DNI HAJNÓWKI - Studio Lato Radia Białystok z Przebojem na Antenę

mini

Pogoda w tym roku nie była dla nas łaskawa. Można nawet powiedzieć, że była okrutna. W jedną chwilę zniszczyła wiele miesięcy przygotowań organizatorów, wykonawców i wystawców, którzy chcieli zaprezentować się pierwszego dnia sierpnia.

 

Niedzielne obchody Dni Hajnówki rozpoczęły się kilka minut po godzinie 13.  Na scenie i płycie amfiteatru zaprezentowali się podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej,  uczestniczki Studia Piosenki Estradowej, „Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka”, Jarosław Kowalski, zespół muzyczny z Białowieskiego Ośrodka Kultury oraz Orkiestra Dęta z Hajnówki wraz z mażoretkami.

01

02

03

04

05

06

07

08

10

11

09

12

14

15

16

17

19

13

Punkt honorowego zdawania krwi

22

Konkurs Banku

20

21

23

24

I niestety na występie Orkiestry Dętej i pokazie zwinności mażoretek zakończyła się impreza. W jedną chwilę porywisty wiatr, burza z ulewnym deszczem i gradem przekreśliły dalszy ciąg imprezy. Koncerty zostały odwołane, a werdykt konkursu „Przebojem na Antenę” zapadł w sali Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Na niedzielny wieczór zaplanowane były koncerty zespołów „Ostrowscy Band”, „Jabberwocky”, Press. Gwiazdą wieczoru miała być „Ira”.


PRZEBOJEM NA ANTENĘ

Do finału zakwalifikowało się piętnaście utworów. Większość zespołów już w sobotę zawitała do Hajnówki.

Tomasz Karpanty przyjechał z grupą muzyków – przyjaciółmi. – Mam nadzieję, że pomogą mi w tym roku wygrać, a jeśli nie to przyjechaliśmy po  to, by w Hajnówce się zaprezentować i fajnie bawić. Jesteśmy tutaj pierwszy raz i liczymy na miłe przyjęcie mieszkańców Hajnówki oraz  dziennikarzy, którzy będą nas oceniać. (…) Mam nadzieję, że słuchacze polubią naszą piosenkę „Alchemia”, która mówi o miłość traktowanej jako alchemia. Coś, co nie jest zbadane, coś, co nie jest dokończone, coś, do czego każdy człowiek dąży. Tomasz w Radio Lublin konkurował z dwunastoma innymi zespołami. Od początku prowadził ponad 40-procentową przewagą. Pomimo tego, że w ostatnim czasie konkurencja doganiała – zespół dostał się do finału. Cieszę się, że takie festiwale i przeglądy istnieją, gdyż jest to jedna z form pokazania się.

Zespół „Trzynasta w samo południe” przyjechał z Wrocławia. – Gramy kompletnie inną muzykę. Jesteśmy zespołem rockowym. Normalnie teksty piszemy w  języku angielskim, jednak na festiwalu śpiewamy piosenkę po polsku. Utwór został skomponowany specjalnie na potrzeby „Przebojem na Antenę”. Do finału nie było łatwo się dostać. Do rozgłośni radio Wrocław zgłosiło się ok. 100 zespołów, z czego do ścisłego finału dostały się 4 piosenki zróżnicowane stylistycznie.(…) Boimy się trochę występu w Hajnówce, bo stylistycznie do reszty nie pasujemy, ale może właśnie to będzie naszą  siła…

Zespół „Best Before” (Radio Zachód) zaczął koncertować w kwietniu tego roku. – To, że dostaliśmy się do finału w Hajnówce jest wielkim sukcesem. Tu jest zupełnie inaczej niż u nas. Inny krajobraz i architektura. U nas wszyscy, mówią, że tu, na wschodzie, są bardzo życzliwi ludzie.

„Infolinia” Przyjechaliśmy,, by się dobrze bawić. Łukasz, Tomek, Dominik i Karol prezentują alternatywne spojrzenie na rockowe brzmienia. Oczywiście śpiewają piosenkę o miłości. Utwór komponowali wszyscy, słowa napisał Łukasz. – Tak blisko wschodniej granicy jesteśmy pierwszy raz. Jest tu bardzo ładnie i macie świeże powietrze – zachwalają nasze miasto artyści.

Zespół „Dwa tygodnie” z Łodzi jest po raz drugi w Hajnówce z niecierpliwością czeka, kiedy po raz kolejny przejedzie się kolejką wąskotorową. Bartek, Kuba, Mateusz, Razmus i Marcin śpiewają o tym, by ludzie tańczyli tak, jakby nie było jutra. – Żyjmy chwilą i dajmy z siebie wszystko, bo chwila jest ulotna – cieszmy się życiem – mówi Bartek. – Zawsze cieszę się z sukcesu mojego zespołu. Byłem bardzo zadowolony, gdy dowiedziałem się, że jedziemy do Hajnówki.

Temat miłości przewija się we wszystkich finałowych  piosenkach.

 

O Festiwalu Przebojem na Antenę opowiada Wojciech Kujałowicz z Polskiego Radia Białystok – organizator.

To jest ósma edycja „Przebojem na Antenę”.  – Konkurs organizujemy od samego początku do końca, przy wspaniałej pomocy Hajnowskiego Domu Kultury – mówi Wojtek Kujałowicz. Organizować imprezę jest coraz łatwiej. Jesteśmy po raz kolejny w tym samym miejscu, znamy te wszystkie ścieżki, znamy się również z osobami, które nam pomagają i to pozwala nam już wiele rzeczy przyjąć jako ogólnie znane i oczywiste.

W poprzednim roku były zawirowania co do miejsca.  – Hajnówka ma olbrzymi atut, który zawsze podkreślają ci, którzy przyjeżdżają do nas z różnych regionów Polski, w postaci tej swojej unikatowości zarówno przyrodniczej jak i kulturowej. Wielu z nich po raz pierwszy w życiu widzi tę dziewiczą puszczę. Są na początku przestraszeni, że jadą przez Puszczę Białowieską trzęsąca się kolejką. (….) I to właśnie jest niespotykane i powoduje, że wielu z tych ludzi wraca tutaj prywatnie na wczasy. Myślę, że to miejsce, dla gości, którzy przyjeżdżają z Polski jest bardzo wyjątkowe.

Festiwal cieszy się coraz większą renomą. Coraz więcej młodych artystów wie o jego istnieniu i próbuje swoich sił. – Nawet nie wiem, czy możemy oceniać, czy poziom festiwalowych piosenek wzrasta, czy spada. Za każdym razem są to inni muzycy i inne piosenki – mówi pan Wojciech  – Muzyka na płycie „Przebojem na Antenę” jest bardzo różnorodna. Wykonują ją zarówno artyści, którzy grają ciężkie odmiany rocka, poprzez pop aż po muzykę poetycką.

Organizatorów cieszą sukcesy finalistów konkursu. – Wiemy, że jest mnóstwo zespołów, które mają stabilną pozycję na rynku. Fajnie jest odnajdywać nazwy i nazwiska wśród znanych artystów. Są to artyści, których Hajnówka mogła usłyszeć po raz pierwszy.


Tegorocznego finału „Przebojem na Antenę” wszyscy oczekiwali z niecierpliwością, jednak burza pokrzyżowała plany organizatorów i wykonawców. Wiele osób miało nadzieje, że  koncert się odbędzie. Niestety tym razem przegraliśmy z naturą sprzęt nagłaśniający całkowicie został zalany.

25

26

 

Werdykt zapadł przed uroczystą kolacją w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej. – Wszyscy żałują, że koncert się nie odbył. Tak naprawdę wykonawcy byli już przygotowani na te chwilę w 100 % – mówi pan Wojciech.

27

28

29

30

31

32

33

34

35

 

Najwięcej głosów internetowych zdobyła piosenka "Kamień w wodę" zespołu „Best Before” z Radia Zachód z Zielonej Góry. Zespół otrzymał mikrofon estradowy od Wojewody Podlaskiego i tysiąc złotych ufundowane przez Burmistrza Miasta Hajnówka.

36

 

Finalistów typowali  dziennikarze muzyczni.

Nagrodę za trzecie miejsce tysiąc złotych od Hajnowskiego Domu Kultury odebrali reprezentanci Radia Koszalin grupa „Rzepczyno” za piosenkę "Pączek".

 37

 

Drugie miejsce i dwa tysiące złotych ufundowane przez Burmistrza Miasta Hajnówka przypadło zespołowi „Anima” (Radia PiK z Bydgoszczy) i ich piosence "Tak bardzo".

 38

 

Tegorocznym zwycięzcą został zespół "HELOU!" (Radio Katowice). Piosenka "Wiatr" warta jest 3 tysiące złotych i sesję nagraniową ufundowaną przez prezesa Polskiego Radia Białystok oraz kontrakt z wytwórnią płytową Rosmedia.

 39

Finalistów ósmej edycji "Przebojem na antenę" będzie można usłyszeć podczas koncertów live w Polskim Radiu Białystok, które planowane są już od jesieni.

Zaskoczenie i miłe słowa od ludzi i dziennikarzy – mówią finaliści – HELOU. Cieszy, że nasza piosenka była najlepszą propozycją roku.  Konkurencja była dość mocna, nawet to, że konkurs jest ogólnopolski, już wiele znaczy. W zasadzie nie startowaliśmy w innych konkursach, nigdy nic nie wygraliśmy…  Na początku cieszyliśmy się, że Radio Katowice zdecydowało, że zespół HELOU jedzie do Hajnówki, a jak dzisiaj usłyszeliśmy werdykt, to jesteśmy zdumieni. Pierwsze miejsce do czegoś mobilizuje. Będzie więcej możliwości i więcej pracy. Muzyka to nasza pasja, to coś, co chcemy robić. Zespół koncertuje w wielu miejscowościach w kraju. A werdykt dziennikarzy pomoże być bardziej rozpoznawalnym medialnie. Hajnówka będzie miejscowością, którą na pewno zapamiętamy. Rzuciło nam się w oczy różne kościoły i różne religie w jednym miejscu – to, że ludzie szanują się wzajemnie.  Serdeczność ludzi i ciepłe przyjęcie  sprawiły, że  na pewno tu wrócimy.

 Zespół dziękuje za głosy oddane na Helou.

 40

Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Przebojem na Antenę" Polskiego Radia Białystok odbył się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego oraz Burmistrza Miasta Hajnówka.

Emilia Rynkowska

Sport

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:

  poniedziałek godz. 8:00-16.00; wtorek-piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna: pn: 8:00-15.30, wt.-pt. 8.00-15.00; przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.