duża liczba widzów kina plenerowego siedąca na krzesłach i leżakach rozstawionych na placu. Na zewnętrz panuje już półmrok. Z tyłu widać element placu zabaw oraz rozstawiony namiot. Wokół rosną drzewa. Na tle jednego z nich znajduje się świecąca lampa uliczna

Kategoria

Grafika
Stopka w kształcie poziomego białego prostokąta. Na niej znajdują się cztery loga: od lewej: pionowy pochylony prostokąt w kolorze granatowym, na nim trzy gwiazdy w kolorach: białym, żółtym i czerwonym. Po prawej stronie napis: Fundusze Europejskie Program Regionalny; drugie logo:  po lewej stronie kształt biało – czerwonej flagi. Po prawej stronie czarny dwurzędowy napis: Rzeczpospolita Polska; trzecie logo: Głównym motywem jest żubr zbudowany z różnobarwnych kwadratów, tworząc nowoczesną kompozycję, nawiązującą do współczesnego obrazu komputerowego. Po lewej stronie logotypu widnieje napis: Podlaskie; czwarte logo:  po prawej flaga Unii Europejskiej: Poziomy ciemnoniebieski kwadrat, pośrodku dwanaście żółtych gwiazdek ułożonych w kształcie koła. Po lewej napis: Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

 

Partnerzy projektu „Hajnówka dostępna” nie odpoczywają nawet w wakacje. W ramach działań projektowych mają miejsce wydarzenia kulturalne dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Tegoroczna XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep odbyła się pod hasłem „dostępność”. Podczas tej imprezy kulturalnej każdy bez wyjątku mógł bez żadnych barier doświadczyć teatralnych wrażeń.

Szczególnie dla osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu organizatorzy ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka” zadbali o udogodnienia w odbiorze treści spektakli poprzez spektakle szeptane, dostępność tłumacza języka migowego. W mobilnych punktach informacji mogliśmy zasięgnąć informacji o wydarzeniach oraz festiwalowych propozycjach związanych z dostępnością. Ten kto nie mógł bezpośrednio uczestniczyć w wertepie miał możliwość obejrzenia spektakli online. Jeśli nadal jesteście nimi zainteresowani to są dostępne na profilu fb.com/InternationalTheatreFestivalWertep. Wszystkich zapewne zachwyciły 3 rowerowe riksze, które służyły pomocą osobom starszym, z problemami w poruszaniu się, z ciężkim bagażem. Wertep odwiedzili członkowie Polskiego Związku Niewidomych koło terenowe w Hajnówce, którzy pełnili rolę „testerów” wdrażanych udogodnień dostępnościowych. Ich uwagi i opinie są dla uczestników projektu bardzo cenne, gdyż pozwolą tworzyć „kulturę bez barier” w przyszłości.

7 sierpnia odbyło się kino plenerowe z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących w Hajnowskim Domu Kultury. Do dyspozycji podczas projekcji filmu było 20 odbiorników ze słuchawką do odsłuchania audiodeskrypcji. Film „Mężczyzna imieniem OVE” przyciągnął tego dnia wielu widzów. Niektórzy skorzystali z audiodeskrypcji z czystej ciekawości, ale znalazło się też wielu, dla których te odbiorniki pozwoliły w pełni cieszyć się z projekcji filmu. Oprócz tego dostępne były do wyboru leżaki lub krzesła dla osób z trudnościami w poruszaniu się. W Hajnówce to było pierwsze kino z takimi udogodnieniami dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, ale nie ostatnie. Widząc po frekwencji, jaka tego dnia dopisała jest to duży krok w stronę działań związanych z dostępnością.

Już w połowie sierpnia startujemy z cyklem kursu dla asystentów osób z niepełnosprawnościami.

Emilia Korolczuk

Główny specjalista ds. wdrożenia w projekcie

fot. Wertep Festiwal

fot. Hajnowski Dom Kultury


Source URL: https://hajnowka.pl/aktualnosc/projekty-hajnowka-dostepna-program-dostepnosci-miasta-w-sferach-kultury-i-turystyki-16