W dniach 26-27 sierpnia uczestnicy kursu dla asystentów osób z niepełnosprawnością, organizowanego w ramach projektu „Hajnówka dostępna - program dostępności miasta w sferach kultury i turystyki inspirowany rozwiązaniami włoskimi z miasta Matera”, zgłębiali w praktyce zagadnienie osób dotkniętych autyzmem. Po wcześniejszym wstępie teoretycznym w trybie online, mogli wówczas doświadczyć na własnej osobie, jak funkcjonują ludzie ze spektrum. Spotkania prowadziła przedstawicielka Fundacji Kultury bez Barier Aleksandra Sztajerwald specjalistka ds. osób ze spektrum autyzmu, na co dzień z nimi pracująca.
Dzięki zastosowanym przez prowadzącą technikom warsztatowym kursanci za pośrednictwem zmysłów wzroku (utrudnione widzenie poprzez oklejone okulary), trudności w dotyku i koordynacji ruchu palców (poprzez grube rękawice z jednym palcem), słuchu (trudności w słyszeniu dźwięków przez założone słuchawki) poznali poruszanie się w życiu codziennym, w przestrzeni z perspektywy osób zmagających się z autyzmem.
Spotkania pozwoliły odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób i w jakich sytuacjach pomóc? M.in.:
W jaki sposób się komunikować z osobą autystyczną?
Uczestnicy mieli do wykonania konkretne ćwiczenia praktyczne wyłaniające powyżej wymienione trudności oraz zalecenia, co do zasad zachowywania się.
Przekazywana wiedza rozwiewa wątpliwości kursantów, wzbudza w nich wiele wrażeń, co często podkreślają w swoich wypowiedziach.
Emilia Korolczuk
Główny specjalista ds. wdrożenia w projekcie