Szlakiem hajnowskich murali
Hajnówka to miasto, które zachwyca swoją unikalną sztuką uliczną! W mieście znajdują się niezwykłe murale, które ożywiają przestrzeń i nadają jej charakteru. Każdy z nich opowiada inną historię, łącząc tradycję z nowoczesnością. Murale w Hajnówce to doskonała okazja, by odkryć lokalną kulturę i przyrodę ukazaną za pośrednictwem artystycznego przekazu. Warto odwiedzić to miejsce, by podziwiać te kolorowe dzieła sztuki, które przyciągają zarówno turystów, jak i miłośników street artu.
- 1. Mural na Hajnowskim Domu Kultury
-
Na jednej ze ścian Hajnowskiego Domu Kultury widnieje mural wykonany w duchu patriotycznym. Powstał w ramach projektu ,,Historia Kulturą Malowana". Inspirowany metodą haftu krzyżykowego. Przedstawia Orła Białego i drzewo Dąb, które wspólnie symbolizują wolność, wytrzymałość i siłę Narodu Polskiego. Haft krzyżykowy to jedyna i unikatowa metoda zastosowana na Podlasiu. Cechuje ją wyjątkowe połączenie tradycyjnego rzemiosła z nowoczesną formą sztuki ulicznej. Ten monumentalny haft krzyżykowy umieszczony na dużym murze, wyróżnia się nie tylko swoją techniką wykonania, ale także głęboką symboliką, która zachwyca i oddaje hołd kulturze regionu oraz wyraz szacunku wobec historii i znaczenia Symboli Narodowych i Dziedzictwa Narodowego.
ul. Tamary Sołoniewicz 4
- 2. Mural ,,Simona z łosiem"
-
Mural upamiętniający profesor Simonę Kossak, powszechnie znaną i szanowaną przyrodniczkę, niezwykle zasłużoną popularyzatorkę wiedzy na temat przyrody, która związała zarówno swoje życie zawodowe, jak i prywatne z Puszczą Białowieską. Praca przedstawia Simonę w towarzystwie zwierząt, którymi się opiekowała: dzika, łosia i kruka, a także roślin, gdyż profesor zawodowo zajmowała się także botaniką. Główna bohaterka jest schowana, ale to do niej podchodzą zwierzęta. To nawiązanie do idei, którą propagowała, powtarzając, że w centrum jest przyroda i starała się z nią żyć w symbiozie. Mural na ul. Batorego to przedsięwzięcie w ramach projektu ,,Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja" finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa, realizowany w ramach programu „Rozwój lokalny”. Autorka muralu - Mona Tusz.
ul. Stefana Batorego 29
- 3. Hajnówka Centralna. Stacja Kultura
-
Barwne murale wykonane w bardziej współczesnym nurcie, wykreowane przez wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności, odbywających staże w Stowarzyszeniu Kulturalnym ,,Pocztówka".
ul. Dworcowa 1
- 4. Drewnale
-
Na fasadzie budynku dawnego dworca PKP przedstawiają potomków pierwszych hajnowian. Powstały na podstawie archiwalnych zdjęć udostępnionych przez Stowarzyszenie Potomków Pierwszych Hajnowian. Autorem prac jest znany nie tylko na Podlasiu, ale również w całej Polsce, malarz i street art-owiec Arkadiusz Andrejkow.
ul. Dworcowa 1
- 5. Murale na Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce
-
Murale znajdują się na budynku Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce oraz we wnętrzu. Zdobią frontowe ściany. Projektantem jest białostocki artysta Mirosław Zdrajkowski. To absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi oraz Policealengo Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. Nawiązuje do tradycyjnych wzornictw zaczerpniętych z koszul ludowych oraz ręczników obrzędowych.
ul. 3 Maja 42
- 6. Mural ,,Łąka”
-
Łąka kwietna w baśniowym klimacie. Mural przy ul. Parkowej 4. Są tu rodzime rośliny jak mak czy cykoria podróżnik, w różnych etapach życia i wtulony w nie maleńki dąb. Są też niedosłowne figury zwierząt. A wszystko to spowite oparami nad wodą i oświetlone promieniami księżyca. Mural na ul. Parkowej to przedsięwzięcie w ramach projektu ,,Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja" finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa, realizowany w ramach programu „Rozwój lokalny”. Autorka Muralu - Mona Tusz.
ul. Parkowa 4
- 7. Mural społeczny
-
Mural współtworzony przez mieszkańców Hajnówki, którzy zgłosili się na warsztaty. Główne motywy muralu to zwierzęta i ptaki zamieszkujące Puszczę Białowieską oraz elementy graficzne nawiązujące do lokalnych wzorów ludowych. W trakcie warsztatów mieszkańcy ustalili, jakie gatunki zwierząt pojawią się na ścianie oraz jakiej mają być wielkości. Przyjrzeli się też pamiątkowym obrusom i narzutom, żeby zainspirować się wzornictwem. Uczestnicy pod okiem artystki rysowali i wycinali szablony, które później wspólnie odmalowywali na ścianie. Mural na ul. Piłsudskiego to przedsięwzięcie w ramach projektu ,,Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja" finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa, realizowany w ramach programu „Rozwój lokalny”. Autorka muralu - Mona Tusz.
ul. Piłsudskiego 10
- 8. Mural na Szkole Podstawowej nr. 3
-
Imponująca pracy Mony Tusz widnieje na budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. dr Kazimierza Ptaszyńskiego. Motywem przewodnim muralu jest dziedzictwo przyrodnicze regionu Puszczy Białowieskiej. Na ścianie dominuje kolor niebieski wraz z zielenią. W centralnej części wyrasta ogromne drzewo, z rozłożystymi konarami. Na jednym z nich siedzi żubr, na innym sowa oraz znajduje się chłopiec w pozycji leżącej. Nie zabrakło także ciała niebieskiego (słońce księżyc w pełni) ułożony z kawałków mieniącego się szkła
ul. Działowa 1
- Mona Tusz
-
Autorka czterech murali - Mona Tusz - polska artystka street-artowa. Jej prace można oglądać na ścianach większości miast Śląska, a także w Bielsku-Białej, Łodzi, Warszawie czy Berlinie. Zajmuje się także fotoreportażem, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz grup wykluczonych społecznie.