOKIOSK (24h).

ul. 3 Maja 45, tel. 85 682 42 81

www.powiat.hajnowka.pl/ctrpb

 1. Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej – to jedyny ośrodek prezentujący bogactwo kulturowe, historię i tradycje Podlasia zamieszkałego przez białoruską mniejszość narodową. Muzeum organizuje wystawy okresowe dotyczące twórczości lokalnych artystów jak również artystów z Białorusi. Poza tym posiada spore zbiory zabytków kultury materialnej Podlasia prezentowane na trzech stałych ekspozycjach. To tu można zobaczyć typową wiejską zagrodę gospodarską Białorusinów Podlasia, podpatrzeć jak wyglądało ich życie i praca. Zgromadzone eksponaty stanowiły wyposażenie budynków mieszkalnych i gospodarskich, związanych z rolnictwem, z obróbką zboża, lnu, narzędzi ciesielskich, stolarskich i kowalskich, narzędzi i przyrządów tkackich, tkanin, a także środków transportu. Eksponaty pochodzą z XIX i XX wieku. Muzeum prezentuje również tradycyjne rzemiosła, które odeszły w niepamięć – kowalstwo, garncarstwo, stolarstwo, kołodziejstwo czy bednarstwo. W Muzeum funkcjonuje także biblioteka, której księgozbiór liczący ponad 11 tys. pozycji zawiera publikacje białoruskie i polskie traktujące m.in. o prawosławnej mniejszości wyznaniowej, o białoruskiej kulturze, lokalnej poezji, folklorze, twórcach ludowych i profesjonalnych, sztuce czy etnografii. Muzealny sklepik oferuje pamiątki z regionu.

ul. 3 Maja 42, tel. 85 682 28 89

www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl

 1. Fontanna na skwerze im. Plutonowego Bolesława Bierwiaczonka - przyjazna przestrzeń w centrum miasta dla mieszkańca i strudzonego wędrowca. Kolorowa fontanna i okrążające ją ławeczki tworzą miejsce spotkań, odpoczynku i refleksji.

Skwer im. Plutonowego Bolesława Bierwiaczonka

 1. Pomnik Żubra - odlana z brązu, naturalnej wielkości sylwetka żubra – króla puszczy. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Jan Siuta, absolwent ASP w Krakowie – autor sarkofagu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy na Wawelu z 2010 r. Miejsce, z którego można przywieźć ciekawą pamiątkę w postaci fotografii.

Skwer im. Dymitra Wasilewskiego

 1. Park Wodny idealne miejsce na relaks i aktywne spędzenie czasu, a zarazem jeden z najatrakcyjniejszych tego typu obiektów w woj. podlaskim. Do dyspozycji użytkowników pływalni pozostaje 6 torów basenu sportowego o długości 25 m, jak również basen rekreacyjny wyposażony w dwa tory do nauki pływania, masaże ławeczkowe, gejzer podwodny, przeciwprąd, sztuczną rzekę, kulę wytwarzającą fale, urządzenia do masażu karku i masaże ścienne oraz wannę jacuzzi. Dodatkową atrakcją są dwie zjeżdżalnie: mała wewnętrzna i duża zewnętrzna, ślimakowa o długości całkowitej 132 m. Ponadto do korzystania przez odwiedzających są dwie sauny - sucha i parowa oraz tężnia. Dodatkowo w SPA można odbyć odprężającą podróż do krainy przyjemności, nasyconą dźwiękami relaksującej muzyki i aromatycznym zapachem olejków eterycznych. Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

ul. 3 Maja 50, tel. 85 876 78 60

www.parkwodny.hajnowka.pl

 1. Kościół PW. Św. Cyryla i Metodego – nowoczesna świątynia zbudowana w stylu neobarokowym Od frontu po obu stronach głównego wejścia stoją dwie wysokie na 38 metrów wieże z tarasem widokowym między nimi. Natomiast w jej wnętrzu podziwiać można unikatowe żyrandole, kinkiety i świeczniki z poroży jelenia wykonane przez Pawła Kordeckiego i Henryka Borowego. Główny ołtarz poświęcony jest tajemnicy fatimskiej. Boczne ołtarze, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały wyrzeźbione w drewnie wykonał Stanisław Żywolewski. Na ścianach można podziwiać obrazy autorstwa hajnowskich artystów: Henryka Kuradczyka, Zbigniewa Budzyńskiego, a także ikony napisane przez Halinę Kabac.

ul. 3 Maja 65, tel. 85 679 60 35

 1. Turystyczna Kolejka Wąskotorowa - sieć kolejek wąskotorowych zbudowana przez Niemców eksploatujących puszczę w czasie I wojny światowej. Były one wykorzystywane do końca lat 80-tych XX wieku do wywozu drewna z puszczy, a obecnie stanowią jedną z najciekawszych atrakcji regionu - oryginalną formę poznania przyrody. Podróż kolejką pozwala podziwiać otaczającą naturę i chłonąć niesamowite zapachy i niepowtarzalne barwy Puszczy Białowieskiej.

Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, tel. 85 673 23 78

www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl

 1. Park Miniatur Zabytków Podlasia - powstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku podziwiać można tak charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25, standardowej skali dla większości parków miniatur w Europie, przez co łatwo można porównać różnice w wielkości poszczególnych zabytków. Dzięki informacjom umieszczonym przy miniaturach, można również pokrótce zapoznać się z historią danej budowli oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek. Przez chwilę można poczuć się jak Guliwer w podróży do krainy Podlasia i odwiedzić nieistniejący od blisko 50 lat Pałac Carski usytuowany niegdyś w Białowieży, Meczet Tatarski z Kruszynian, Pałac Branickich z Choroszczy i wiele, wiele innych budowli.

ul. Bielska 120, tel. 604 218 864

www.parkminiatur-hajnowka.pl

 1. Krynoczka - cudowne źródło o leczniczej mocy w Puszczy Białowieskiej, położone 3 km od Hajnówki, jedno z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na Podlasiu. Jak przed wiekami, tak i teraz, pielgrzymi odwiedzający Krynoczkę, chusteczką zwilżoną w jej wodzie przecierają chore miejsce, po czym pozostawiają ją na ogrodzeniu z tyłu za studzienką, w ten sposób symbolicznie pozbywając się choroby. W pobliżu stoi wzniesiona w 1846 r. drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy.

 

Urząd Miasta Hajnówka

ul. Aleksego Zina 1

17-200 Hajnówka

www.hajnowka.pl

tel. 85 682 21 80

Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Street Workout


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Hajnówka Biega


Rowerzysta na drodze


Lodowisko


Hajnowskie Morsy


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Klub Karate Tradycyjnego

Parkiet Hajnówka lekkoatletyka

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

 • judo
 • kulturystyka

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.