grupa osób w stoi w bramie Skitu w Odrynkach

Kategoria

Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych i Słabowidzących obchodzony jest corocznie 15 października i ma na celu ukazanie wszystkim, że osoby z dysfunkcją wzroku chcą pięknie i godnie żyć. W hajnowskim kole niewidomych obchody „Dnia Białej Laski” odbyły się nieco wcześniej, wrześniową porą. Celebrowaliśmy ten dzień w sposób wyjątkowy.

Spotkanie ze Strażnikiem Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska i okolice to miejsce, gdzie pod dostatkiem jest wyjątkowych drzew, a jednym z nich jest Dąb Dunin, który rośnie niedaleko wsi Przybudki w gminie Narew, w powiecie hajnowskim. W ogólnopolskim konkursie zainicjowanym przez Klub Gaja, został zdobywcą tytułu Drzewo Roku 2021, zapewniając sobie udział w konkursie europejskim, w którym to, w 2022 roku spośród 16 najciekawszych drzew z całej Europy ponownie zwyciężył otrzymując tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022. Dąb szypułkowy, którego obwód pnia wynosi ponad 500 centymetrów, wysokość sięga 13 metrów, a wiek szacowany jest na prawie 400 lat zrobił na nas duże wrażenie. Niegdyś wysoki, a obecnie, w wyniku uderzeń pioruna ma kształt rozłożysty. Swoje piękno ukazuje prawdopodobnie o każdej porze roku i jest inspiracją dla wielu artystów. Pobudził też naszą wyobraźnię – niektórym przypominał postać z wyrzeźbioną twarzą z rozłożonymi ramionami. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie w pobliżu okazałego pomnika przyrody i mając nadzieję, że przetrwa on kolejne lata w dobrym zdrowiu, udaliśmy się w kierunku miejscowości Odrynki.

Duchowa witalność na podlaskiej ziemi

W Odrynkach, niewielkiej wsi na Podlasiu, w 2006 roku prawosławny duchowny wywodzący się z zakonu w Supraślu ojciec Gabriel, rozpoczął tworzenie jedynej w Polsce pustelni, gdzie głęboko poświęcał się modlitwie i życiu w ascezie. Obecnie, na jej miejscu znajduje się skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich, który chętnie odwiedzany jest przez ludzi niezależnie od wyznawanej wiary. Po śmierci ojca Gabriela, tym wyjątkowym miejscem opiekują się trzej mnisi. Podczas naszego pobytu gospodarze skitu opowiedzieli nam historię tego terennu, o swoim codziennym życiu poświęconym modlitwie i pracy, której nigdy tu nie brakuje. Na około dwóch hektarach znajdują się tu dwie cerkwie, kaplica ze źródłem wody, domy dla mnichów, zabudowania gospodarcze, ogród, a wokół rozciągają się malownicze rozlewiska rzeki Narew. Spacerując drewnianą kładką ponad podmokłymi terenami, docenialiśmy spokój i ciszę tego miejsca. Słychać było tylko przyrodę i własne myśli. Mogliśmy choć przez chwilę zwolnić tempo swojego życia i w ciszy poszukać Boga i relacji z nim.

W stronę Krainy Otwartych Okiennic

Ruszyliśmy szlakiem prowadzącym przez ułożone w trójkąt wsie: Puchły, Soce i Trześciankę, który nazywany jest „Krainą Otwartych Okiennic” nie bez powodu. Znajduje się tu wiele barwnych i bogato zdobionych domów. Rzucają się w oczy kolorowe okiennice i zdobienia, najczęściej z motywami roślinnymi na szczytach dachów i na rogach chat, które wyglądają naprawdę uroczo.

Następnie dotarliśmy do jednej z najpiękniejszych świątyń w dolinie rzeki Narew –cerkwi w Puchłach, w której możemy usłyszeć melodyjny starocerkiewonosłowiański język liturgii. Z zewnątrz świątynia jest niebieska, jak większość cerkwi na Podlasiu, a w środku znajdziemy bogato zdobione wnętrze, piękne pisane ikony, w tym jedna uważana za cudowną - Ikona Matki Bożej Opiekuńczej, z którą wiąże się legenda o cudownym objawieniu. Podziękowaliśmy proboszczowi za otwartość oraz dużą serdeczność i udaliśmy się do gospodarstwa agroturystycznego „Siedlisko Swojskie Klimaty” w Trześciance na poczęstunek. Było bardzo smacznie, i przyjemnie. Na zakończenie członkowie koła otrzymali symboliczne upominki.

Wszystkiego pogodnego!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych i Słabowidzących pragnę złożyć wszystkim członkom koła, ich rodzinom, Zarządowi, osobom zaangażowanym w pracę społeczną, przyjaciołom stowarzyszenia, życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności, wiary w siebie i w swoją przyszłość, byście z entuzjazmem realizowali swoje życiowe pasje i zainteresowania. Życzę również determinacji w pokonywaniu przeszkód, bo ze stawiania czoła przeciwnościom losu bierze się siła!

Wycieczka została zorganizowana dzięki środkom Urzędu Miasta w Hajnówce w ramach zadania publicznego „Aktywizacja i integracja osób z niepełnosprawnością wzroku”

Tekst: Alicja Plis

Zdjęcia: Ewa Cwalińska


Source URL: https://hajnowka.pl/aktualnosc/dla-mieszkanca/5710-dzien-bialej-laski-w-hajnowskim-kole-niewidomych