Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina o bezpłatnych badaniach dla seniorów. Najlepszy prezent to zdrowe życie – nasze i naszych bliskich.
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko rozwoju groźnych schorzeń. Osoby starsze stanowią grupę, która powinna zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę i zadbać o regularne badania kontrolne. W ofercie profilaktycznej Narodowego Funduszu Zdrowia dostępne są programy, w ramach których pacjenci mogą sprawdzić stan swojego zdrowia. Oto programy badań, z których można skorzystać bezpłatnie w określonych grupach wiekowych:
Program badań przesiewowych raka jelita grubego
Przesiewowa kolonoskopia adresowana jest do osób w wieku:
od 50 do 65 lat,
lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program. Lista podmiotów medycznych dostępna jest na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia:
Program profilaktyki raka piersi (mammografia)
Program adresowany jest do kobiet w wieku 45-74 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach.
Panie mogą skorzystać z mammografii na NFZ w pracowni stacjonarnej lub mobilnej. Adresy pracowni oraz harmonogram postoju mammobusa dostępny jest na stronie Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ:
Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)
Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-64 lat:
które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skriningiem cytologicznym.
Cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lista gabinetów ginekologicznych dostępna jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyć:
https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne?&ow=10&specjalizacja=1193
Program profilaktyki chorób układu krążenia ChUCK
Program adresowany jest do osób które:
mają od 35 do 65 lat
złożyły deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;
u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia, cukrzyca, przewlekła choroba nerek lub rodzinna hipercholesterolemia i które w okresie ostatnich pięciu lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia.
Kolejne świadczenie przysługuje po upływie 5 lat.
Program jest realizowany przez lekarza POZ lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. O szczegóły zapytaj w swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
Program Profilaktyka 40PLUS
Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób, które ukończyły 40. rok życia i starszych. Program zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.
morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
stężenie glukozy we krwi;
AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe
poziom kreatyniny we krwi;
badanie ogólne moczu;
poziom kwasu moczowego we krwi;
krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
pomiar ciśnienia tętniczego;
pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Pakiet badań dla mężczyzn zawiera wszystkie powyższe badania oraz dodatkowo badanie PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego (w kierunku wykrycia przerostu prostaty i raka prostaty).
Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ edukuje na temat profilaktyki w sali obsługi klienta, ale także podczas wydarzeń prozdrowotnych. Edukatorzy do spraw profilaktyki i promocji zdrowia informują o korzyściach płynących z profilaktycznego dbania o zdrowie.
Zapraszamy serdecznie!