Czwarty, ostatni dzień przesłuchań Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

miniZa nami przesłuchania konkursowe. Teraz wielkie oczekiwanie na wyniki i koncert galowy. Finalistów XXX Jubileuszowego międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej poznamy w sobotę, 14 maja br. o godzinie 13:00. Dwie godziny później odbędzie się uroczyste zakończenie Festiwalu i Koncert Galowy.

W piątkowe popołudnie przed publicznością i komisją wystąpiło siedem chórów z Rosji, Grecji, Holandii, Serbii, Białorusi i Polski. Wszyscy w skupieniu słuchali przepięknej muzyki cerkiewnej w wykonaniu chórów dziecięcych, zawodowych i akademickich.

 

Jako drugi wystąpił chór BIZANTYJSKIE GŁOSY z Grecji. Wspomagał go znany nam już Marcin Abijski – dyrygent Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Anisimowicza z Supraśla-Białegostoku i absolwent Konserwatorium Narodowego w Atenach, na którym wykładał dyrygent chóru. Pan Marcin z chórem śpiewał niejednokrotnie podczas swego pobytu w Grecji. Znają się bardzo dobrze, więc ich wspólny występ nie wymagał prób.

Dyrygent informuje, iż dla chóru obecność pana Marcina jest bardzo ważna. – Muzyka bizantyjska pochodzi ze starożytnej Grecji. Jest ona dzisiejszą tradycją Cerkwi Greckiej. Mieliśmy taką możliwość, by mieć Marcina u nas w Grecji i wspólnie śpiewać muzykę bizantyjską. Jest on teraz łącznikiem miedzy Grecją a Polską. Dyrygent wierzy, iż tradycja, która nie jest znana w Polsce i krajach wschodu, a odnosi się do korzeni Cerkwi Prawosławnej rozpowszechni się w krajach Europy Wschodniej.

Podczas festiwalowego koncertu chór wykonał autorski utwór dyrygenta Konstantinos Papachristodoulou. – Dyrygowanie swojego utworu nie jest trudne, ponieważ kompozycja pewnego kompozytora jest jego dzieckiem. W każdej kompozycji zawierają się lata doświadczenia. Ja jestem związany z muzyką cerkiewną od małego dziecka i właśnie to doświadczenie, jakie zdobyłem przez tyle lat, postarałem się przenieść na swoje utwory – tłumaczy słowa dyrygenta pan Marcin.

Muzyka bizantyjska jest muzyką, która jest żywą tradycją cerkwi, są to utwory śpiewane codziennie w jednej konwencji liturgicznej – wyjaśnia Marcin Abijski. Są to utwory uniwersalne. To nie są utwory na jeden raz, na jeden koncert. Ja śpiewając z profesorem przez wiele lat przy jednym pulpicie mówimy jednym językiem.

Pan Marcin jest podczas tegorocznego festiwalu udowodnił, iż można być i dobrym dyrygentem i dobrym chórzystą. – Jeśli dyrygent chce coś od siebie dać, i przekazać swoją wizję, to dzięki ludziom dobrze śpiewającym może się realizować. (…) Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy pan Marcin woli dyrygować, czy być dyrygowanym. – Wszystko mi sprawia przyjemność. Jeśli jestem pod dyrekcją dobrego specjalisty śpiewa mi się bardzo przyjemnie. Jeśli mogę dyrygować dobrym chórem, który rozumie, co ja bym chciał wyrazić muzyką też jest wspaniale.

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego jest chórem świeckim i według dyrygentki Iriny Bogdanovich śpiew w świątyni bardzo się różni od występów na scenach w filharmoniach. – Dla nas występ podczas Festiwalu był ogromnym zaszczytem i przyjemnością. W swoim repertuarze mieli „Swietie tichij” P. Czesnakowa, według aranżacji pani Iriny. Chór jest również zespołem akademickim, i pomimo, iż co cztery lata zmienia się jego skład – poziom utrzymuje się w tym standardzie. Chór wystąpił w Hajnówce w 2005 r. i zdobył wówczas nagrodę. A jak będzie w tym roku?

04

09

 

Wszystkie występy chórzystów nagrywane są na płyty, które można zakupić przy Cerkwi już następnego dnia po przesłuchaniach. W późniejszym terminie płyty dostępne będą w Biurze Organizacyjnym Festiwalu. 

Dziecięco – Młodzieżowy Chór „Rożdiestwienskij”

Soboru Katedralnego Chrystusa Zbawiciela, Kaliningrad (Rosja)

Dyrygent: Marina Bukowa

Kategoria: chóry dziecięco – młodzieżowe

Chór powstał w 1995 r., zrzesza ponad 70 dziewcząt i chłopców w różnym wieku. Uczestniczy w świątecznych liturgiach, śpiewa również poza świątynią – występuje z koncertami dobroczynnymi w domach kultury, szkołach i domach dziecka. Śpiewał podczas uroczystych nabożeństw celebrowanych przez Patriarchów Moskwy i Wszech Rusi Aleksija II i Kiryła. Rokrocznie bierze udział w dziecięcych przeglądach i festiwalach cerkiewnych.

Marina Bukowa jest absolwentką Konserwatorium w Sankt Petersburgu, dyrygentem chóru kaliningradzkiej Cerkwi Opieki MB, z którym zdobyła II nagrodę w swojej kategorii na MF HDMC 2004.

 01

02

03

 

Chór „Bizantyjskie Głosy”, Ateny (Grecja)

Dyrygent: Konstantinos Papachristodulu

Kategoria: chóry zawodowe

Chór „Bizantyjskie Głosy” wykonuje przede wszystkim bizantyjską muzykę liturgiczną oraz tradycyjne greckie pieśni ludowe. Śpiewają w nim kantorzy ateńskich cerkwi, absolwenci Konserwatorium Narodowego i miłośnicy muzyki bizantyjskiej. Zespół występował w cerkwiach i salach koncertowych całej Grecji, a także za granicą – m.in. w Rosji, Polsce, Luksemburgu i Francji. W 2007 r. wystąpił na MF Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, a w 2009 r. – na MF Musica Antiqua Europae Orientalis w Bydgoszczy. Nagrał płytę z klasycznymi i współczesnymi śpiewami bizantyjskimi „Byzantines Fones”. Dyrygentem i założycielem chóru jest Konstantinos Papachristodulu, wykładowca muzyki bizantyjskiej w ateńskim Konserwatorium Narodowym, przewodniczący Ogólnogreckiego Stowarzyszenia Śpiewaków „Roman Melodos i Jan Damasceński”, kantor cerkwi św. Eliasza w Agia Paraskevi.

 05

06

07

08

10

11

 

Kameralny chór „Oktoich”, Amsterdam (Holandia)

Dyrygent: Alona Owsiannikowa

Kategoria: chóry inne

Chór powstał w 1996 r. z inicjatywy Alony Owsiannikowoj, głównego dyrygenta chóru parafii św. Mikołaja Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Amsterdamie. Jego trzon stanowią Holendrzy – miłośnicy śpiewu cerkiewnego, ale śpiewają w nim też Rosjanie. Zespół ma w swym repertuarze zarówno stare napiewy, jak też kompozycje klasyków muzyki cerkiewnej oraz twórców współczesnych. W latach 2001 - 2003 dał serię koncertów w miastach Rosji: Włodzimierzu, Suzdalu, Rostowie, Moskwie i Sankt-Petersburgu. W 2004 r. uczestniczył w Festiwalu Muzyki Starodawnej w Utrecht (Holandia) oraz w Festiwalu Walerija Giergijewa w Rotterdamie, w 2007 – w Festiwalu Siergieja Taniejewa w Londynie oraz MF HDMC, gdzie zdobył III miejsce w swojej kategorii. W 2009 r. został laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Prawosławnej w Mińsku na Białorusi. Ma w swoim dorobku cztery płyty CD.

12

13

14

 

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa (Polska)

Dyrygent: Irina Bogdanovich

Kategoria: chóry akademickie

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego to jeden z najstarszych zespołów akademickich w Polsce. Od 1921 r. skupia studentów i absolwentów Uniwersytetu i innych warszawskich uczelni. Repertuar obejmuje szeroki wachlarz muzyki chóralnej a cappella różnych epok, utwory współczesne, folklor oraz wielkie formy wokalno-instrumentalne. W  swoim dorobku chór ma takie dzieła jak Requiem G. Verdiego i W.A. Mozarta, IX Symfonia L. van Beethovena, oratorium Juda Machabeusz G.F. Haendla oraz Mszę h-moll J.S. Bacha. Chór organizuje również własne projekty artystyczne.

Zespół wielokrotnie odnosił sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach. W 2005r. zajął I miejsce podczas Festiwalu HDMC, w 2006 r. został laureatem nagrody Fryderyka jako wykonawca Dies Irae Borkowskiego oraz zdobył Grand Prix Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna. W 2009r.  zajął I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Legnica Cantat oraz zdobył Grand Prix Mazowieckiego Festiwalu Chórów Akademickich Vivat Akademia. w 2010 r. zdobył Grand Prix Festiwalu Cantio Lodziensis.

Chór koncertuje również za granicą, odwiedził m. in. Włochy, Słowację, Hiszpanię, Węgry, Czarnogórę, Litwę, Łotwę, Estonię, Francję i Portugalię.

Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Irina Bogdanovich, urodzona w St. Petersburgu dyrygentka i pianistka, laureatka licznych konkursów rosyjskich i międzynarodowych. Otrzymała nagrodę indywidualną dla najlepszego dyrygenta konkursu na Festiwalach: HDMC 2005 oraz Rybnicka Jesień Chóralna 2006. Z chórem Uniwersytetu współpracuje od 1999 r., w maju 2002r. wygrała konkurs na stanowisko kierownika artystycznego i dyrygenta chóru. Dyrygowała takimi orkiestrami jak: Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonia Varsovia, Chopin’s Academia Orchestra, Nova Orkiestra Kameralna, Królewska Orkiestra Symfoniczna. Prowadzi różnorodną działalność występując jako pianistka kameralistka, komponując muzykę filmową oraz współpracując z drugim programem TVP.

 15

16

17

18

19

 

Chór „Bracia Baruch” , Belgrad (Serbia)

Dyrygent: Stefan Zekić

Kategoria: chóry zawodowe

Chór powstał w 1879 r. w Belgradzie. Obecną nazwę przyjął w 1952 r., na cześć trzech braci Baruch, bohaterów jugosłowiańskiego ruchu oporu, którzy zginęli w czasie Holocaustu. Jest jednym z najstarszych chórów na Bałkanach, a przez wielu historyków jest uważany za najstarszy żydowski chór na świecie. Muzyka, jaką wykonuje, stanowi unikalny pomost łączący kulturowe dziedzictwo dwóch nacji: prawosławnych Serbów i wyznawców judaizmu. W swoim repertuarze posiada utwory różnych stylów i epok. W ciągu wielu lat działalności uczestniczył w najbardziej prestiżowych konkursach i festiwalach w Serbii i za granicą, ostatnio m. in. w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Chóralnej „C.A. Seghizzi” we Włoszech, Międzynarodowych Spotkaniach Chórów „Zimriya” w Izraelu, Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Vivace” na Węgrzech, Międzynarodowym Festiwalu Chórów „Habanera-Polyphony Choral Contest” w Hiszpanii, Festiwalu „Europa Cantat” w Holandii. Wielokrotnie występował w audycjach radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. W 2007 r. wydał płytę z duchowną muzyką żydowską i folkową. Dwukrotnie nagrodzony najwyższym odznaczeniem Republiki Serbii w dziedzinie kultury.

 20

21

22

23

 24

 

Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej

Warszawa (Polska)

Dyrygent: Dariusz Zimnicki

Kategoria: chóry akademickie

Zespół istnieje od 2001 roku. Tworzą go studenci i absolwenci Politechniki i innych warszawskich uczelni. Repertuar chóru to oprócz muzyki chóralnej a cappella także duże formy wokalno – instrumentalne, kolędy i muzyka współczesna. Są to nie tylko pozycje doskonale znane w literaturze chóralnej, ale też utwory wykonywane bardzo rzadko. Od początku działalności chór uczestniczy w krajowych i międzynarodowych festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia, m.in.: I miejsce na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym i dwa Brązowe Dyplomy na Międzynarodowym Festiwalu „Mundus Cantat” w Sopocie (2005), II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie i Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Marynistycznej w Wejherowie (2006), Srebrny i Brązowy Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Tonen 2000 w Holandii (2006), I miejsce na Ochrydzkim Festiwalu Chóralnym w Macedonii (2009) i I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Corocznie uczestniczy w koncertach z cyklu „Wielka Muzyka w Małej Auli” organizowanych pod auspicjami PW. W 2007r. zdobył I miejsce w swojej kategorii na MF HDMC, w 2008 r. śpiewał Koncert Inauguracyjny. Od 2004 r. dyrygentem chóru jest dr sztuki Dariusz Zimnicki, absolwent Konserwatorium Wileńskiego oraz Akademii Muzycznej w Warszawie.

 25

26

27

 

Państwowy Chór Republiki Białorusi im. Giennadija Citowicza , Mińsk (Białoruś)

Dyrygent: Michaił Driniewskij

Kategoria: chóry zawodowe

Jeden z najlepszych i najbardziej znanych białoruskich zespołów artystycznych. Został założony w 1952r. i obecnie nosi imię swego założyciela – Giennadija Citowicza. W skład zespołu, poza chórem, wchodzą orkiestra i grupa taneczna. Działalność zespołu przebiega w 3 głównych kierunkach: pierwszy to ukazanie autentycznego piękna pieśni ludowych w ich naturalnym, niezmienionym brzmieniu, drugi – ukazanie profesjonalizmu chóru w wykonywaniu a cappella zarówno pieśni ludowych jak i współczesnych pieśni autorskich i trzeci – prezentacja na scenie sztuki ludowej w syntetycznej jedności śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Repertuar chóru to przede wszystkim utwory kompozytorów białoruskich, opracowania białoruskich pieśni ludowych, autentyczny folklor różnych okresów i regionów Białorusi oraz muzyka cerkiewna. Chór wiele koncertuje, zarówno na Białorusi, jak i za granicą – śpiewał m. in. w Rosji, Ukrainie, Czechach, Słowacji, Kanadzie, Chinach, Monako, Turcji i Niemczech. Bardzo często zespół łączy koncerty z ekspedycjami folklorystycznymi, które pomagają wzbogacać jego repertuar. Wysoki profesjonalizm chóru został doceniony przez jury MF HDMC - w 2003r. zespół zdobył Grand Prix. Od 35 lat kierownikiem artystycznym i głównym dyrygentem chóru jest profesor Katedry Dyrygentury Chóralnej Białoruskiej Akademii Muzycznej, laureat wielu nagród za działalność artystyczną, m. in. Orderu Franciszka Skaryny – Michaił Driniewskij, który swoją pierwszą pracę dyrygencką rozpoczął w wieku 13 lat.

28

29

30

31

32

Emilia Rynkowska

Informacje o chorach: Biuro Organizacyjne Festiwalu

Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Street Workout


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Hajnówka Biega


Rowerzysta na drodze


Lodowisko


Hajnowskie Morsy


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Klub Karate Tradycyjnego

Parkiet Hajnówka lekkoatletyka

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

  • judo
  • kulturystyka

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.