II Festiwal Muzyki Rockowej ROCKOWISKO HAJNÓWKA 2010

miniFestiwal jest inicjatywą hajnowskich animatorów, będącą nawiązaniem do rockowego klimatu miasta sprzed paru lat. W ramach festiwalu odbył się konkurs kapel oraz koncerty zaproszonych gości.

 

W tym roku do konkursu zgłosiło się 33 zespoły z Polski, Białorusi i Ukrainy. Organizatorzy wyłonili 10 kapel, które walczyły o dwie nagrody – piec gitarowy i gitarę.  Jednak to nie po nagrody jechali (często kilkaset kilometrów) uczestnicy konkursu. Dla wielu ważniejsza była możliwość wystąpienia przed publicznością. – Hajnówka ma niepowtarzalny klimat – twierdzili – kiedyś znana była z rockowego brzmienia.

Występ każdej kapeli trwał 20 minut. Prezentacji zespołów dokonał Klaudiusz Borys – gitarzysta BŁĘKITNEGO NOSOROŻCA.

Już po raz drugi, otwarcia festiwalu dokonała 5-letnia Marysia Tichoniuk – Witamy wszystkich na Rockowisku Hajnówka 2010 .

Na Festiwalu obecni byli: Burmistrz Miasta Hajnówka – Anatol Ochryciuk, Zastępca Burmistrza – Bazyl Stepaniuk, Zastępca Starosty Powiatu Hajnowskiego – Jerzy Sirak oraz Radny do Sejmiku Wojewórztwa Podlaskiego – Mikołaj Janowski.

 01

02

03

 

KONKURS KAPEL

VOBISCUS – death/black metal (Hajnówka)

Powstali w roku 2007. Zespół tworzą: Dawid – gitara, Młody – bas, Czarna – vocal, Mati – bębny. Wśród wielkiej populacji i potoku innych kultur muzycznych, stworzyli zespól, który wciąż szuka swojej drogi. Nie jesteśmy zamknięci w jedną szufladę muzycznie stylową – twierdzą – grając z werwą gramy dla wszystkich, a interpretację zostawimy dla słuchaczy. To nasz pierwszy wspólny występ – mówi wokalistka –  ale nie ostatni.

04

05

06

07

08

 

FONOFUZJA (Strzelno) to zespół rapcorowy powstały w 2008 roku. Jego muzyka obraca się w ciężkiej estetyce, łącząc mocne brzmienie gitar z energicznym rapem i różnymi formami wokalnymi.  Zespół czerpie inspirację z różnych gatunków muzycznych kreując przy tym swój własny styl.  Muzyka opiera się na hardcorowych i metalcorowych zagrywkach połączonych z melodyjnymi wstawkami.  Za kwestię wokalną odpowiada dwóch raperów o kontrastujących ze sobą stylach przeplatane screamem, growlem i śpiewem.  Ich teksty dotyczą głównie emocji i uczuć towarzyszących człowiekowi na co dzień starając się przy tym, aby miały pozytywny wyraz. Kapela zagrała już kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce zarówno w klubach, jak i przestrzeni otwartej m.in. Łodzi, Bydgoszczy, Turku,  Strzelnie, Koninie, Poznaniu, Toruniu.

Do największych osiągnięć zespołu należy: przejście eliminacji klubowych festiwalu "Łódźstock 2009" w Bydgoskim klubie Estrada i występ w jednym z odcinków programu "Bitwa o Łódźstock" emitowanym na antenie PATIO TV, nagranie dema w Swarzędzkim Studiu "Czad".  Zdobycie Grand Prix Lipna oraz nagrody pieniężnej, koncert w szkockim klubie "Maggie May" oraz uczestnictwo w wielu innych przeglądach, festiwalach jak i wiele koncertów klubowych i otwartych.

Każdy z nas ma podobne, acz inne preferencje muzyczne – mówią młodzi wykonawcy. Postanowiliśmy znaleźć kompromis i połączyliśmy kilka styli. Ćwiczymy w Liceum Ogólnokształcącym w Strzelnie. Przy okazji chcielibyśmy podziękować dyrektorowi Marianowi Mikołajczakowi za udostępnienie sali i pomoc przy zakupie sprzętu. Po ukończeniu liceum zespół wciąż istnieje. – Prawie wszyscy będziemy studiować w Poznaniu, więc wciąż będziemy ćwiczyć i grać. Dla nas muzyka to życie, pasja, wypełnianie czasu i to, co chcielibyśmy robić w życiu. Potrafimy przedkładać inne rzeczy na rzecz muzyki.

Lista występujących w konkursie wykonawców była jawna, więc zespół czuje konkurencję.  – Przyjechaliśmy tu i daliśmy z siebie wszystko… Trudno powiedzieć kogo się boimy najbardziej. Ogólnie jest bardzo wysoki poziom. A my przyjechaliśmy tu by się pokazać i grać – nie po nagrodę. Muzyka, którą gramy jest ciężką muzyką, a takich festiwali, na których możemy wystąpić jest mało. Dla nas zwycięstwo to zagrać dobry koncert. Sam fakt, że się tu dostaliśmy… to już nasz sukces.

09

10

11

12


SKOWYT – punk/rock (Warszawa)

Janek, Wincent, Łukasz i Arek grają wspólnie 2 lata. Repertuar wybierany był mocno punkowo. – Wiele razy byłem w Hajnówce, gdzie było dość mocne środowisko punkrockowe mówi wokalista zespołu. Konkretne utwory wybieraliśmy na scenie – dopasowywaliśmy do otoczenia. O festiwalu kapela dowiedziała się z Internetu. Przyjechaliśmy po to, by pobyć w fajnym miejscu i się zintegrować. Hajnówka jest znana w całej Polsce z koncertów rockowych. Kiedy byłem tu po raz pierwszy, ok. 10 lat temu, grał bardzo fajny miejscowy zespół „Wyrok”.

O nagrodę będzie trudno, ale nie przyjechaliśmy tu by wygrać. Wiemy, że w planach festiwalu jest wiele fajnych kapel.

Zespół sam komponuje swoją muzykę i za trzy tygodnie nagra swoją płytę. – Ostatnio mieliśmy okres twórczy – mówi Arek – komponowaliśmy utwory, które wejdą  na płytę. Mamy parę nowych kawałków, które chcemy zagrać i zobaczyć reakcję publiczności. Może coś przerobić, dopisać, wykreślić…

13

14

15

17


PURE REFLECTION – metal core (Białystok)

Piotr, Kuba, Tomek, Maciek i Adrian przyjechali, by zagrać dobry koncert. – Nie jesteśmy nastawieni na wygraną, ale nagroda by się przydała – śmieją się członkowie kapeli. – Uważamy, że zagraliśmy w miarę przyzwoicie. Jeśli będzie festiwal i będzie taka możliwość  za rok również przyjedziemy. Zespół istnieje od grudnia, gra muzykę podobną do twórczości MATERII. Rozmawialiśmy już z Materią i czekamy na ich występ. Jest to zespół w naszych klimatach.

19

20

21

22

23

24

26

25


Zespół DEGRADACJA powstał w 1995 roku w Łapach (woj. podlaskie). Styl i brzmienie grupy nieustannie ewoluowało.  Początkowo był to punk rock, później melodyjny hc/punk.  W momencie wydania albumu w 1999 r. zespół ukierunkowany był już na granie znacznie cięższej muzyki z pogranicza technicznego hardcore'u.  Od momentu powstania kapela dużo koncertowała. Grała m.in. w Uhowie, Łapach, Białymstoku, Krakowie, Lublinie, Gdyni, Siedlcach, Biłgoraju, Zambrowie i wielu innych miastach.

Obecny skład zespołu to:  Peter - gitary/wokale,  Sojka - basy,  Łysy - perkusja.

Osiągnięcia:

1998 -  nagranie demo ,,Nie czuję już nic" w studiu Salman w Białymstoku.

1999 -  nagranie LP ,,Kolejność Cierpienia" w studiu Hertz w Białymstoku. Materiał został wydany przez niezależne wydawnictwo śląskie ,,OSA Records"

2001 -  utwór ,,Kolejność Cierpienia" pojawił się na składance wydanej przez Pasażera.

2010 - nagranie nowego materiału w studiu band.pl  w Giżycku

2010 - promocja nowej EP ,,Interpretacja Jest Inna", udostępnionej w Internecie

 27

28

 

CLIMATT rock (Brzeg)

Zespół, po wielu perypetiach, wziął udział w przeglądzie kapel. Jest to już drugi występ przed hajnowską publicznością. – W tamtym roku graliśmy jako pierwsi – w tym jako ostatni Chcieliśmy tu przyjechać. W tamtym roku nie wiedzieliśmy czego mamy się spodziewać.  Przyjechaliśmy tu dla dobrej zabawy. Zespół nie czuje się pokrzywdzony, że nie wygrał poprzedniej edycji festiwalu.  – Jak teraz nie wygramy, to przyjedziemy i trzeci i czwarty raz – śmieją się członkowie zespołu: Wiola, Marcin, Kuba, Pocek (Piotrek) i Marcin. Materia jak najbardziej zasługiwała na wygraną podczas I edycji festiwalu. Najważniejsza jest zabawa. Możemy liczyć na miejsca, ale dziś wygrana nie satysfakcjonuje nas tak bardzo, jak to że mogliśmy wystąpić. Do końca nie wiadomo było, czy wystąpimy. Perkusista nie był w stanie wystąpić po groźnym wypadku. Byliśmy już przygotowani by zagrać jedną balladę – tak honorowo – bez naszego perkusisty.

Zespół składa serdeczne podziękowania hajnowskiej policji, lekarzom i pielęgniarkom, którzy zajęli się nimi po groźnym wypadku. Zadedykowali im nawet jeden utwór. – Odczuliśmy bardzo miłą atmosferę. Całym sercem robili wszystko, co pomogli. Gdyby nie oni – nie wystąpilibyśmy tu dziś.

 31

32

33

34

36

37

40

38

35

39

 

WYNIKI I WRĘCZENIE NAGRÓD

Komisja cieszy się z trafnego wyporu laureata poprzedniej edycji. Materia przez rok poczyniła wielkie postępy i wygrała wiele przeglądów. W obecnym roku poziom był wyrównany. Zespołu wybijającego się ponad wszystkich nie było. W tamtym roku CLIMATT grał jak amatorzy, a w tym pokazali, że warto pracować.

Nagrody ufundował Burmistrz Miasta Hajnówka i sklep muzyczny z Białegostoku DUET. Gitarę i piec gitarowy wręczył wiceburmistrz Bazyl Stepaniuk.

II miejsce CLIMATT z Brzegu

Jest to drugie miejsce, ale dla nas bardzo ważne – mówi wokalista zespołu CLIMATT. Czujemy wielką radość w sercu – cieszy się kapela. Nie dociera to jeszcze do nas. Przyjechaliśmy dla zabawy, i jest to dal nas wielkie, wielkie wyróżnienie. Będzie to dla nas motywacją do dalszej pracy. Teraz już będzie tylko lepiej.

61

62

63

 41

 

I miejsce – SKOWYT z  Warszawy

Jesteśmy w szoku. Trafiło się ślepej kurze ziarno – mówi laureat I miejsca - SKOWYT. Zupełnie nie spodziewaliśmy się nagrody. Moja dewiza – Grać koncert tak jakby miał on być ostatni. Tylko wówczas ma to sens i dajemy z siebie wszystko. Jeśli gra się tylko tak, aby zagrać, to słuchacze tego nie poczują – mówi Arek. Jak będzie następna edycja to obiecujemy, że tu jeszcze wpadniemy.

64

65

66

67


KONCERTY

Po trzech godzinach przesłuchań nadszedł czas na koncerty:

 

JAROSŁAW KOWALSKI (Hajnówka) gra od 1977 roku z długą, kilkunastoletnią przerwą. Swoją karierę muzyczną zaczął w zespole w Narewce, który oprócz muzyki, tzw. weselnej grał również rock. Po roku, pod szyldem PSS kapela zaczęła grać w Hajnówce. Od 1980 roku Jarek grał w różnych zespołach, m.in. TRAPEZ.  Do gitary na gitarze wrócił kilka lat temu. Założył zespół w Hajnowskim Domu Kultury. Akompaniował również Marcie Gredel. Pasjonuje się bluesem.  Na rockowisku grał dwa utwory.

88

 

MATERIA – metal/hard core – laureat  I nagrody Rockowisko 2009 (Szczecinek)

Wizerunek Wokalisty MATERII widnieje na wszystkich plakatach, ulotkach i koszulkach Rockowiska 2010. Bardzo miło – mówi Michał – jak to zobaczyłem, to aż otworzyłem buzię i nie wiedziałem co powiedzieć. Od czasu Rockowiska 2009 trochę się zmieniło. Jeździliśmy na koncerty. Udało się nawet wygrać kilka przeglądów. Do zespołu dołączył nowy gitarzysta Z Adrianem znam się już 10 lat. Dziś, po tak długiej przerwie  gramy wspólnie pierwszy koncert. W chwili obecnej wszyscy mieszkamy w Gdańsku, wiec będzie nam łatwiej się spotykać, by ćwiczyć.

Pierwszy festiwal kapela wspomina  bardzo dobrze. Michał Tadeusz i Kuba byli bezkonkurencyjni. To miasto – to jest dla mnie bardzo ważne sprawa – mówi Michał Piesiak.  Zajęliśmy tu pierwsze miejsce, co dało nam mobilizację, by zgłaszać się na inne przeglądy i koncerty. Wszystkim polecamy Hajnówkę. Kiedy dostaliśmy zaproszenie – nie zastanawialiśmy się nawet chwili. Od razu wiedzieliśmy, że przyjedziemy. Zespół przez ostatni rok nie tylko koncertował, ale też komponował nowe utwory. – Wiadomo, że aranżacja przez rok się troszkę zmieniła – mówi Tadeusz Piesiak. Wciąż szuka się nowego brzmienia.

Michał pisze teksty o prozaicznych sprawach, np. o tym, że zostawił gdzieś gitarę i nie wie, co się z nią dzieje. Natomiast Tadzio wspomina swoje dziewczyny, które go rzuciły. – Wiele zależy od tego, jaka jest aranżacja kawałku – mówi Michał.

Zespół został do końca imprezy i świetnie się bawił. Po swoim koncercie był zachwycony publiką, która bardzo dobrze ich przyjęła.  – Totalna masakra. Nie spodziewałem się czegoś takiego. Wszyscy super się bawili. Nic dodać, nic ująć.

 16

18

42

43

44

45

46

47

48

49

50

52

 

KUBA ROZPRUWACZ – punk/oi – laureat II nagrody Rockowisko 2009 (Hajnówka)

Wspaniała impreza. Fajnie, że coś takiego znów zaczyna się dziać. Przez dłuższy czas nie było koncertów punkowych  i rockowych. Rockowisko w Hajnówce  już ma swoją renomę. Cieszymy się, że możemy wystąpić już po raz drugi dla naszej hajnowskiej publiczności. Na Rockowisku 2010 Kuba Rozpruwacz zagra również swoje nowe utwory. Jeżeli będzie taka możliwość, to kapela chętnie zagra również w trzeciej edycji Rockowiska.

51

53

54

55

56

57

48

59

60

 30

 

KONCERTY GWIAZD WIECZORU

BŁĘKITNY NOSOROŻEC –  post punk/reggae (Hajnówka)

Muzyka  BŁĘKITNEGO NOSOROŻCA  ewoluowała  od  dosyć  siermiężnego punk-rocka na początku lat 90-tych poprzez łączenie go z elementami reggae i ska, aż do obecnego brzmienia, które sam zespół najchętniej określa jako post-punkowe. Jednak większość recenzentów ma spore kłopoty z jego zaszufladkowaniem.  Słowa są ważnym elementem twórczości BŁĘKITNEGO NOSOROŻCA.  Opisują one rzeczywistość w której żyjemy, ukazując absurdalność niektórych jej aspektów.

Chłopaki z błękitnego mówią: Gramy dopóki sprawia nam to przyjemność, dopóki mamy coś do  powiedzenia, dopóki starcza nam sił i dopóki to, co robimy będzie komukolwiek potrzebne…

W  dniu  festiwalu  ukazała  się  kolejna płyta (była również w sprzedaży) – CD BŁĘKITNEGO NOSOROŻCA  pt. „BARYKADY”. Na płycie umieszczono 14 utworów, w tym jeden cover. W sobotę Błękitny Nosorożec zagrał część utworów z tej płyty, chętni mogli ją również zakupić. Kto jeszcze tego nie uczynił – może to zrobić poprzez stronę internetową www.blekitnynosorozec.pl. Płytę dofinansował Urząd Miasta Hajnówka.

68

69

70

71

72

73

 

SAJGON – punk/rock (Wałbrzych) na scenie po 15 latach w nieco innym składzie. Grają i dają radę.

Z wokalistą kapeli SAJGON Sławkiem  Trocha – rozmawiał Marcin Damiński.

– Drugą gwiazdą festiwalu był zespół Sajgon z Wałbrzycha.  Kapela istnieje od 1988 roku. W latach 1996-2008 nastąpiła przerwa w działalności zespołu. Od 2009 roku zespół wznowił swoją działalność. Kapela ma mocne punkowe i rokowe brzmienie. Obecnie zespół ma całkiem nowy skład: Sławek Trocha (gitara, wokal), Rafał Leśniak (gitara), Tomasz Balcerak (perkusja) oraz Michał Staniszewski (gitara basowa). Zespół posiada na swoim koncie płyty wydane w latach 1992-1994, ukazały się studyjne nagrania jedno kasacie i jedno na płycie CD, a także kilka utworów na składankach. Zespół ostatnio dużo koncertuje. Występował m.in.  we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Żarkce nad Nysą i Hajnówce.

81

82

83


ALIANS – punk/reggae/ska (Piła)

W tym roku zespół Alians obchodzi 20-lecie, które uczcił wydaniem nowej płyty. Wystąpił w składzie 6 osobowym, prezentując zarówno numery premierowe jak i starsze.

78

79

80

THE BILL – punk/rock (Pionki)

Od 24 lat z małymi przerwami przemierzamy Polskę wzdłuż i wszerz. Dziś po raz pierwszy w Hajnówce. Opowiadamy historie prawdziwe, przy których tańczą aniołowie. Na hajnowskiej scenie wystąpili Kefir, Sebek, Gery i Mielony.

84

85

86

87

fot.  Sajgon, Alians i The Bill - Tomasz Tichoniuk

Festiwal został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki, Hajnowski Dom Kultury oraz Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Hajnówka.

 

Dotacje:

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa  Podlaskiego w Białymstoku

Dofinansowano ze środków Programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko- Amerykańskie Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz    Lokalnej Organizacji Grantowej w Hajnówce

Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Hajnówce

 

Nagrody w konkursie kapel:

Urząd Miasta Hajnówka

Sklep Muzyczny „Duet” w Białystoku

 

Tegoroczny festiwal wspierali sponsorzy:

"FLOTA FINANSE" Andrzej Pawluczuk – Hajnówka

Marcin Frankowski – sklep motoryzacyjny – Hajnówka

Apteka „VITA” – Hajnówka

Mega Meble – Hajnówka

Kancelaria Notarialna – Marek Wasiluk

Kantor wymiany walut – Litwiniuk/Hajnówka

"OKRETET" okna, drzwi - Hajnówka

PSS SPOŁEM –  Hajnówka

"BOJAR" – Hajnówka

"CENTRO–MET" – Hajnówka

Biuro projektowe Iwaniuk - Hajnówka

Piekarnia "PODOLSZYŃSCY" – Hajnówka

Sklep "METALOWY" – Hajnówka

Kresowa Agencja Wydawnicza – Białystok

Włodzimierz Tichoniuk

Bank Spółdzielczy w Hajnówce

Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim

"BUDMISZKA" Instalacje sanitarne i grzewcze – Hajnówka

S.c. PARTNER – Zbucz

Telewizja Kablowa Hajnówka

Emilia Rynkowska

Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Street Workout


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Hajnówka Biega


Rowerzysta na drodze


Lodowisko


Hajnowskie Morsy


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Klub Karate Tradycyjnego

Parkiet Hajnówka lekkoatletyka

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

  • judo
  • kulturystyka

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.