pomnik na Międzytoroach

Kategoria

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy.

Tego dnia we wszystkich kościołach polowych w Polsce odbywają się uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast uroczyste obchody odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Tam też z udziałem Najwyższych Władz Państwowych odprawiana jest Honorowa Zmiana Warty.

Dzień Wojska Polskiego uroczyście obchodzili również mieszkańcy Hajnówki. Przy mogile żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 roku (na ulicy Łagodnej) zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, duchowni obu wyznań, radni miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych i Wojska Polskiego, a także mieszkańcy Hajnówki.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem warty żołnierzy Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przy pomniku stanęły również poczty sztandarowe: Aresztu Śledczego, Policji, Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Hajnówka oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 1 i Zespołu Szkół Zawodowych.

Po odegraniu i wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego odbyła się Msza Święta Polowa, którą odprawił Ks. ppor. mgr Bartosz Margański. - Dziś przypominamy sobie tych wszystkich, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny i w sposób szczególny modlimy się o ich zbawienie. Pamiętamy nie tylko o przeszłości, co oczywiście jest elementem bardzo ważnym aby nie zapomnieć przelanej krwi i trudu Polaków i naszych przodków, ale modlimy się także w intencji Ojczyzny tu i teraz, a więc i nas - wszystkich Polaków, abyśmy byli wierni tradycji, Bogu i naszej Ojczyźnie. Podczas kazania ksiądz mówił również o wartości słów: Bóg, Honor, Ojczyzna. - Te trzy hasła mają nam towarzyszyć i mają nam przypomnieć, że to nie są tylko piękne słowa, wypisane na sztandarach, ale to ma się stać stylem naszego życia. Msza zakończyła się poświęceniem przyniesionych przez wiernych kwiatów i ziół, gdyż dzień 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej - patronki ziemi i jej bujnej roślinności.

O czasach wojny, jej konsekwencjach, a także o poświęceniu ludzi, którzy bronili naszego kraju mówił również podczas wystąpienia okolicznościowego Ireneusz Roman Kiendyś - Burmistrz Miasta Hajnówka. - Wygrana wojna polsko-bolszewicka tchnęła nadzieję w naród polski na lepsze jutro. Dziś, wracając myślami do tamtego czasu i mając na uwadze obecne wyzwania związane z dbaniem o wolną, suwerenną i niepodległą Ojczyznę, w obliczu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, ogarnia nas obawa o przyszłość. W tych okolicznościach nadrzędne znaczenie ma codzienna praca i ogromne poświęcenie żołnierzy oraz pozostałych służb mundurowych, którzy każdego dnia są w pełnej gotowości do obrony naszych granic. Region przygraniczny, którego jesteśmy mieszkańcami, jest bezpośrednim obserwatorem pracy wojska, straży granicznej, policji oraz innych służb z całego kraju. Poświęcają oni swoje życie prywatne, poprzez rozłąkę z bliskimi, by stać na straży suwerenności naszej granicy. Każdego dnia widzimy ich wytrwałą służę dla Ojczyzny, pełnioną w bardzo trudnych warunkach, czasem z narażeniem życia. Mogę zapewnić, że mieszkańcy naszego miasta i powiatu doceniają obecność służb mundurowych na naszym terenie i wyrażają zasłużone uznanie za ich trud i wielkie poczucie odpowiedzialności za sprawy naszej Ojczyzny. Dziękuję z całego serca, w imieniu własnym i mieszkańców. (…) Z dumą patrzy na Was młodsze pokolenie naszych mieszkańców, które idąc za Waszym przykładem, bardzo często kieruje swoje ścieżki zawodowe właśnie w stronę służb mundurowych.

Kolejnym punktem programu uroczystości było złożenie wieńców przy pomniku. Hołd poległym żołnierzom oddały następujące delegacje:

  1. Delegacja Urzędu Miasta Hajnówka:

  1. Delegacja Starostwa Powiatowego w Hajnówce:

  1. Delegacja Urzędu Gminy Hajnówka:

  1. W imieniu Posła na Sejm RP Krzysztofa Truskolaskiego Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej regionu podlaskiego:

  1. Delegacje służb mundurowych:

  1. Delegacja Oddziału Przygotowania Wojskowego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce:

  1. Delegacja Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce:

  1. Delegacja Stowarzyszenia Akcja Katolicka w Hajnówce:

  1. Delegacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Hajnówce

  2. Delegacja Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku:

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Hajnówka, Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, Starosta Powiatu Hajnowskiego oraz Hajnowski Dom Kultury.

Wieloletnie wsparcie przy organizacji uroczystości przy pomniku: Państwo Małgorzata i Dariusz Stulgis.

Emilia Rynkowska

Załączniki

Source URL: https://hajnowka.pl/aktualnosc/dla-mieszkanca/5582-obchody-swieta-wojska-polskiego-w-hajnowce