Wchodzi w życie ustawa o obronie Ojczyzny, która wynosi Wojsko Polskie na nowy poziom rozwoju. Ustawa powołuje do życia nowe instytucje rekrutacyjne, na nowo definiuje rodzaje służby, wprowadza nowe, przejrzyste rozwiązania dla przyszłych i obecnych żołnierzy, porządkuje również w jednym miejscu zapisy dotychczas publikowane w 14 różnych ustawach z lat 60, 70 i młodszych.
Z dniem wejścia w życie ustawy powstało Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z oddziałami zamiejscowymi w każdym województwie i 86 Wojskowych Centrów Rekrutacji, w tym WCR w Bielsku Podlaskim. Tworzymy szybki i przyjazny mechanizm przyjęć do wojska, stąd również specjaliści z poradni psychologicznych, którzy zasilą strukturę nowych centrów. Siły Zbrojne będą przechodzić zmiany porządkujące i uelastyczniające zasady ich funkcjonowania – zwłaszcza w obszarze procedur naboru i katalogu możliwości wstąpienia do służby wojskowej.
Głównym celem wprowadzanej ustawy o obronie Ojczyzny jest zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Podejmowane działania przełożą się na zwiększenie liczebności – a przez to poprawę efektywności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa wprowadza mechanizm pozyskiwania dodatkowych funduszy na uzbrojenie i modernizację, co umożliwi szybszy rozwój technologiczny Wojska Polskiego.
Odpowiadamy na zapotrzebowanie społeczne, które chce dzisiaj mieć wybór pomiędzy rozmaitymi formami służby wojskowej, uelastyczniamy rozwiązania adekwatne do oczekiwań społecznych. Dlatego też wprowadzamy: dobrowolną służbę zasadniczą, która po 12 miesiącach szkolenia będzie przepustką do służby zawodowej w korpusie szeregowych zawodowych; aktywną rezerwę – 2 dni szkolenia raz na kwartał, raz na 3 lata szkolenie zintegrowane, możliwość przejścia do służby zawodowej po 3 latach.
Nowością jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, która jest podzielona na dwa etapy - podstawowy trwający do 28 dni i specjalistyczny do 11 miesięcy. Osoba decydująca się na tę formę służby zyskuje wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 4560 zł, pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej, pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska, a czas odbywania dobrowolnej służby zasadniczej wliczany jest do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.
Zmianom na korzyść ulegną również warunki rekrutacji i pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym korzystne rozwiązania dla pracodawców zatrudniających żołnierzy oraz m.in. atrakcyjniejsze uposażenie. Oferta tzw. szkolnictwa wojskowego również zostanie przeniesiona na zdecydowanie wyższy poziom. Podchorążowie, kadeci i elewi podczas realizacji edukacji w uczelniach wojskowych, szkołach podoficerskich, czy ośrodkach szkolenia również otrzymają uposażenie miesięczne w wysokości minimum 4560 zł.
Dziś jest tak prosto jak nigdy dotąd. Trzy kroki wystarczą żeby wstąpić w struktury Wojska Polskiego
WCR w Bielsku Podlaskim prowadzi nabór ochotników do różnych form służby wojskowej na terenie obejmującym powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki oraz wysokomazowiecki. Zapraszamy do kontaktu z wojskowymi rekruterami. Z tygodnia na tydzień będziemy informować o kolejnych możliwościach, które kierujemy od młodzieży po wszystkich starszych zainteresowanych mundurem żołnierza Wojska Polskiego.
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim
ul. Dubiażyńska 2, 17-100 Bielsk Podlaski
tel.: 261 398 065
Godziny pracy: w poniedziałek od 7.30 – 18.00; od wtorku do piątku 7.30 – 15.30
e-mail: wcrbielskpodlaski@ron.mil.pl
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim
Profil Facebook Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim
Twitter Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim