Spacer po DUCHOWĄ ENERGIĘ

Hajnówka – to idealne miejsce dla Ciebie! Miejscowość, zwana Bramą do Puszczy Białowieskiej, leży we wschodniej części województwa podlaskiego, na pograniczu polsko-białoruskim. Formalnie Hajnówka jest bardzo młoda – prawa miejskie uzyskała w 1951 r. Jednak początki osadnictwa w tym miejscu sięgają XVII w. i pozostają w ścisłym związku z Puszczą Białowieską. Kusi swoim otoczeniem: bezkresnymi lasami prastarej puszczy oraz kolorowymi łąkami i łanami pól uprawnych. Warto się tu zatrzymać, poczuć oddech pierwotnego lasu, usłyszeć chwytający za duszę śpiew cerkiewnych chórów i kościelnych organów. Oto miasto o wielkim sercu i bogatym wnętrzu. Hajnówkę tworzą bowiem ludzie, którzy w odróżnieniu od mieszkańców wielkich, rozpędzonych miast, żyją w głębokim spokoju, w ścisłym związku z wiarą przodków i symbiozie z naturą. Bliskość i witalność puszczy mobilizuje do zdrowej aktywności o każdej porze roku. Pobyt w Hajnówce umożliwia kontakt z unikalną przyrodą oraz poznanie niecodziennej kultury.

Hajnówka jest atrakcyjnym miejscem, w którym zregenerujesz siły witalne w otoczeniu unikalnej przyrody. Tu każda pora roku ma swój nieodparty urok. Wystarczy wyostrzyć swoje zmysły. Cisza, szum drzew, śpiew ptaków... Warto wybrać się na wycieczkę, by rozkoszować pięknem hajnowskich przyrodniczych krajobrazów. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu właśnie tu – wśród bogatej flory i fauny Puszczy Białowieskiej – mają szansę nabrać fizycznej i psychicznej krzepy. Wsiądź na rower! Weź kijki! – według uznania. Zgodnie z własnym upodobaniem każdy może przemierzać liczne szlaki i poczuć, czym jest wolność. Przekonaj się o tym! Zapraszamy na spacer po duchową i witalną energię.

 

Spacer po DUCHOWĄ ENERGIĘ – co warto zobaczyć:

1. Sobór Św. Trójcy - perła hajnowskiej architektury sakralnej – dwupoziomowa świątynia
z ciekawą architekturą prof. Aleksandra Grygorowicza, mieszcząca 5 tys. wiernych, co czyni ją jedną z największych w kraju. Przekraczając próg cerkwi możemy poczuć się jak zawieszeni między niebem a ziemią. W duchowy klimat wprowadza odwiedzających wnętrze cerkwi, które zdobią piękne polichromie stanowiące ilustracje z Nowego Testamentu greckiego artysty Dymitriosa Andonopulosa, ceramiczny ikonostas oraz ogromny żyrandol w kształcie krzyża. Każdego roku w maju w Soborze i całej Hajnówce rozbrzmiewają przepiękne soprany, alty, tenory i basy chórzystów z całego świata, uczestników Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

ul. Ks. A. Dziewiatowskiego 15, tel. 85 873 29 71

 

2. Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa - prywatne muzeum powstało w 2003 r. z inicjatywy Pana Stanisława Mierzwińskiego na bazie rodzinnej kuźni. Stanowi swoisty hołd przodkom i przykład wielkiej pasji oraz kultywowania tradycji rodzinnych. Wśród eksponatów muzeum znajdują się: narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych, żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego, maszyny i urządzenia rolnicze. Rodzinne zbiory ogółem liczą ponad 580 sztuk. W muzeum organizowane są warsztaty, w czasie których uczestnicy poznają podstawy kowalskiego fachu. Każdy może sam spróbować wykuć podkowę, która według przekazów ludowych jest symbolem ochronnym, przynoszącym szczęście domowi na którym ją zawieszono.

ul. Lipowa 1, tel. 85 682 25 64

 

3. Kościół PW. Podwyższenia Krzyża Świętego – obiekt sakralny, w murach którego znajdują się unikatowe, zabytkowe 28 głosowe organy z wrocławskiej pracowni firmy „Schlag und Söhne", wykonane na przełomie XIX i XX wieku. Pięknego brzmienia ich dźwięków można posłuchać podczas Koncertów Muzyki Kameralnej i Organowej, które odbywają się podczas wakacji w naszym mieście.

ul. Ks. P. Ściegiennego 7, tel. 85 682 22 50

www.farahajnowka.pl

 

4. Informacja Turystyczna – Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej", sklep z pamiątkami, INFOKIOSK (24h) – to tu można uzyskać rzetelną
i najbardziej aktualną informację na temat oferty turystycznej regionu oraz promocyjne foldery, informatory turystyczne. W sklepiku można również zakupić ciekawe pamiątki z regionu.

ul. 3 Maja 45, tel. 85 682 42 81

http://lot.bialowieza.pl/

 

5. Hajnowski Ryneczek - miejsce , w którym skupia się cala lokalność, od naturalnych produktów, aż po relacje międzyludzkie, opierające się o „swojskość" i tutejszą gwarę. Ożywa w każda środę - dzień targowy. W zależności od pory roku możesz na nim zakupić świeże, ekologiczne produkty, pochodzące z okolicznych gospodarstw domowych – jajka, sezonowe warzywa i owoce, miody, grzyby, własnoręcznie wyrabiane twarogi, rękodzieło: serwetki, chodniki, obrusy.

ul. 3 Maja

 

5. Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej – to jedyny ośrodek prezentujący bogactwo kulturowe, historię i tradycje Podlasia zamieszkałego przez białoruską mniejszość narodową. Muzeum organizuje wystawy okresowe dotyczące twórczości lokalnych artystów jak również artystów z Białorusi. Poza tym posiada spore zbiory zabytków kultury materialnej Podlasia prezentowane na trzech stałych ekspozycjach. To tu można zobaczyć typową wiejską zagrodę gospodarską Białorusinów Podlasia, podpatrzyć jak wyglądało ich życie i praca. Wśród eksponatów znajdują się sprzęty domowego użytku, sprzęty gospodarskie, archiwalne fotografie. Eksponaty pochodzą z XIX i XX wieku. Muzeum prezentuje również tradycyjne rzemiosła, które odeszły w niepamięć – kowalstwo, garncarstwo, stolarstwo, kołodziejstwo czy bednarstwo.

ul. 3 Maja 42, tel. 85 682 28 89

www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl

 

6. Fontanna na skwerze im. Plutonowego Bolesława Bierwiaczonka - przyjazna przestrzeń w centrum miasta dla mieszkańca i strudzonego wędrowca. Kolorowa fontanna
i okrążające ją ławeczki tworzą miejsce spotkań, odpoczynku i refleksji.

Skwer im. Plutonowego Bolesława Bierwiaczonka

 

7. Pomnik Żubra - odlana z brązu, naturalnej wielkości sylwetka żubra – króla puszczy. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Jan Siuta, absolwent ASP w Krakowie – autor sarkofagu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy na Wawelu z 2010 r. Miejsce z którego można przywieść ciekawą pamiątkę w postaci fotografii.

Skwer im. Dymitra Wasilewskiego

 

8. Park Wodny – idealne miejsce na relaks i aktywne spędzenie czasu, a zarazem jeden z najatrakcyjniejszych tego typu obiektów w woj. podlaskim. Do dyspozycji użytkowników pływalni pozostaje 6 torów basenu sportowego o długości 25 m, jak również basen rekreacyjny wyposażony w dwa tory do nauki pływania, masaże ławeczkowe, gejzer podwodny, przeciwprąd, sztuczną rzekę, kulę wytwarzającą fale, urządzenia do masażu karku i masaże ścienne oraz wannę jacuzzi. Dodatkową atrakcją są dwie zjeżdżalnie: mała wewnętrzna i duża zewnętrzna, ślimakowa o długości całkowitej 132 m. Ponadto do korzystania przez odwiedzających są dwie sauny - sucha i parowa oraz tężnia. Dodatkowo w SPA można odbyć odprężającą podróż do krainy przyjemności, nasyconą dźwiękami relaksującej muzyki i aromatycznym zapachem olejków eterycznych. Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

ul. 3 Maja 50, tel. 85 876 78 60

www.parkwodny.hajnowka.pl

 

9. Kościół PW. Św. Cyryla i Metodego – nowoczesna świątynia zbudowana w stylu neobarokowym Od frontu po obu stronach głównego wejścia stoją dwie wysokie na 38 metrów wieże z tarasem widokowym między nimi. Natomiast w jej wnętrzu podziwiać można unikatowe żyrandole, kinkiety i świeczniki z poroży jelenia wykonane przez Pawła Kordeckiego i Henryka Borowego. Główny ołtarz poświęcony jest tajemnicy fatimskiej. Boczne ołtarze, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały wyrzeźbione w drewnie wykonał Stanisław Żywolewski. Na ścianach można podziwiać obrazy autorstwa hajnowskich artystów: Henryka Kuradczyka, Zbigniewa Budzyńskiego, a także ikony napisane przez Halinę Kabac.

ul. 3 Maja 65, tel. 85 679 60 35

 

10. Turystyczna Kolejka Wąskotorowa - sieć kolejek wąskotorowych zbudowana przez Niemców eksploatujących puszczę w czasie I wojny światowej. Były one wykorzystywane do końca lat 80-tych XX wieku do wywozu drewna z puszczy, a obecnie stanowią jedną z najciekawszych atrakcji regionu - oryginalną formę poznania przyrody. Podróż kolejką pozwala podziwiać otaczającą naturę i chłonąć niesamowite zapachy i niepowtarzalne barwy Puszczy Białowieskiej.

Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, tel. 85 673 23 78

www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl

 

11. Park Miniatur Zabytków Podlasia - powstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku podziwiać można tak charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25, standardowej skali dla większości parków miniatur w Europie, przez co łatwo można porównać różnice w wielkości poszczególnych zabytków. Dzięki informacjom umieszczonym przy miniaturach, można również pokrótce zapoznać się z historią danej budowli oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek. Przez chwilę można poczuć się jak Guliwer w podróży do krainy Podlasia i odwiedzić nieistniejący od blisko 50 lat Pałac Carski usytuowany niegdyś w Białowieży, Meczet Tatarski z Kruszynian, Pałac Branickich z Choroszczy i wiele, wiele innych budowli.

ul. Bielska 120, tel. 604 218 864

www.parkminiatur-hajnowka.pl

 

12. Krynoczka - cudowne źródło o leczniczej mocy w Puszczy Białowieskiej, położone 3 km od Hajnówki, jedno z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na Podlasiu. Jak przed wiekami, tak i teraz, pielgrzymi odwiedzający Krynoczkę, chusteczką zwilżoną w jej wodzie przecierają chore miejsce, po czym pozostawiają ją na ogrodzeniu z tyłu za studzienką, w ten sposób symbolicznie pozbywają się choroby. W pobliżu stoi wzniesiona w 1846 drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy.

 

13. Cerkiew pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela - Cerkiew wybudowana w stylu nowoczesnym. Składa się z części  górnej (głównej) oraz dolnej. Wewnątrz świątyni znajduje się murowany ikonostas pokryty ceramiczną mozaiką oraz pozłacany żyrandol (panikadiło) ważący ok. 800 kg, wykonany w Sofrino pod Moskwą. W dolnej części widnieje ikonostas drewniany, pozłacany. Oba ikonostasy zostały wykonane przez artystów z Ukrainy. Nieopoda cerkwi, na cmentarzu prawosławnym, stoi niewielka kapliczka pw. Wszystkich Świętych. Na uwagę zasługuje w niej ikonostas, wykonany ręką Jerzego Nowosielskiego (docenianego artysty malarza, na Podlasiu znanego ze sztuki sakralnej w cerkwiach (m.in. freski, ikony).

ul. Mikołaja Reja 12, tel. +48 (85) 682 48 84

 

14. Cerkiew pw. Św. Dymitra Sołuńskiego - Świątynia została wyświęcona w 2007 r. Wybudowana w nowoczesnym stylu architektonicznym, składa się z dwóch poziomów (cerkwi dolnej i górnej). W górnej głównej kondygnacji znajduje się dębowy ikonostas. Ściany ozdabiają polichromie wykonane przez ikonografów z Ukrainy (Charkowa, Kijowa, Poczajewa).

ul. Warszawska 103, tel. +48 (85) 683 28 08

 

15. Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Judzianka” - obiekt łączy edukację z turystyką. Ścieżka zlokalizowana jest na osiedlu Judzianka (przy wyjeździe z Hajnówki na Kleszczele – po prawej stronie). Utworzono ją w 2018 r. Przybliża ona cenne gatunki roślin naczyniowych, grzybów, porostów oraz typy siedlisk chronionych w programie Natura 2000, których występowanie potwierdziły analizy eksperckie przyrodników. Są to: bory bagienne, torfowiska przejściowe, brzeziny bagienne. Szczęśliwcy i wnikliwi obserwatorzy mają szansę wypatrzeć leśną zwierzynę.  Adresowana jest szczególnie do dzieci i młodzieży. Składa się z dwóch tras: pierwsza o długości 80 m prowadzi do torfowiska przejściowego; druga 40-metrowa ukazuje siedliska brzeziny bagiennej. Na ścieżce umieszczono 5 tablic informujących o występującej wokół roślinności, cennych gatunkach i siedliskach. Przy ścieżce znajduje się parking, drewniana wiata i stojaki na rowery.

 

16. Ostoja Ptaków Górniańskie Łąki - Położona na obrzeżu Puszczy Białowieskiej, ok. 1 km za Hajnówką, niecały 1 km na prawo od drogi z Hajnówki do Kleszczel, wzdłuż której przebiega szlak Green Velo. Ostoja ma status użytku ekologicznego. Ok. 23 ha terenu stanowi własność Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Obszar stanowi urozmaicona mozaika, złożona z licznych zagłębień terenu o różnym stopniu zatorfienia oraz płaskich wyniesień. Dominują tu tereny otwarte, miejscami luźno zakrzewione. Na terenie ostoi zanotowano obecność około 190 gatunków ptaków. Gniazduje tu m.in.: kropiatka, dubelt, rybitwa białoskrzydła, sowa błotna, krwawodziób, żuraw. Zaobserwować można też wiele ssaków: sarnę, bobra, wydrę, tchórza, gronostaja. Podglądanie przyrody ułatwia ustawiona w centrum obszaru wieża widokowa. 

 

17. Park Miniatur Zabytków Podlasia - Ukazuje piękno zabytkowej architektury województwa podlaskiego w skali 1:25. Przemierzając alejki parku spotkamy się z miniaturami obiektów sakralnych (cerkwie, kościoły), pałaców (np. Pałac Branickich w Białymstoku), obiektów architektury drewnianej, odtworzonymi z zachowaniem najmniejszych detali. Każda z miniatur zabytków opatrzona jest tabliczką z informacją o historii budowli i ciekawostkami z nią związanymi. Ponadto zwiedzający mają możliwość zapoznania się z atrakcjami Podlasia w grafikach Władysława Pietruka, eksponowanych na licznych tablicach. W ofercie dostępne miejsce ogniskowe, zadaszone miejsce na posiłek, kiosk z pamiątkami, toalety. Dzieci do lat 4 mają wstęp bezpłatny. ul. Bielska 120, tel. +48 604 218 864

 

18.10.10 mapa 

 

Dodatkowo warto zobaczyć:

 

 

ul. Górna – ulica w mieście, na której można podziwiać tradycyjną drewnianą wiejską zabudowę z I poł. XX. Przy ulicy usytuowana jest kapliczka prawosławna pod wezwaniem Matki Boskiej Kazańskiej (należąca do parafii św. Dymitra), która została zbudowana w 1986 na cmentarzu ofiar okupacji hitlerowskiej z ówczesnej wsi Górne.

ul. Górna

 

Pomniki Przyrody – spacerując ulicami Hajnówki należy mieć świadomość, że zerkają na nas wielowiekowe pomniki przyrody, będące pozostałością po sięgającej tu niegdyś Puszczy Białowieskiej. Liczą one od 100 do 300 lat. Na terenie miasta ustanowiono 54 pomniki przyrody (stan na 09.2018r.), głównie dębów szypułkowych.

ul. Piłsudskiego, ul. Parkowa, ul. Białowieska, ul. Ks. A. Dziewiatowskiego, ul. 3-go Maja, ul. Kolejki Leśne

 

Hajnówka ma również swoje wyjątkowe smaki, bazujące tylko i wyłącznie na naturalnych produktach, pochodzących od lokalnych producentów. Warto tu wymienić aromatyczne i ekologiczne zioła, herbaty, przyprawy, słodki smak miodu z markowym „Lipcem białowieskim" na czele, hajnowskie sery: twaróg i ser carski oraz pieczywo. I duma miasta, kulinarny król - „Hajnowski Marcinek". Jest to ciasto wypiekane według wiekowej tradycyjnej receptury, które w 2016 r. zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rozwoju Wsi i Rolnictwa.

Markowym, rozpoznawalnym produktem są także dobrej jakości deski podłogowe, galanteria drzewna czy kotły c.o. Mieszczą się tu też firmy znane z produkcji wysokiej jakości mebli.

W mieście coraz prężniej rozwijają się usługi medyczne związane z chirurgią, ortopedią czy rehabilitacją. Powstały gabinety medycyny estetycznej i odnowy biologicznej.

Miasto Hajnówka jest atrakcyjnym miejscem również dla inwestorów. Posiada uzbrojone tereny inwestycyjne, w tym pod działalność związaną z poprawą zdrowia.

 

Urząd Miasta Hajnówka

ul. Aleksego Zina 1

17-200 Hajnówka

www.hajnowka.pl

 

Dołącz do nas:

logo portale hajnowkawita

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

        Deklaracja dostępności

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Możliwość płatności kartą płatniczą

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.