Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Dodane przez e.rynkowska - śr., 21/07/2021 - 12:40

Kategoria

SPOSOBY SPISU:

SAMOSPIS INTERNETOWY

Od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku trwa Narodowy Spis Powszechny 2021. Spisz się przez internet  https://spis.gov.pl/.

SAMOSPIS PRZEZ TELEFON

W przypadku braku internetu można spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod nr 22-279-99-99 wew. 1.

SAMOSPIS  w URZĘDZIE

Samospisu można dokonać w siedzibie Urzędu Miasta (pokój nr 213) lub Urzędu Statystycznego w Białymstoku.

KONTAKT Z RACHMISTRZEM

Z respondentami, którzy nie spiszą się samodzielnie, skontaktuje się rachmistrz spisowy w celu przeprowadzenia wywiadu telefonicznego (jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli - w drodze wywiadu bezpośredniego).

WYWIADY BEZPOŚREDNIE

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli przeprowadzanie wywiadów w terenie, bezpośrednio w miejscu zamieszkania respondentów.
Jeżeli zgłosi się do Państwa rachmistrz, nie można odmówić mu udzielenia odpowiedzi. Mogą Państwo jednak umówić się z nim na inny dzień lub godzinę. 

Rachmistrz przed przystąpieniem do przeprowadzenia ankiety spisowej ma obowiązek podać imię, nazwisko oraz numer identyfikatora. Dane te można sprawdzić przed wywiadem na stronach Głównego Urzędu Statystycznego. Są na to dwa sposoby: poprzez aplikację: sprawdź tożsamość rachmistrza na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99.

Rachmistrz nie może od Państwa żądać wpuszczenia do mieszkania czy domu. Nie może kopiować przekazanych danych z urządzenia spisowego, na które od razu powinien wprowadzać informacje. Rachmistrz nie może pytać o: numer dowodu osobistego, konto w banku, pin do karty, wartość oszczędności, wysokość dochodów, wartość mieszkania czy domu, posiadany majątek, w tym samochody, wartościowe przedmioty. Nie może poprosić o okazanie, ani podpisanie jakichkolwiek dokumentów.
Powinien też Państwa poinformować, na które pytania (m.in. dotyczące związków, wyznania, niepełnosprawności) mogą Państwo nie udzielić odpowiedzi.

Spis jest prowadzony przez rachmistrzów także drogą telefoniczną. Rachmistrzowie będą dzwonić wyłącznie z dwóch numerów -  22-279-99-99 oraz 22-828-88-88

Więcej informacji o wywiadach bezpośrednich i możliwości sprawdzenia tożsamości rachmistrza znajdą Państwo na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Zobacz także

Zachęcamy do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 w drodze samospisu internetowego. Jest to najwygodniejsza forma przekazania danych. Możemy z niej skorzystać w dowolnym miejscu i czasie.

Pamiętajmy o tym, że wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach (również na poziomie gmin). Na ich podstawie organy władzy podejmują najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. Ponadto na nich opierają się plany rozwojowe naszych małych ojczyzn, jakimi są gminy.

Spełnijmy nasz obywatelski obowiązek. Zadbajmy o naszą przyszłość. Pamiętajmy, że #LiczySięKażdy i #LiczymySięDlaPolski!

 

PLIK DO POBRANIA:

Ulotka informacyjna o Narodowym Spisie Powszechnym 2021 DL

Strony w dziale: