Rzeźby hajnowskich rzeźbiarzy, uczestniczących w Plenerach Rzeźby w Drewnie od piątku do 30 czerwca można oglądać na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.
26 drewnianych rzeźb wokół szklanej kuli, a wśród nich Duch puszczy, Kamienna głowa, Strażnik puszczy, Gladiator, Dialog, Ona, Lipa, Ślady. Ta wyjątkowa wystawa pt. „Synteza Nauki i Sztuki”, którą można oglądać w kampusie #UwB, miała w piątkowe popołudnie swój wernisaż. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko przedstawiciele Uniwersytetu w Białymstoku, ale również zaproszeni goście, artyści i miłośnicy sztuki.
- Mam wielki przywilej przywitać Państwa na wernisażu wystawy "Synteza Nauki i Sztuki" rzeźb inspirowanych puszczą, czyli naturą. To świetne miejsce, żeby o tej naturze mówić. Zapytany niedawno, dlaczego rzeźby i sztuka w tym miejscu, odpowiedziałem, że wcale nie jest to nic odległego. Przecież nie można badać minerałów, pierwiastków, roślin, nie można uprawiać dobrze fizyki i matematyki, nie wiedząc, dlaczego to się robi. Wspólnym mianownikiem zawsze jest człowiek, a sztuka jest zawsze i tylko dla człowieka - mówił prof. UwB Krzysztof Korotkich, prorektor uczelni ds. kształcenia.
- Jest nam bardzo miło gościć w tym miejscu i reprezentować prace sześciu artystów. Było to moje marzenie, aby pojawiły się tu rzeźby, bo to miejsce zawsze kojarzyło mi się ze sztuką - podkreślał artysta i kurator wystawy Stanisław Ostaszewski.
- Chcę Państwa serdecznie powitać w tym pierwszym etapie wprowadzania sztuki do kampusu, bo na razie mamy tu nauki ścisłe i przyrodnicze, czyli wszystko co da się obliczyć i wymierzyć, ale już niedługo - bo budujemy duży wydział humanistyczny, a obok powstanie siedziba nauk społecznych - będzie tej sztuki coraz więcej. Ja akurat jestem ekonomistą, a ktoś kiedyś napisał, że ekonomia to najmłodsza z nauk i najstarsza ze sztuk. I chyba tak jest. We wszystkich naukach jakiś element sztuki, artyzmu i poszukiwania odnajdziemy - mówił podczas wernisażu rektor #UwB prof. Robert Ciborowski.