noc muzeów

Kategoria

Noc Muzeów- jedyna taka noc w roku - to wyjątkowe święto muzealników, którzy bezpłatnie i w porach wieczornych udostępniają swoje instytucje turystom. To świetna okazja, aby spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, poznając nowe miejsca i ciesząc się atmosferą nocnego zwiedzania. Muzeum w Hajnówce po raz ósmy zorganizowało takie wydarzenie, które odbyło się 16 maja 2025 r. Publiczność dopisała, oprócz hajnowian odwiedzili nas goście przyjezdni z Polski i zagranicy.

Podczas Nocy Muzeum można było zwiedzać trzy bogate wystawy stałe z eksponatami etnograficznymi pokazującymi życie na podlaskiej wsi wzbogacone o ciekawą makietę wsi, czy nagrania filmowe i zdjęcia.

Dostępne były również wystawy czasowe, w tym otwarta podczas Nocy Muzeów wystawa malarstwa Zbigniewa Budzyńskiego pt. „Krótkotrwały krajobraz”. Cykl obrazów powstawał w latach 2023-2024. Jest efektem obserwacji i studiów natury. Krótkotrwały krajobraz to chęć zwrócenia uwagi na poszczególne detale otaczającego nas świata, które łączą się w danej chwili w pewnej formie i kolorystyce. Zmieniają się poprzez działanie różnorodnych sił i zjawisk. Samoistnie wizualizują fragmenty rzeczywistości, które mijają bezpowrotnie i nie ma możliwości ich powtórzenia.

Na wystawie zaprezentowane zostały również prace wpisujące się w tytuł wystawy, ale dotyczące nie bezpośrednio przyrody a ludzi- społeczności żydowskiej na Podlasiu. Ludność żydowska wpisana w tkankę małych przedwojennych, wielokulturowych miasteczek, patrząc z perspektywy czasu staje się krótkotrwałym krajobrazem. Autor ukazuje scenki rodzajowe, szewców, krawców, sprzedawców, ulice, rynki, ale nie konkretne, historyczne miejsca, bardziej symbole trwałych śladów przeszłości. Ukazane zostają w sposób tajemniczy, niedopowiedziany, nieostry- trochę jak negatywy starych fotografii. Przed laty żydzi stanowili ważną część miasteczek Podlasia, dziś współczesność pozbawiona tamtego świata wydaje się jakby zubożona, pozbawiona dawnej urody. Otwarciu wystawy czasowej towarzyszył również koncert Hajnowskiego Trio: Ilona Wachowicz, Zbigniew Budzyński, Jarosław Kowalski.

Sztukę współczesną reprezentowało kilka wystaw z dziedziny malarstwa, rzeźby, oraz fotografii.

Na wystawie poplenerowej tacy artyści jak: Jerzy Iwacik, Marek Sapiołko, Mirosław Zdrajkowski, Radosław Macijewicz i Stanisław Poskrobko w malarskiej i rzeźbiarskiej formie oddali temat „Małej Ojczyzny”. Ponieważ artyści pochodzą z województwa podlaskiego dla wszystkich był to wspólny mianownik, jednak każdy temat ten potraktował inaczej przez pryzmat własnej wrażliwości, umiejętności i doświadczeń. Jedni sięgnęli dosłownie do przyrody, inni czerpali z przyrody kształtując abstrakcyjne formy, jeszcze inni zaś chcieli zachować w malarskiej formie konkretne miejsca Hajnowszczyzny, jak cmentarz, czy Krynoczka. Jak pokazał plener można wyrazić wiele uczuć związanych z miejscem, z którego się pochodzi z Małą- Ojczyzną.

Kto nie znał jeszcze wyników 20. edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „PODLASIE W OBIEKTYWIE im. Wiktora Wołkowa '2024” mógł podziwiać przepiękne zdjęcia laureatów wybrane spośród pół tysiąca fotografii Podlasia.

Zainteresowaniem cieszyła się również wystawa plastyczna dzieci i młodzieży - efekt 6.konkursu „Я нарадзіўся тут -Tu się urodziłem”, na której można było podziwiać niezwykle barwne i różnorodne Podlasie umiejętnie uchwycone przez dzieci zarówno czterolatki, jak i nastolatki.

Hajnówkę i okolicę można było obejrzeć również na wystawie stałej malarstwa „Hajnówka. Brama do Puszczy”- prace powstały podczas pleneru malarskiego zorganizowanego z okazji obchodów jubileuszu 60 lat miasta Hajnówka w 2011 r.

Oprawę muzyczną podczas Nocy Muzeum zapewnił zespół KRESOVKI - to folkowy girlsband z Hajnówki, który tworzą Barbara Budnik, Luiza Korzun i Ewa Iwaniuk. Zespół powstał na początku pandemii z potrzeby poszukiwania i kultywowania śpiewaczej tradycji regionu. Śpiewają w (mikro) języku podlaskim, ukraińskim i białoruskim – językach, które od zawsze im towarzyszą. Ich misją jest ożywianie zapomnianych tradycji i dzielenie się nimi ze światem. Zespół często występuje na festiwalach i koncertach na Podlasiu, ale także stara się godnie reprezentować województwo w kraju. Na początku kwietnia 2025 zespół wziął udział w muzycznym talent show Must Be The Music uzyskując od jury najlepszy możliwy wynik 4 razy TAK.»

Dziękujemy wszystkim tym, którzy chcieli być z nami w tę wyjątkową noc i już dziś zapraszamy za rok.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Wydarzenie odbywa się w ramach zadania publicznego „Przygraniczny Alians Etniczny” sfinansowanego z budżetu miasta Hajnówka

Agnieszka Tichoniuk

więcej fot. na muzeumbialoruskie.pl


Source URL: https://hajnowka.pl/aktualnosc/kultura/6767-noc-muzeum-w-hajnowce