III Festiwal Muzyki Rockowej ROCKOWISKO 2011 w Hajnówce

miniJuż po raz trzeci kilkuletnia Marysia Tichoniuk zaprosiła do wspólnej zabawy podczas  hajnowskiego Festiwalu ROCKOWISKO.

Na otwarciu imprezy obecni byli również goście honorowi: Jacek Piorunek – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Mikołaj Janowski - Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Jerzy Sirak – Burmistrz Miasta Hajnówka oraz organizatorzy: Tomasz Tichoniuk – p.o. Dyrektor Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej, Tomasz Onikijuk, Jolanta Antowska – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Hajnówki i Agnieszka Tichoniuk.

01

02

03

07

08

13

Rockowisko jest imprezą, która nawiązuje do bogatej muzycznej przeszłości Hajnówki – powiedział na wstępie prowadzący i członek komisji –  Łukasz Stepaniuk. – Miasto to, w naszym regionie, było przez lata postrzegane jako stolica muzyki alternatywnej. Wywodzą się stąd kapele znane w całym kraju –  między innymi „Błękitny Nosorożec”, „Nostradamus”, grupy „Londyn 70”, „Ciężka Ręka Chirurga” czy też „Veritas” i „De Dvery” jakie doczekały się wydawnictw swoich utworów na muzycznych składankach za naszą wschodnią granicą. Organizatorom Rockowiska udało się zliczyć w historii Hajnówki niemal siedemdziesiąt kapel grających muzykę alternatywną.

Tradycyjnie Festiwal składał się z trzech części: konkursu kapel rockowych, koncertu zeszłorocznych laureatów i koncertu gwiazd. Pomimo tego, że pogoda płatała figla, a podczas festiwalu były raczej mocne brzmienia elektrycznych gitar, koncerty cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród młodzieży.

Na tegoroczną część konkursową Rockowiska zgłosiły się 52 kapele. Organizatorzy na podstawie nadesłanych materiałów wybrali dziesięć zespołów, które 30 lipca 2011 r. zaprezentowały się w hajnowskim amfiteatrze. Jedni przyjechali po nagrodę, inni by pokazać się publiczności. Prezentacji zespołów dokonał prowadzący Łukasz Stepaniuk.

 

FABRYKA NAPIĘĆ – przemysłowy rock obyczajowy  (Puławy)

Tegoroczny konkurs rozpoczął zespół pochodzący z nadwiślańskich Puław. Jak mówią o sobie: są brygadą wykwalifikowanych robotników specjalizujących się w wytwarzaniu krótkich spięć w sercach, uszach i sumieniach słuchaczy. Spięcia te produkują podczas wykonywania specyficznego rodzaju muzyki jakim jest przemysłowy rok obyczajowy. W skład zespołu wchodzą gitarzyści Marcin, Mariusz, Tomasz, Wojciech i wokalista Paweł.

– Gramy w  całej Polsce – informują muzycy. Udało nam się zdobyć parę nagród. Zwyciężyliśmy miedzy innymi na Międzynarodowym Festiwalu „Chełmstok”, pierwsze miejsce i nagroda publiczności na Festiwalu „Cegła” w Leginowie, w Jaworzynie, Jesteśmy także laureatem Lubelskiej Sceny Rockowej, projektu Nowe Granie… Lubimy kontakt z publiką, my dajemy energię ze sceny, która do nas powraca ze zdwojoną, potrojoną,  a nawet zdziesięciokrotnioną siła. Nakręca nas na wiele tygodni...

04

05

06

 

KRÓLIK NA UWIĘZI - punk rock (Hajnówka)

Skład hajnowskiego zespołu to Daniel, Marcin, Adam i wokal – Piotrek.

– Było nieźle, choć zawsze mogło być lepiej. Najbardziej liczymy na nagrodę publiczności. Śpiewamy o miłości, życiu i wszystkim, co nas otacza.  Zbieramy fanów, jesteśmy Internetowi, wiec prosimy, by nas dodawać na Facebook-u. Dziękujemy fanom, którzy nas wspomogli i zapraszamy na następne koncerty. 13 sierpnia będziemy na Starym Dworze w amfiteatrze, natomiast 14 sierpnia w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce. Podczas Muzycznej Wakacyjnej Niedzieli zagra również „Kuba Rozpruwacz”.

10

11

12


NO PROFITS – ska / punk (Zambrów)

Zespół powstał  w 1992 roku w oparciu o ludzi z kilku miejscowych kapel: DYLIŻANS (Leszek), LIDEX BAND (Dawid i Mariusz) oraz  KOZIOŁEK MATOŁEK, LIDEX BAND  (Jacek). Cztery lata później kapela przestała istnieć. W Zambrowie mało kto wierzy, że zespół się reaktywował. Panowie zaprezentowali ska, pank i pank rock.

14

15

 

 

UNLUMINATION – dark symphonic metal (Kraków)

Grupa rozpoczęła swoją działalność w 2009 roku, kiedy Tomek, Szymon i Igor, trzy indywidualności o dość rozbieżnych gustach muzycznych zaczęli tworzyć podwaliny pod nową, oryginalną muzykę. Niespełna rok później dołączyła do nich Angelika i swoim delikatnym, wręcz anielskim głosem dopełniła dzieła. Brzmienie, zespołu można z grubsza określić mianem dark symphonic metal to mieszanka spokoju z agresją, liryki z brutalnością, smutku z epickością, symfonii z metalem. Niewątpliwie zespół wyróżnił się doborem kostiumów.  – Chcieliśmy stworzyć pewnego rodzaju show...

16

17

 

 

ASSUZEYTUYW – punk (Białystok)

Skład grupy uformował się mniej więcej rok temu. Białostoczanie w swojej twórczości inspirują się klimatami polskiego pank rocka z lat 80-tych: zespołami takimi jak „Siekiera”, „Dezerter” czy też „Moskwa”. W kapeli grają Luidżi, Marek i Złoty na gitarach i Rafał na perkusji. Wokal – Sobol.

19

18

 

CURIOSITY– heavy / thrash metal (Grajewo)

Grupa powstała we wrześniu 2009 roku z inicjatywy Piotra – gitara i wokal oraz Pawła - perkusja. Do grudnia powstało 5 autorskich numerów, które znalazły się na debiutanckiej EPce. Grupa w swojej twórczości przeszła dość ostre zmiany personalne. Obecnie powstają nowe utwory, które stanowią rozwinięcie stylu z „Rylif”, czyli połączenie heavymetalowych melodii z siłą i energią thrash metalu.

20

21

 

RESZTA POKOLENIA - punk / ska (Płock)

Płocczanie do niedawna nazywali się punkt widzenia 75, ale z uwagi na istniejący zespół o nazwie "punkt widzenia" grupa postanowiła zmienić nazwę na..... RESZTA POKOLENIA . Bend powstał w listopadzie 2008 jako punkowy projekt muzyczny zbudowany na wcześniejszym doświadczeniu muzycznym w takich grupach jak – OKUPACJA – „Pandora (Petrohałas ) i P-13. Muzykę Reszty Pokolenia można zaszufladkować w przedziale punk i ska z dozą hard koru. Obecny skład zespołu:  to Sławomir – ocal, gitara solowa, Piotr – gitara, Damian Marcinkowski – bębny, Kamil – gitara basowa. Od kwietnia 2010-ego roku zespół znalazł stałe miejsce na próby, a co za tym idzie twórczość  z miesiąca na miesiąc wzbogaca się o nowe kawałki i  doświadczenie.

22

 

SECESJA – punk / rock (Rzeszów)

Region z którego pochodzą to niemal zagłębie polskiego pank rocka, nic więc dziwnego, że Secesja właśnie w takim gatunku muzycznym czuje się najlepiej. Początki grupy sięgają przełomu 1995 i 1996 roku. Wtedy to właśnie powstał pierwszy skład grupy. Tworzyli ją basista a zarazem wokalista Piotrek, gitarzysta Marcin oraz perkusista Marek. Chłopakom udało się wspólnie nagrać materiał o tytule NIETOLERANCJA.  Wkrótce jak to w życiu bywa zespół przeżył kilka rozstań i nowych muzycznych miłości. Powstawały też nowe płyty.

23

 

METALIATOR - thrash metal (Warszawa)

Grupa powstała  pod koniec roku 2007. Niedługo później pojawiły się pierwsze koncerty.  Kapela specjalizuje się w muzyce  thrash metal. Główne założenia i cele bendu to wściekle energiczna i głośna gra na żywo oraz nieustanny hedbeging. Na początku 2010 roku uformował się obecny skład zespołu. W tym samym roku światło dzienne ujrzał debiutancki materiał demo zatytułowany "Jeden z milionów". Płyta zawiera 30 minut muzyki, którą charakteryzują szybkie tempa i solidne riffy. Znakami rozpoznawczymi METALIATOR są drapieżny głos wokalistki, szczypta dystansu wobec siebie oraz rzadko obecnie spotykane w krajowym metalu polskie teksty. Obecny skład:  Mila – wokal, Maciej – gitara, Witek – perkusja, Maciej – bas i Jasiek – gitara.

24

25

 

Hajnowianie solidarnie głosowali na lokalny zespół. Nagroda publiczności powędrowała do „Królika na uwięzi” z Hajnówki.

26

35

36

37

 

Główną nagrodę – najnowsze dzieło marki Fender – piec o nazwie mustang 3  oraz dębową gitarę z rąk Burmistrza Miasta Hajnówka odebrała kapela z Warszawy – METALIATOR. Wyróżnienie ufundował sponsor – sieć sklepów muzycznych Riff oraz sklep muzyczny Duet z Białegostoku, a otrzymał je ASSUZEYTUYW z Białegostoku.

39

45

I nagrda - METALIATOR z Warszawy

Przede wszystkim nie było jednomyślności, aczkolwiek METALIATOR pojawiał się najczęściej wśród nominowanych do nagrody. Uznaliśmy też, że żadna z kapel nie powaliła specjalnie na kolana - stąd i brak jednoznacznego lidera. Matematyka sprawiła że wygrali warszawiacy - wyróżnienie postanowiliśmy przyznać chłopakom za to, że grają to, co czują i że żyją ideami które głoszą.Zespół METALIATOR był bardzo zaskoczony pierwszą nagrodą, która jest jego dotychczasowym największym osiągnięciem. – Chcielibyśmy jeszcze raz tu przyjechać, gdyż jest to bardzo dobry festiwal. Podobał nam się dobór kapel konkursowych i publiczność. Młodzi wykonawcy grają muzykę rockową, gdyż jak twierdzą jest szybka, żywa, i nie jest nudna. – Metal jest szczery i można go porównać z teatrem – mówi wokalistka, - jeśli na co dzień jest się nieśmiałą dziewczyną jak ja, to podczas koncerty można poszaleć i pokazać drugą swoją osobowość.  – Nawet w żartach nie spodziewaliśmy się nagrody. Trzeba będzie go sprawdzić i jeśli nie znajdzie zastosowania w naszym zespole to prawdopodobnie zostanie sprzedana, a otrzymane fundusze zainwestujemy w zespół. Zespół  wiele występuje w klubach, ale tak jak większość chcą zagrać  na prestiżowych festiwalach, np. w Jarocinie.


40

wyróżnienie - ASSUZEYTUYW z Białegostoku

 

Zespołom przysłuchiwała się i oceniała komisja w składzie: Bogusław Kasperuk z zespołu Zero-85, Romuald Rakowski z Błękitnego Nosorożca i Czeremszyna  i Łukasz Stepaniuk – dziennikarz Radia Eska, Radia Racja, kompozytor i DJ, muzyk.

38

 

Na hajnowskiej scenie podczas sobotniego koncertu wystąpili również laureaci poprzedniej edycji Rockowiska: SKOWYT– I miejsce i „Climatt” – II miejsce.

Zawsze robią to, co chcą, zawsze bronią tego w co wierzą, zawsze mówią głośno: Wolność, Odwaga, Szczerość. SKOWYT to rokowy dynamit z warszawskiego andergrandu, nieprzewidziane koncerty, mocny przekaz i ostra muza.

27

28

29

30

 

Zespół CKLIMATT przyjechał do Hajnówki po raz trzeci. Jednak w tym roku już jako zaproszeni goście. Od ostatniego występu skład zespołu znacznie się zmienił.  Zespół miał rok przerwy. – W marcu reaktywowaliśmy się. Pierwszy koncert w nowym składzie daliśmy dwa tygodnie temu. Podczas niedzielnego koncertu usłyszeliśmy dwa nowe kawałki, których autorami są członkowie kapeli.

31

33

34

32

 

A na zakończenie gwiazdy wieczoru: białostocki „Hellaizer”, Bez Nazwy z Białorusi, „Leniwiec” z Jeleniej góry i  „Sexbomba” z Legionowa.

HELLAIZER powstał 2004 roku w stolicy Podlasia - stworzona w jednym celu - by grać klasyczny ciężki metal. Zespół ma na koncie trzy materiały Demo i materiał z prawdziwego zdarzenia pod postacią albumu zatytułowanego In de Kejdż.

41

42

43

46

47

Zespół z Białorusi BEZ NAZWY w Hajnówce jest po raz pierwszy, choć w Polsce bywają często. Kapela wspólnie koncertuje już 12 lat, w tym składzie od 2004 roku. Śpiewają o miłości do dziewczyny i życia.

44

48

fot. Adrian Weremiuk

49

fot. Adrian Weremiuk

LENIWIEC gra melodyjnego, czadowego punk-rocka wzbogaconego dźwiękami saksofonu, akordeonu i puzonu. Dochodzą do tego zazwyczaj zaangażowane i polityczne, ale czasem też zupełnie niepoważne, teksty. Zespół zagrał prawie 900 koncertów w 9 krajach, grając z największymi gwiazdami i legendami sceny punk-rockowej

50

fot. Wiola Rybaczuk

51

fot. Wiola Rybaczuk

52

Wiola Rybaczuk


A na zakończenie Festiwalu wystąpił zespół SEXBOMBA z legionowa w tym roku obchodzi 25-lecie. Podczas koncertu w Hajnówce przypomniał te najbardziej znane i te nowe kawałki. Grupa SEXBOMBA powstała w 1986 w Legionowie. Założeniem  zespołu było „granie czadowej, energetycznej muzyczki opartej na riffie, rytmie i melodii. Rock'n'roll i punk rock czyli dużo szybkich, melodyjnych kawałków z mocnymi chórkami.” Liderem grupy jest Robert Szymański. Zespół ma na swoim koncie 13 płyt. Formacja debiutowała w 1990 roku płytą "To niemożliwe". Album sprzedał się w nakładzie 25 000 egzemplarzy. Obecnie  SEX Bomba promuje swój najnowszy singiel o tytule „Lipiec 86”.

53

fot. Monika Siemieniuk

54

fot. Monika Siemieniuk

55

fot. Wiola Rybaczuk

Oprócz koncertów na publiczność czekało stoisko z gadżetami rockowiska (koszulki, płyty) i materiałami promocyjnymi miasta.

Dużym zainteresowaniem gitarzystów cieszyło się stoisko hobbistyczne Jana Giermanowicza. Gitarowe wzmacniacze zachwyciły również Zbyszka „Muchę” Muczyńskiego - gitarzystę i wokalistę z „Leniwca”. Przez kilka godzin ogrywał Jaro z zespołu „Slow Hand”. Gitarowe wzmacniacze lampowe zostały wykonane na podstawie wzorów JCM800, Plexi, Soldano i FireFly. Pan  Giermanowicz zastosował w nich lampy  EL34, ECC83, 82 oraz rosyjskie 6N2P-EW. Wszystkie podzespoły zostały zamknięte w pudłach w ciekawej kolorystyce i detalach wykończenia nawiązujących do marschallowskiego stylu (zwłaszcza te 50 W z logo JG).

09

- Czekamy na następne Rockowisko z niecierpliwością i mamy nadzieję, że będzie trwało parę dni, bo jeden dzień w roku to za mało – informują wolontariusze, pomagający przy tegorocznym Festiwalu.

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim, kórzy przyczynili się do organizacji ROCKOWISKA 2011.

więcej zdjęć na www.rockowisko.hajnowka.pl

Emilia Rynkowska

Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Street Workout


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Hajnówka Biega


Rowerzysta na drodze


Lodowisko


Hajnowskie Morsy


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Klub Karate Tradycyjnego

Parkiet Hajnówka lekkoatletyka

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

  • judo
  • kulturystyka

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.