Tegoroczne Dożynki Wojewódzki, po 16 latach, ponownie odbyły się w Hajnówce. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło zwieńczenie dożynek gminnych i powiatowych, gromadząc rolników, społeczność wiejską oraz osoby wspierające rozwój podlaskiej wsi.
Dożynki to uroczyste podziękowanie za urodzaj, które od wieków łączy ludzi z naturą, symbolizując zakończenie sezonu zbiorów i ciężkiej pracy na roli.
Uroczyste obchody dożynkowe rozpoczęła Liturgia w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce i Msza Święta w Kościele Rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po zakończeniu nabożeństwa, barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta do Amfiteatru Miejskiego. Podczas oficjalnych uroczystości organizatorzy i gospodarze miasta podziękowali rolnikom za ich dotychczasowy trud pracy oraz życzyli obfitych plonów na przyszłe lata.
Otwarcia obchodów dożynkowych dokonał Łukasz Prokorym – Marszałek Województwa Podlaskiego – Jestem zaszczycony, że mogę wam dziś osobiście podziękować za waszą całoroczną pracę, dzięki której na naszych stołach gości chleb. Te wieńce dożynkowe, piękne bochny upieczone z plonów waszych pól są symbolem tej pracy. Mozolnej, cierpliwej I wymagającej pracy waszych rąk. Ale ten trud przynosi też wielką satysfakcję. I na pewno dziś właśnie ją czujecie. Bo dożynki to wasze święto – zakończenie żniw, najważniejszego etapu w rolniczym kalendarzu. Czas, kiedy możecie odetchnąć, odpocząć I nie patrzeć już z niepokojem na pogodę, która w tym roku, ze względu na suszę, była szczególnie niełaskawa. A mimo to podołaliście. Jak zawsze, jak co roku. Jak wasi rodzice I dziadkowie. Jeszcze raz, w imieniu całego Zarządu Województwa Podlaskiego, wam dziękuję. Wiem, że dzięki wam w naszych domach nigdy nie zabraknie chleba.
W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: marszałek Łukasz Prokorym, wicemarszałkowie Wiesława Burnos i Marek Malinowski oraz członkowie zarządu Bogdan Dyjuk i Jacek Piorunek, a także przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski. Obecni byli również Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski, Poseł RP Krzysztof Truskolaski, Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, wicewojewoda podlaski Paweł Krutul oraz radni wojewódzcy: Jerzy Leszczyński, Stanisław Derehajło, Igor Łukaszuk i Mikołaj Janowski. Zaproszeni goście wygłaszali przemowy oraz wręczali nagrody i odznaczenia.
Po uroczystym otwarciu odbyła się prezentacja Starostów Dożynkowych, którzy przekazali chleb organizatorom święta, by wspólnie podzielić się symbolem życia, sytości i szczęścia z pozostałymi gośćmi i uczestnikami dożynek. W tym roku honory Starostów Dożynek pełnili:
Starostowie Dożynek – kościoła prawosławnego
Julita i Marek Anchimiuk – Odrynki, powiat hajnowski, gmina Narew
Pan Marek przejął gospodarstwo po rodzicach w 2010 roku. Obecnie, razem
z żoną Julitą gospodarują na 120 ha ziemi własnej i dzierżawionej. Specjalizują się w hodowli drobiu. Nie korzystają z dopłat unijnych do maszyn, starają się wszystko kupić korzystając z własnych środków. Państwo Anchimiuk mają dwie córki: Aleksandrę i Hannę. Obie córki wspierają rodziców i pomagają w gospodarstwie.
Starostowie Dożynek – kościoła katolickiego:
Emilia i Hubert Ojdana – Nowoberezowo, powiat hajnowski, gmina Hajnówka
Pan Hubert i Pani Emilia to młodzi, wykształceni rolnicy, którzy swoją przyszłość widzą na wsi. Prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 750 ha. Specjalizują się w hodowli trzody chlewnej. Gospodarstwo jest w pełni zmodernizowane, ciągle udoskonalane poprzez zakup sprzętu rolniczego. Pani Emilia zajmuje się wychowywaniem czteroletniej córki i wspiera męża w prowadzeniu gospodarstwa. Hubert Ojdana jest założycielem organizacji "Ruch Młodych Farmerów”.
Chleb został pobłogosławiony przez Jego Eminencję, Wielce Błogosławionego Sawę, Prawosławnego Metropolitę Warszawskiego i Całej Polski i Jego Ekscelencję Najdostojniejszego Księdza Biskupa Seniora Profesora Doktora Habilitowanego Tadeusza Pikusa.
Kolejnym punktem programu dożynek było wręczenie odznaczeń i nagród:
Odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”:
HRYNIEWICKA EWA z miejscowości TRZEŚCIANKA
RADZISZEWSKA MAŁGORZATA pracownik Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku
ZALEWSKA KATARZYNA pracownik Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku
ANCHIMIUK MAREK z miejscowości ODRYNKI
BAZYLUK DARIUSZ z miejscowości KLEJNIKI
CHMIELEWSKI MAREK z miejscowości ORLA
DANILUK JAROSŁAW z miejscowości HUKOWICZE
FILIMONIUK PIOTR z miejscowości KLEJNIKI
IWANIUK JAN z miejscowości KRZYWIEC
KAMIŃSKI LEOPOLD z miasta BRAŃSK
KRUK JAROSŁAW z miejscowości KOTÓWKA
KRUK PAWEŁ z miejscowości KOTÓWKA
OJDANA HUBERT z miejscowości NOWOBEREZOWO
SAWCZUK BOGUMIŁ z miejscowości WÓLKA TERECHOWSKA
WASILUK PIOTR z miejscowości PASIECZNIKI DUŻE
WAWRZENIUK MIKOŁAJ z miejscowości ŁOPUCHÓWKA
Nagrodę Specjalną Starosty Hajnowskiego za hodowlę zwierząt i udział w wystawach z rąk Andrzeja Skiepko otrzymali:
Jarosław Daniluk
Bogumił Sawczuk
Jerzy Nazaruk
Charakterystyki Odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”.odt
Podczas ceremonii dożynkowej odbył się konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy województwa podlaskiego 2024r.”, w ramach którego uczestnicy prezentowali własnoręcznie wykonane, pięknie zdobione wieńce dożynkowe, pełne symboliki i lokalnej historii. Wieńce to symboliczna prezentacja plonu, jego obfitości i dostatku. Do ich wyplatania używa się najpiękniejszych kłosów, ziół i owoców, z dodatkiem orzechów i jarzębiny. Całość ma wpłynąć na urodzaj w kolejnym roku.
Przyznano wyróżnienia oraz nagrody w dwóch kategoriach:
wieńca tradycyjnego:
1 miejsce - Szudziałowo
2 miejsce - Sobolewo
3 miejsce - Pokaniewo
Wyróżnienia: KGW Plancianki, Narew i Dobrzyniewo Duże
wieńca nowoczesnego:
1 miejsce - Kosówka w gm. Rajgród
2 miejsce - Czyże
3 miejsce - Karwowo – Wszebory
Konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe
Wyniki w konkursie:
1 miejsce – KGW Karakule (58 pkt.)
2 miejsce – KGW z Narwi (57 pkt.)
3 miejsce – KGW Boróweczki w Starym Borku (55 pkt.)
Wyróżnienie - KGW Kreatywne Babki w Spiczkach (49 pkt.)
Nagroda Burmistrza Miasta Hajnówka – KGW w Narwi.
Konkurs na najciekawsze stoisko dożynkowe
Wyniki w konkursie:
1 miejsce – Miodosytnia Podlaska
2 miejsce – Hajnówka ECO
3 miejsce – Serowar Sokólski
Wyróżnienie – Podlasie na wypasie
Nagroda specjalna Starosty Hajnowskiego za najciekawsze stoisko producenta produktu lokalnego 2024 r. z powiatu hajnowskiego: Gospodarstwo Ogrodnicze ANWIT - Witalis Jakoniuk „Podlaski Król pomidorów”.
Konkurs Państwowej Inspekcji Pracy „Żniwa mogą być bezpieczne”
26 edycja konkursu jest inicjatywą promującą bezpieczeństwo i zdrowie w rolnictwie. W bieżącym roku po ok. 120 wizytacjach miejsc, w których prowadzone były prace żniwne, wykonane przez ponad 160 rolników nagrodzono trzech rolników:
1 miejsce – Andrzej Dąbrowski
2 miejsce – Piotr Sałata
3 miejsce - Janusz Leończuk
„Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego”
Zarząd Województwa Podlaskiego w drodze uchwały podjętej na wniosek Komisji Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego przyznaje „Odznakę” osobom fizycznym oraz osobom prawnym, w tym jednostkom samorządu terytorialnego i jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, które całokształtem działalności publicznej, społecznej i zawodowej przyczyniły się wybitnie do rozwoju i promocji Województwa Podlaskiego. Odznaczenia otrzymali:
Bożena Dmitruk, zam. Kuraszewo, gm. Czyże
Pani Bożena prowadzi Gospodarstwo Ogrodnicze to miejsce powstałe w 1999 r. z miłości i pasji do ogrodnictwa właścicieli Bożeny i Marka. Swoją działalność rozpoczęli od kilku niewielkich tuneli foliowych. Gospodarstwo zajmuje się produkcją roślin rabatowych, balkonowych oraz wieloletnich. Wiosną oferuje swoim klientom piękne i barwne bratki, latem posiada ogromny wybór roślin balkonowych oraz rabatowych a jesień to czas gdy w gospodarstwie dostępna jest paleta barw wrzosów oraz chryzantem. Pani Bożena zaszczepiła swoją miłość do roślin również u dzieci Michała i Natalii. Czego wynikiem jest powstały 3 lata temu sklep internetowy z roślinami Dmitruk Flowers, który sprawił że rośliny z małej miejscowości na Podlasiu trafiają do każdego zakątka Polski.
Wizyta w gospodarstwie to zdecydowanie piękne doświadczenie, ogromna ilość roślin i wiedza właścicieli, którzy chętnie dzielą się nią z innymi i oferują pomoc w doborze roślin sprawia, że z roku na rok coraz liczniejsze tłumy klientów chętnie je odwiedzają.
ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY “CZYŻOWIANIE” z Czyż
Obecnie są jednym z najaktywniejszych i dłużej działających zespołów Regionu Puszczy Białowieskiej i Podlasia. Swoją przygodę artystyczną zespół rozpoczął od udziału w Rejonowym Przeglądzie Kolędniczym w styczniu 1987 roku w Hajnówce. Od samego początku „CZYŻOWIANIE” uczestniczyli w koncertach z okazji dożynek, rocznic, świąt państwowych, przeglądów, festiwali. Zespół ma bardzo urozmaicony repertuar i bogate formy wykonawcze - folklor Podlasia, piosenki białoruskie, ukraińskie, polskie – można było usłyszeć i grupę żeńską i grupę męską. Wielokrotnie występowali na "Nocy Kupały” w Białowieży i innych imprezach organizowanych przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne. Dorobek artystyczny zespołu jest znaczny, stosunkowo bogaty i wszechstronny. Zdobyli dotychczas wiele nagród i wyróżnień. Ponadto, zespół jest stałym uczestnikiem Prezentacji Tradycyjnej i Współczesnej Kultury Ludowej „W poszukiwaniu Folkloru” oraz wielokrotnie uczestniczył w przygranicznej wymianie kulturowej. Za osiągnięcia artystyczne zostali uhonorowani Zbiorową Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” oraz indywidualnymi odznakami „Zasłużony Działacz Kultury”. Zespół „Czyżowianie” z Czyż od samego początku działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach.
Półfinał Wojewódzki - "Bitwy Regionów"
W ramach Dożynek Wojewódzkich odbył się też półfinał wojewódzki "Bitwy Regionów". To ogólnopolski konkurs kulinarny, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują potrawę regionalną.
1 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach w gminie Puńsk
2 miejsce - Koło Gospodyń z Narwi
3 miejsce – Koło Gospodyń Neckie Trio
Zwycięzca półfinału "Bitwy Regionów" w Hajnówce powalczy o tytuł najlepszej potrawy regionalnej w Polsce. Finał 9 edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich "Bitwa Regionów" odbędzie się 22 września na placu św. Wojciecha w Gnieźnie.
Konkurs na Miss Koła Gospodyń Wiejskich został zorganizowany przez „Polska od Kuchni”. Panie rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych: do 45 roku życia i 45 +. Zwyciężczynie otrzymały upominki, a pozostałe panie biorące udział w konkursie – dyplomy.
Dożynki to nie tylko przemowy, odznaczenia i konkursy, to również czas na promocję, degustację i i rozrywkę. Na scenie amfiteatru zaprezentowali się: Chór Leśników Puszczy Białowieskiej, Zespół Pieśni i Tańca Szepietowo na Ludowo, który odśpiewał obrzęd dożynkowy, Echo Puszczy - Hajnowski Dom Kultury, Chór Miasta Hajnówka - Hajnowski Dom Kultury, Zespół Tańca Przepiórka - Hajnowski Dom Kultury, Narwianie, Kresovki z Hajnówki, Czyżowianie z Czyż, Cegiełki z Lewkowa, Żawaranki ze wsi Mochnate Gmina Hajnówka, Harmoń z Łosinki Gmina Narew, Ruczajok z Białowieży. W ramach stoisk wystawienniczych promowano regionalne produkty żywieniowe, rękodzielnicze, a także sprzęt i maszyny rolnicze. Swoje stoiska miały koła gospodyń wiejskich i wytwórcy. Lokalna Organizacja Turystyczna Region Puszczy Białowieskiej prezentowała pieczenie Marcinka Hajnowskiego. Swoje stoiska informacyjno-promocyjne miały instytucje działające w obszarze rolnictwa. Najmłodsi mogli bawić się w strefie Żubra Pompika. W sumie w przestrzeni parku miejskiego ulokowało się prawie 150 stoisk. Po zakończeniu oficjalnej części, uczestnicy dożynek wojewódzkich mogli bawić się przy występach zespołów: Fair Play Crew, Maestro Chives i Czeremszyna. Uroczystość zakończyła się pokazem lampionów przygotowanym przez Stowarzyszenia Pocztówka.
Organizator
Województwo Podlaskie
Współorganizatorzy
Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Urząd Miasta Hajnówka
Organizatorzy wspierający
Hajnowski Domu Kultury, Region Puszczy Białowieskiej Lokalna Organizacja Turystyczna, Podlaska Izba Rolnicza, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Patronat medialny
Radio Białystok, TVP 3 Białystok, TV Podlasie z Hajnówki, Radio Nadzieja z Łomży), o podmiotach współpracujących przy organizacji Dożynek (Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Podlaska Izba Rolnicza, Lokalna Organizacja Turystyczna Region Puszczy Białowieskiej
Emilia Rynkowska