baner informacyjny

Kategoria

Dziś dokumenty tożsamości łączą cechy tradycyjnego dokumentu i elektronicznego środka identyfikacji. Takim przykładem jest e-dowód, czyli plastikowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Z kolei w aplikacji mObywatel jest dostępny w pełni cyfrowy mDowód. Warto poznać w jakich sytuacjach przyda się mDowód, a w jakich z e-dowód.

 

–  Dziś dokumenty osobiste to już nie tylko plastikowe karty, którymi się legitymujemy. To przede wszystkim brama do cyfrowych usług dla obywatela. Zawarty w e-dowodzie chip pozwala także na identyfikację w kanałach online oraz elektroniczne podpisywanie dokumentów – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. – Dodatkowo obywatele mają do dyspozycji mDowód w aplikacji mObywatel. Pozwala on wygodnie wylegitymować się przy użyciu telefonu. Obydwa te dokumenty ułatwiają codzienne życie Polaków.

Co warto wiedzieć o e-dowodzie

Na początek warto wyjaśnić, że e-dowód to dowód osobisty wyposażony w chip, który przechowuje w postaci elektronicznej dane jego posiadacza oraz ma miejsce na wgranie certyfikatów. To właśnie od warstwy elektronicznej pochodzi litera „e” w nazwie e-dowodu.

Jest to możliwe właśnie dzięki warstwie elektronicznej dokumentu. Zawarte są w niej dane właściciela dowodu, w tym jego zdjęcie biometryczne, a od listopada 2021 również odciski palców. Co więcej, można w niej umieścić aż 4 rodzaje certyfikatów, które pozwalają korzystać z usług administracji publicznej w Intrenecie. Aby lepiej poznać funkcje e-dowodu, warto przyjrzeć się certyfikatom i możliwościom, jakie daje każdy z nich.

Certyfikaty w e-dowodzie – do czego służą

W warstwie elektronicznej e-dowodu mogą znaleźć się 4 certyfikaty. Trzy z nich można bezpłatnie uzyskać w urzędzie, a czwarty zakupić od wybranego dostawcy komercyjnego.

Certyfikaty, które można mieć w e-dowodzie i ich funkcje:

To nie koniec zalet tego dokumentu:

Więcej o e-dowodzie można przeczytać na stronie https://www.gov.pl/web/e-dowod.

mDowód, czyli mobilny dokument tożsamości

mDowód jest z kolei w pełni cyfrowym dowodem tożsamości. Mogą z niego korzystać użytkownicy aplikacji mObywatel, na przykład potwierdzać nim tożsamość tak samo, jak dowodem osobistym. Istnieją jedynie dwa wyjątki – przekraczanie granicy państwa oraz składanie wniosku o dowód osobisty. Te czynności nadal wymagają okazania fizycznego dokumentu.

Co warto wiedzieć o mDowodzie:

Co ważne, mDowód nie zastępuje ani nie znosi dowodu osobistego. Nie jest też jego elektroniczną wersją. Każda pełnoletnia osoba z polskim obywatelstwem mieszkająca w Polsce ma nadal obowiązek posiadania ważnego, fizycznego dowodu osobistego wydanego urzędowo. Dla odmiany mDowód jest całkowicie dobrowolny.

Więcej o mDowodzie przeczytać można na stronie mObywatela.

Źródło: gov.pl


Source URL: https://hajnowka.pl/aktualnosc/dla-mieszkanca/6189-mdowod-i-e-dowod-poznaj-ich-zalety-i-funkcje