Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych przez wiernych Kościoła katolickiego. Ten dzień jest okazją do oddania czci Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie, a także zademonstrowania swojej wiary podczas uroczystej procesji ulicznej.
Tradycja Bożego Ciała sięga XIII-wiecznych objawień. Bł. Julianna z Cornillon swoje pierwsze widzenia przeżyła jako szesnastoletnia dziewczyna. Kilkadziesiąt lat później, w 1245 r., ukazał jej się Chrystus, który domagał się ustanowienia dnia Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Po tych objawieniach bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.
W Polsce tę tradycję zainaugurował w 1320 r. w diecezji krakowskiej bp Nankier. Pod koniec XIV w. ten dzień obchodzono już we wszystkich diecezjach.
Uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny. To święto zjednoczenia z Chrystusem poprzez Eucharystię. Jest to święto ruchome, obchodzone 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej – 24 czerwca. W tym roku przypadło 16 czerwca.
Uroczystości towarzyszy procesja z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Maszerujący wierni zatrzymują się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. W święto Bożego Ciała katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy św.
źródło: www.pch24.pl, wrotapodlasia.pl