Innowacja Pedagogiczna „Sarenki z magicznym świecie teatru” została wprowadzona do realizacji w Przedszkolu nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Żubra Pompika w Hajnówce w roku szkolnym 2023/2024 w grupie dzieci 5 i 6-cioletnich - „Sarenki”.
Pomysł na zrealizowanie innowacji „Sarenki w magicznym świecie teatru” wynikał z chęć stworzenia warunków do wszechstronnego rozwoju dzieci. Kontakt ze sztuką, literaturą dziecięcą oraz aktywne uczestnictwo w tworzeniu teatru jest źródłem radości, uczy, bawi i wychowuje.
Tematyka zajęć realizowana była zgodnie z harmonogramem. Zorganizowano następujące działania:
Spontaniczne rozmowy i dyskusje dające dzieciom możliwość zdobywania nowych informacji o teatrze i literaturze.
Tworzenie kącika tematycznego zawierającego atrybuty związane z teatrem.
Tworzenie mapy pojęciowej dotyczącej teatru, zadawanie pytań dotyczących tego co dzieci chciałyby dowiedzieć się o teatrze.
Poznanie pracy - reżysera, aktora, oświetleniowca, dźwiękowca, kostiumologa, czym jest rola i scenariusz, czym różnią się teatr starożytny i współczesny.
Zabawy darmowe, nauka piosenek, nauka tańców i improwizacji ruchowych wynikających z codziennych zajęć i podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
Zabawy plastyczne: przygotowanie masek teatralnych, kukiełek do przedstawienia, ilustracji do bajki, stworzenie afiszu teatralnego, swobodne rysunki tworzone według własnych pomysłów.
Stworzenie wystawy prac plastycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce pt; „Smok wawelski”.
Nauka poprawnego wypowiadania się ćwiczenia poprawnej wymowy i zabawy oddechowe – zabawy z logopedą Elżbietą Wołkowycką.
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych jako źródła wiedzy i przeżyć, poznawanie różnych bajek i baśni: „Trzy świnki”, „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia”, „Czerwony kapturek”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Brzydkie kaczątko” i inne.
Teatr cieni – „Jaś i Małgosia” – zabawy wewnątrz grupowe
Teatr kukiełkowy – „Czerwony kapturek” – zabawy wewnątrz grupowe
Teatr kamishibai – „Trzy świnki” – zabawy wewnątrz grupowe
Udział w przedstawieniach teatralnych na terenie przedszkola - Audycje muzyczne przedstawiane przez filharmonię: „O chochliku który chciał popsuć święta”, „Jak nuty uciekły w świat”, „Muzyczne sandały pędzącej strzały”, udział w koncercie kolęd Pana Jarosława Kowalskiego, Zbigniewa Budzyńskiego i Ilony Wachowicz.
Udział w uroczystościach przedszkolnych, przygotowanie występów artystycznych:
Dzień Babci i Dziadka - uroczystość z udziałem rodziny, recytacja wierszy, śpiewanie piosenek również w języku angielskim, improwizacje ruchowe,
Świąteczny Koncert Chórów Przedszkolnych - uroczystości przedszkolne przygotowano kolędy: „Do szopy hej pasterze” i „Świeć gwiazdeczko”.
8 marca - Dzień kobiet - Kobieta w podróży po Polsce - przygotowanie tańca ludowego - oberek oraz piosenki „W kinie w Lublinie…” zespołu Brathanki
Przedstawienie „Czysty świat” - pantomima przygotowana przez grupę Sarenek z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, przedstawienie zostało zaprezentowane przedszkolakom na uroczystościach.
Święto Narodowe Trzeciego Maja - uroczystości przedszkolne - grupa Sarenki przygotowała wiersz i piosenkę Witaj Majowa Jutrzenko.
Wycieczki i wyjścia:
Wyjście do Biblioteki Miejskiej w Hajnówce – teatr japoński kamishibai
Wyjście do Hajnowskiego Domu Kultury - Teatr CoNieCo - „Nie tylko o brzydkim kaczątku”.
Wyjście do Hajnowskiego Domu Kultury - udział w konkursie Piktogramy.
Wyjście do Szkoły Podstawowej nr 4 - Teatr Czrevo- „O wilczku milczku”
Wycieczka do Białostockiego Teatru Lalek - przedstawienie pt. „Bajka o rybaku i rybce” - Zwiedzanie piwnicy lalek oraz spacer i zwiedzanie Podlaskiej Opery i Filharmonii w Białymstoku - Zakończenie innowacji
Warsztaty:
Warsztaty teatralne z aktorem Joanną Troc, aktorką Teatru Czrevo - zapoznanie z różnymi rodzajami lalek wykorzystywanymi w czasie przedstawień teatralnych.
Warsztaty krawieckie z Joanną Barduszko, Lawendowy Guzik - wspólne szycie pacynek teatralnych.
Pozytywne efekty wynikające z przeprowadzonej innowacji skłaniają do zastosowania elementów zabaw teatralnych w pracy w kolejnym roku szkolnym.
Autorki innowacji: Katarzyna Szerszunowicz, Jolanta Ochryciuk, Barbara Koźluk