Mężczyźni częściej niż kobiety, zaniedbują swoje zdrowie. Zgłaszają się do lekarza dopiero, kiedy wystąpią dolegliwości bólowe. Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych. A warto pamiętać, że wczesne wykrycie nowotworu daje szansę pełnego wyleczenia.
Wśród nich wyróżniamy nowotwory prostaty, jąder, prącia, nerki i pęcherza moczowego. Najczęstszym nowotworem męskim jest rak prostaty. Stanowi 15,5% wszystkich zachorowań, a ten odsetek wciąż rośnie. Rak prostaty daje objawy nietypowe, które łatwo pomylić z łagodnym przerostem prostaty.
Warto podkreślić, że co najmniej 30% mężczyzn w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór męskich narządów moczowo-płciowych. Dlatego warto pamiętać, aby:
Obecnie większość nowotworów gruczołu krokowego wykrywana jest w stadium bezobjawowym – chorzy są diagnozowani w związku ze stwierdzeniem podwyższenia stężenia PSA lub trafiają do urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
Na infolinii dowiesz się m. in. jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne, gdzie wykonać badania i z których programów profilaktycznych możesz skorzystać.
Wystarczy zadzwonić pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta - 800-190-590 - i wybrać linię numer 3.
Bezpłatne badania diagnostyczne dla osób powyżej 40. r.ż.
W ramach programu Profilaktyka 40PLUS osoby, które ukończyły 40 rok życia lub więcej mogą skorzystać z pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych.
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn obejmuje między innymi badanie PSA – pozwalające wykryć raka prostaty. Badania diagnostyczne wykonywane w ramach programu Profilaktyka 40PLUS pozwalają stwierdzić występowanie ryzyka poważnych chorób, mimo braku żadnych objawów.
Aby wziąć udział w programie wystarczy uzupełnić ankietę w dogodny sposób: na Internetowym Koncie Pacjenta, przez infolinię 22-735-39-53 lub w przychodni POZ uczestniczącej w programie. Po wypełnieniu ankiety e-skierowanie na badania wystawiane jest automatycznie.
Akcja Movember - zapuść wąsy!
Movember to akcja oparta na zwiększaniu świadomości na temat zdrowia intymnego mężczyzn, tym samym zachęcenie do badań profilaktycznych i dbania o swoje zdrowie.
Warto pamiętać, że badania przesiewowe pozwalają wykryć raka na wczesnym etapie choroby. Wówczas leczenie jest szybkie i najczęściej w pełni skuteczne.
Beata Leszczyńska
Rzecznik prasowy
Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ
ul. Pałacowa 3
15-042 Białystok