Uczestnicy rajdu stoją przy rowerach.

Kategoria

Setka rowerzystów, dobrze znana trasa, doskonałe humory i optymalne warunki atmosferyczne do jazdy na dwóch kółkach... Tak było w niedzielę 18 września 2022 r. na 10. już edycji rajdu Bierwiaczonka. Impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. T. Rakowieckiego i Urząd Miasta w Hajnówce ma swoich wiernych sympatyków.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku zebrali się o godz. 9.30 na parkingu przy ulicy Celnej, gdzie burmistrz miasta Jerzy Sirak i dyrektor biblioteki Agnieszka Kazberuk, powitali uczestników rajdu, życząc im udanej imprezy. Rowerowy peleton wyruszył trybą leśną w kierunku Bud, gdzie znajduje się symboliczny grób plutonowego Bolesława Bierwiaczonka, żołnierza, który zginął w trakcie walk o Hajnówkę 17 września 1939 r. Uczestnicy po ukończeniu trasy otrzymali pamiątkowe medale, a następnie udali się pod pomnik Bierwiaczonka, przy którym drużyna harcerzy ze Szkoły Podstawowej Nr 3 pełniła honorową wartę. Po złożeniu kwiatów i uczczeniu minutą ciszy pamięci żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, wszyscy udali się do zajazdu „U kolarza”, gdzie czekał na nich pyszny bigos i gorąca kiełbasa. Tradycją rajdów stało się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, do których przygrywała na akordeonie Pani Kleta Sokołowska.

Udział w rajdzie rowerowym to doskonała okazja do międzypokoleniowej integracji, a także utrwalania pamięci historycznej. Po dwuletniej przerwie w organizacji tego wydarzenia spowodowanej pandemią koronawirusa, widzimy w społeczeństwie silną potrzebę integracji i wspólnego spędzania czasu na łonie natury. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy za rok.

 


Source URL: https://hajnowka.pl/aktualnosc/dla-mieszkanca-kultura-sport/2928-10-edycja-rajdu-bierwiaczonka-w-hajnowce