górna mężczyzna na motorze na ulicy

Kategoria

Stowarzyszenie Na Górnej zakończyło realizacja projektu "Dziedzictwo regionalne formą integracji lokalnej" z dotacji Działaj Lokalnie. Dzięki projektowi zmienił się wystrój osiedlowej świetlicy. Zdjęto ze ścian i sufitu laminowaną płytę pilśniową. Odsłonięte drewniane bale i deski. Pomieszczenie wypiaskowano. Okna i drzwi obramowano ozdobnymi białymi lamówkami. Zawieszono na ścianach makatki, tkane kolorowe płachty i wyszywane lniane ręczniki które nadały świetlicy podlaskiego klimatu.

W ramach projektu odbył się cykl spotkań integracyjnych. Pierwsze, połączyliśmy z lokalnym świętem Ikony Matki Boskiej Kazańskiej patronki mieszkańców. Po nabożeństwie w kaplicy przy ul. Górnej spotkaliśmy się w świetlicy osiedlowej. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością zaproszeni księża naszej parafii św. Dymitra: Proboszcz Marek Jurczuk, ks. Ignacy Szwec i ks.Paweł Korszak.

Przy wspólnym stole poznawaliśmy sie bliżej. Kolejno przedstawialiśmy się z imienia i nazwiska, mówiliśmy o sobie, swojej rodzinie i przodkach, pracy zawodowej i zainteresowaniach. Degustowaliśmy smakowite potrawy przygotowane przez panie działające w stowarzyszeniu. Wszystkie spotkania integracyjne odbywały się w formie autoprezentacji. Dzieliliśmy się własnymi wspomnieniami, zasłyszanymi historiami naszych rodziców i dziadków, zachwycaliśmy się staryrmi fotografiami i dokumentami.

Zainteresowaniem mieszkańców cieszyły się wieczory historyczne połączone z prezentacjami multimedialnymi. Poznaliśmy historię Hajnówki w różnych okresach historycznych. Wieczór poświęciliśmy pamięci ks. Antoniego Dziewiatowskiego, budowniczego Soboru św Trójcy i Kaplicy Matki Boskiej Kazańskiej przy ulicy Górnej. Gościem spotkania był wnuk ks Antoniego - Michał Dziewiatowski. Prezentowaliśmy malarstwo hajnowskich artystów. Gościem spotkania był Daniel Gromacki, wnuk nieżyjącego już Aleksandra Gromackiego który mieszkał na ulicy Górnej a niewielu z nas znało malarstwo Aleksandra i Daniela Gromackich. Beata Hyży Czołpińska z TVP Białystok w naszej świetlicy realizowała fragment filmu o malarstwie Aleksandra Gromackiego z cyklu Świadkowie Historii.

Nieoczekiwane efekty przyniósł apel o zgromadzenie starych fotografii przedstawiających mieszkańców ulicy Górnej. Zebraliśmy ponad 100 fotografii i zrobiliśmy ich zapis cyfrowy. Na spotkaniach pokazywane na dużym ekranie budziły wiele wspomnień i wzruszeń przy rozpoznawaniu osób bliskich, znajomych a już dzisiaj z nami nieobecnych. Wspólnie robiliśmy opis fotograficznych dokumentów identyfikując miejsca i osoby przedstawione na starych fotografiach. W świetlicy urządziliśmy stałą wystawę fotorafii ilustrującą historię ulicy Górnej i jej mieszkańców.

Składam najseredczniejsze podziękowania wszystkim uczestnikom naszych uroczystości. Miło nam było gościć Wicestarostę Joannę Kojło, Burmistrza Miasta Jerzego Siraka, Dyrektor Euroregionu Puszcza Białowieska Małgorzatę Siegień, Dyrektora ZGM Anatola Łapińskiego i Grzegorza Łukaszuka. Dziękujemy że przyjęli nasze zaposzenia wiceeprzewodniczący Rady Miasta Hajnówka Janusz Puch wraz z małżonką i radni Grażyna Pawluczuk i Jerzy Charytoniuk.

Stowarzyszeniu dziękuę za wspólną pracę przy realizacji zaplanowanych działań. Swietlica jest miejscem szczególnym i ważnym dla obecnych i byłych mieszkańców. Nie szczędźmy trudu by nasze dobro wspólne służyło wszystkim mieszkańcom a zrealizowane spotkania utrwalone na fotografiach wywoływały iskierkę radości, wzruszenia i przyczyniły się do zainteresowania naszą historią. Koordynator projektu

Alla Gryc


Source URL: https://hajnowka.pl/aktualnosc/dla-mieszkanca/3329-dziedzictwo-regionalne-forma-integracji-lokalnej