W kolejnej odsłonie z cyklu "70 lat praw miejskich - 70 ciekawostek o Hajnówce" chcielibyśmy przedstawić kilka najbardziej interesujących informacji na temat działalności Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, które opublikowane zostały w Gazecie Białostockiej pod koniec lat 60. i na początku 70. XX w.
Jak podają archiwalne wpisy w Gazecie Białostockiej pod koniec lat 60. XX w. wypożyczanie książek w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce było wyzwaniem nie tylko dla czytelników, ale i dla pracowników biblioteki, ponieważ często odbywało się przy świetle świec. Wszystko przez niesprawną instalację elektryczną i słabe warunki lokalowe. Na szczęście po zmianie pomieszczenia problem z brakiem oświetlenia zniknął, a biblioteczne zbiory można było gromadzić i przechowywać w zdecydowanie lepszych warunkach.
Z kolei w 1973 roku Gazeta Białostocka podała dane statystyczne na temat księgozbioru oraz stałych czytelników Biblioteki. Ilość książek pod koniec 1972 r. wynosiła 27776 egzemplarzy, a stałych czytelników było wówczas 1710. Dla porównania - na koniec 2020 r. księgozbiór z czasopismami oprawnymi zawiera 86492 egzemplarzy, a osób stale wypożyczających jest aż 3350. Cieszymy się, że czytelnictwo stale wzrasta w naszym mieście, księgozbiór się powiększa, a czytelników przybywa z każdym dniem. Oby tak dalej!
Justyna Perestret
Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce
Od kilku już lat czynione są starania o uwzględnienie w planach inwestycyjnych budowy nowego pomieszczenia dla Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Obecnie biblioteka mieści się w ciasnym pomieszczeniu, nie ma tam czytelni i magazynu na książki. na skutek wad w instalacji elektrycznej wypożyczanie książek odbywa się często przy świecach. Potrzeba nowego pomieszczenia dla biblioteki i czytelni podyktowana jest również tym, że Hajnówka należy przecież do szybko rozwijających się miast przemysłowych i należy się liczyć z ciągłym wzrostem liczby czytelników.
Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce, dysponująca 27.776 egzemplarzami książek, posiada 1.710 stałych czytelników. Ponad dwa tysiące czytelników skupiają biblioteki w zakładowych klubach i domach kultury. Dużym powodzeniem cieszą się biblioteki dziecięce i młodzieżowe. Miejska biblioteka dla dzieci zrzesza 1.200 czytelników.
Czytelnictwo rozwija się również na wsi. W powiecie hajnowskim działa 17 bibliotek gminnych i 115 punktów bibliotecznych.
Najbliższy plan pracy bibliotek to przygotowanie konkursu "SŁAWNE POLKI" i podsumowanie konkursu "WIEM WSZYSTKO O KRAJU RAD".
Do najbardziej aktywnych w propagowaniu czytelnictwa wśród ludności wiejskiej bibliotekarek, należą Łucja Mikłaszewicz z Białowieży, Zenaida Markiewicz z Czeremchy, Bolesława Orłowska z Dubin, Nadzieja Bochenek z Kleszczel, Wiera Lewczuk z Narwi oraz Luba Borowik z Policznej.