W dniach 2-6 grudnia 2024 r. reprezentanci hajnowskich firm oraz organizacji pozarządowych wzięli udział w wizycie studyjnej w partnerskim mieście Alta w Norwegii. Zorganizowano ją w ramach inicjatywy bilateralnej, kontynuującą współpracę bilateralną nawiązaną w trakcie realizacji projektu "Hajnówka. Zielona Transformacja" dofinansowanego z funduszy norweskich. Docelowymi beneficjentami inicjatywy byli przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe funkcjonujące na terenie miasta Hajnówka. Wiodącym założeniem było, aby to społeczność lokalna zyskała dla siebie bezpośrednio jak najwięcej informacji, wiedzy i dobrych praktyk w kontaktach z partnerem w Alcie, które przełożyły by się na prowadzoną przez nich działalność gospodarczą, społeczną.
10-osobowa grupa została wyłoniona w ramach ogłoszonego naboru i na podstawie oceny Komisji Oceniającej. Ostatecznie do wyjazdu zakwalifikowały się następujące osoby:
Adam Lewczuk, "Sery z Puszczy Białowieskiej"
Jarosław Kiślak, KERAJ Logistics sp. z o.o.,
Laura Żurawska, Biały Wilk Laura Żurawska,
Adam Iwańczuk, AROMATICA Adam Iwańczuk,
Jadwiga Dąbrowska, Tłumacz przysięgły języka niemieckiego (nauka, kursy, szkolenia, korepetycje, tłumaczenia),
Alicja Orzechowska, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego Biuro w Hajnówce,
Łukasz Plewa, Stowarzyszenie Metamorphosis,
Ewa Moroz-Keczyńska, Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych,
Wojciech Furmanek, Stowarzyszenie Kulturalne A la Longue,
Jarosław Trochimczyk, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Głównym celem wizyty było doradztwo dla uczestników w zakresie przedsiębiorczości i funkcjonowania NGO poprzez m.in. poznanie norweskiego systemu zarządzania w firmach i organizacjach, wymianę praktyk współpracy z samorządem lokalnym. Zakres doświadczeń określono na podstawie potrzeb hajnowskiej społeczności. Dotyczyły one:
- rozwoju przedsiębiorczości, zakładania firmy w Norwegii, dotacje dla firm, zatrudnienia, pomoc prawna ze strony urzędu, promocja przedsiębiorców przez urząd,
obiekt UNESCO (infrastruktura turystyczno-gospodarcza; zagospodarowanie produktu lokalnego),
sprzedaży detalicznej, inwestorów,
współpracy pomiędzy firmami,
utworzenia Hajnowskiego Centrum Produktu Lokalnego,
funkcjonowania NGO-sów,
wolontariatu i pomocy społeczno-socjalna,
dotacji,
współpracy pomiędzy NGO-sami.
Każdy z uczestników po zapoznaniu się z programem wizyty również postawił sobie pewne założenia związane z kierunkiem swojej działalności, które chciał zweryfikować podczas pobytu w Alcie.
Pełna treść raportu wraz z prezentacjami w załączniku poniżej!!
Zadanie zostało zrealizowane w ramach komponentu współpracy bilateralnej realizowanego w ramach inicjatywy bilateralnej pt.: "Kontynuacja współpracy bilateralnej polskich, norweskich i islandzkich samorządów jako przykład wypracowania trwałych relacji po projektach Rozwoju lokalnego oraz rozbudowy współracy w przygotowaniu kolejnej perspektywy finansowej", finansowanej ze środków Funduszy Współpracy Dwustronnej (FWD) Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 (MF EOG) oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) 2014-2021.
Emilia Korolczuk
Koordynator inicjatywy bilateralnej