Szlak po duchową i witalną energię - spacer po atrakcjach Hajnówki
Hajnówka to miasto, które łączy bogatą tradycję z dynamicznym rozwojem. Położone w sercu Podlasia, jest przykładem miasta zróżnicowanego kulturowo, gdzie obok siebie żyją przedstawiciele różnych mniejszości i wyznań. Z dumą pielęgnuje swoje wielokulturowe dziedzictwo, łącząc elementy kultury białoruskiej i polskiej. Jako dynamicznie rozwijająca się miejscowość przyciąga turystów, oferując nie tylko piękno przyrody Puszczy Białowieskiej, ale i fascynującą mieszankę tradycji, sztuki i nowoczesności. To miasto, które z powodzeniem łączy przeszłość z przyszłością, tworząc inspirującą przestrzeń dla każdego.
- 1. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
-
Zbór adwentystyczny w Hajnówce, należy do okręgu podlaskiego diecezji wschodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. Pastorem: Adam Grześkowiak.
Kontakt: ul. Południowa 20, 17-200 Hajnówka
Nabożeństwa: sobota godz. 9.30ul. Południowa 20
- 2. Hajnowski Dom Kultury - Mural
-
Na jednej ze ścian Hajnowskiego Domu Kultury widnieje mural wykonany w duchu patriotycznym. Powstał w ramach projektu ,,Historia Kulturą Malowana". Inspirowany metodą haftu krzyżykowego. Przedstawia Orła Białego i drzewo Dąb, które wspólnie symbolizują wolność, wytrzymałość i siłę Narodu Polskiego. Haft krzyżykowy to jedyna i unikatowa metoda zastosowana na Podlasiu. Cechuje ją wyjątkowe połączenie tradycyjnego rzemiosła z nowoczesną formą sztuki ulicznej. Ten monumentalny haft krzyżykowy umieszczony na dużym murze, wyróżnia się nie tylko swoją techniką wykonania, ale także głęboką symboliką, która zachwyca i oddaje hołd kulturze regionu oraz wyraz szacunku wobec historii i znaczenia Symboli Narodowych i Dziedzictwa Narodowego.
ul. Tamary Sołoniewicz 4
- 3. Ośrodek Sportu i Rekreacji
-
W Ośrodku Sportu i Rekreacji każdy miłośnik sportu odnajdzie swoje miejsce. Na terenie ośrodka znajduje się bieżnię 4 torową o długości 400 m i bieżnię sprinterską 6 torową o długości 130 m z nawierzchnią syntetyczną, dwuścieżkową skocznię do skoku w dal i trójskoku, rzutnię do pchnięcia kulą z nawierzchnią z mączki ceglanej, dwa rozbiegi do rzutu oszczepem, boisko piłkarskie główne z nawierzchnią z trawy naturalnej o polu gry 64x105m. Oprócz tego znajdują się również: boisko piłkarskie treningowe, dwa boiska do siatkówki, dwa korty tenisowe.
ul. Ks. Antoniego Dziewiatowskiego 2
- 4. Sobór Świętej Trójcy
-
Perła hajnowskiej architektury sakralnej – dwupoziomowa świątynia z ciekawą architekturą prof. Aleksandra Grygorowicza, mieszcząca 5 tys. wiernych, co czyni ją jedną z największych w kraju. Przekraczając próg cerkwi możemy poczuć się jak zawieszeni między niebem a ziemią. W duchowy klimat wprowadza odwiedzających wnętrze cerkwi, które zdobią piękne polichromie stanowiące ilustracje z Nowego Testamentu greckiego artysty Dymitriosa Andonopulosa, ceramiczny ikonostat oraz ogromny żyrandol w kształcie krzyża. Każdego roku w maju w Soborze i całej Hajnówce rozbrzmiewają przepiękne soprany, alty, tenory i basy chórzystów z całego świata, uczestników Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Kontakt: ul. Ks. A. Dziewiatowskiego 15, 17-200 Hajnówka Tel. 85 873-29-71
Kancelaria jest czynna w godzinach 10.00-13.00 oraz 14.00-17.00 oprócz niedziel i świąt cerkiewnych
Informacja dla zwiedzających: Zwiedzanie wnętrza Soboru jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z
kancelarią parafialną pod numerem tel. +48 85 873 29 71, w godzinach 10.00-13.00 oraz 14.00-17.00 (oprócz
niedziel i świąt cerkiewnych). Turystów indywidualnych oprowadza pracownik sklepiku, mieszczącego się przy
cerkwi. Zwiedzających wnętrza Soboru obowiązuje odpowiedni strój, tj. kobiety i mężczyźni powinni mieć zakryte
ramiona oraz nogi, kobiety powinny mieć okrytą głowę.ul. Ks. Antoniego Dziewiatowskiego 15
- 5. Park Miniatur Zabytków Podlasia
-
Powstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku podziwiać można tak charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25, standardowej skali dla większości parków miniatur w Europie, przez co łatwo można porównać różnice w wielkości poszczególnych zabytków. Dzięki informacjom umieszczonym przy miniaturach, można również pokrótce zapoznać się z historią danej budowli oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek. Przez chwilę można poczuć się jak Guliwer w podróży do krainy Podlasia i odwiedzić nieistniejący od blisko 50 lat Pałac Carski usytuowany niegdyś w Białowieży, Meczet Tatarski z Kruszynian, Pałac Branickich z Choroszczy i wiele, wiele innych budowli.
ul. Bielska 10
- 6. Mural ,,Simona”
-
Mural upamiętniający profesor Simonę Kossak, powszechnie znaną i szanowaną przyrodniczkę, niezwykle zasłużoną popularyzatorkę wiedzy na temat przyrody, która związała zarówno swoje życie zawodowe, jak i prywatne z Puszczą Białowieską. Praca przedstawia Simonę w towarzystwie zwierząt, którymi się opiekowała: dzika, łosia i kruka, a także roślin, gdyż profesor zawodowo zajmowała się także botaniką. Główna bohaterka jest schowana, ale to do niej podchodzą zwierzęta. To nawiązanie do idei, którą propagowała, powtarzając, że w centrum jest przyroda i starała się z nią żyć w symbiozie. Mural na ul. Batorego to przedsięwzięcie w ramach projektu ,,Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja" finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa, realizowany w ramach programu „Rozwój lokalny”. Autorka muralu - Mona Tusz.
ul. Stefana Batorego 29
- 7. Kościół Chrześcijan Baptystów Zbór w Hajnówce
-
Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów znajdujący się w Hajnówce, przy ulicy Batorego 46. Powstał w 1927 roku. Organizacyjnie należy do białostockiego okręgu Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP.
KONTAKT: ul. Stefana Batorego 46 17-200 Hajnówka tel. Kościół: 85-682-23-51 Pastor: 507-808-058
e-mail: Jerzy Szachiewicz pastorbap@poczta.onet.pl www. kchb.info/ul. Batorego 46
- 8. Park Kieszonkowy
-
Tuż przy jednym z głównych rond miast, rondzie im. Mirona Chodakowskiego, na niewielkim skweru wśród zieleni wyłaniają się ławki, pergola, leżaki i huśtawka. To elementy parku kieszonkowego, przestrzeni wypoczynkowej w centrum miasta, w której każdy może odsapnąć i zanurzyć się w klimacie Hajnówki. 7. Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa (ul. Lipowa 1). Prywatne muzeum powstało w 2003 r. z inicjatywy Pana Stanisława Mierzwińskiego na bazie rodzinnej kuźni. Stanowi swoisty hołd przodkom i przykład wielkiej pasji oraz kultywowania tradycji rodzinnych. Wśród eksponatów muzeum znajdują się: narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych, żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego, maszyny i urządzenia rolnicze. Rodzinne zbiory ogółem liczą ponad 580 sztuk. W muzeum organizowane są warsztaty, w czasie których uczestnicy poznają podstawy kowalskiego fachu. Każdy może sam spróbować wykuć podkowę, która według przekazów ludowych jest symbolem ochronnym, przynoszącym szczęście domowi na którym ją zawieszono.
ul. Sportowa
- 9. Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa
-
Prywatne muzeum powstało w 2003 r. z inicjatywy Pana Stanisława Mierzwińskiego na bazie rodzinnej kuźni. Stanowi swoisty hołd przodkom i przykład wielkiej pasji oraz kultywowania tradycji rodzinnych. Wśród eksponatów muzeum znajdują się: narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych, żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego, maszyny i urządzenia rolnicze. Rodzinne zbiory ogółem liczą ponad 580 sztuk. W muzeum organizowane są warsztaty, w czasie których uczestnicy poznają podstawy kowalskiego fachu. Każdy może sam spróbować wykuć podkowę, która według przekazów ludowych jest symbolem ochronnym, przynoszącym szczęście domowi na którym ją zawieszono.
ul. Lipowa 1
- 10. Zakon klauzurowy, kontemplacyjny - Mniszki Klaryski od Wiecznej Adoracji
-
Patronami Zakonu są: św. Franciszek i św. Klara z Asyżu oraz Matka Maria od Krzyża, Morawska. Głównym celem powstania zakonu jest Adoracja Najświętszego Sakramentu trwająca całą dobę (przy odpowiedniej liczbie sióstr). Klasztor i kościół zostały zaprojektowane przez Henryka Dołęgowskiego i Ryszarda Suchorę z Białej Podlaskiej. Na czas budowy, siostry mają pozwolenie ze Stolicy Świętej na opuszczanie klasztoru. Istnieje także możliwość spotkania z siostrami w klasztorze, co po ukończeniu budowy będzie możliwe tylko w określonym czasie i pomieszczeniu do tego przeznaczonym, zwanym „rozmównicą”. Obecnie klasztor zamieszkuje 7 sióstr. Docelowo w klasztorze może zamieszkać ok. 25 sióstr. Siostry zajmują się pracami hafciarskimi. Jest to główne źródło utrzymania. Przyjmowane są zmówienia hafciarskie na paramenty liturgiczne, ornaty, chorągwie, sztandary kościelne i instytucji państwowych, oraz inne hafty wg zamówień. Więcej o historii i życiu zakonu można przeczytać na oficjalnej stronie Zakonu klauzurowego - http://www.klaryski-hajnowka.drohiczyn.opoka.org.pl/.
ul. Lipowa 209
- 11. Kościół Pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
-
Obiekt sakralny, w murach którego znajdują się unikatowe, zabytkowe 28 głosowe organy z wrocławskiej pracowni firmy „Schlag und Söhne", wykonane na przełomie XIX i XX wieku. Pięknego brzmienia ich dźwięków można posłuchać podczas Koncertów Muzyki Kameralnej i Organowej, które odbywają się podczas wakacji w naszym mieście.
ul. Ks. Piotra Ściegiennego 7
- 12. Drewnal ,,Hajnówka Centralna. Stacja Kultura”
-
Drewnale na fasadzie budynku dawnego dworca PKP przedstawiają potomków pierwszych hajnowian. Powstały na podstawie archiwalnych zdjęć udostępnionych przez Stowarzyszenie Potomków Pierwszych Hajnowian. Autorem prac jest znany nie tylko na Podlasiu, ale również w całej Polsce, malarz i street art-owiec Arkadiusz Andrejkow. Na obiekcie znajdują się także barwne murale wykonane w bardziej współczesnym nurcie, wykreowane przez wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności, odbywających staże w Stowarzyszeniu Kulturalnym ,,Pocztówka".
ul. Dworcowa 1
- 13. Informacja Turystyczna
-
Miejsce, w którym można uzyskać rzetelną i najbardziej aktualną informację na temat oferty turystycznej miasta oraz Regionu Puszczy Białowieskiej. Dostępna jest szeroka gama folderów promocyjnych, informatorów turystycznych. Możliwość zakupu ciekawych pamiątek z regionu.
ul. 3 Maja 45
- 14. Miejska Bibliotek Publiczna im. Tadeusza Rakowieckiego
-
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego oferuje literaturę piękną dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, duży wybór literatury niebeletrystycznej, oraz bogatą kolekcję materiałów związanych z regionem. Biblioteka zaprasza do korzystania ze zbiorów oraz z innych usług kulturalno-oświatowych (wystawy, spotkania autorskie, wydarzenia czytelnicze).
ul. 3 Maja 45
- 15. Fontanna na skwerze im. Bierwiaczonka
-
Przyjazna przestrzeń w centrum miasta dla mieszkańca i strudzonego wędrowca. Fontanna i okrążające ją ławeczki tworzą przyjazne miejsce spotkań, odpoczynku i refleksji. Na skwerku ustawiony jest także kamienny pomnik upamiętniający Plutonowego Bolesława Bierwiaczonka, bohatera z czasów II Wojny Światowej.
Skwer im. Plutonowego Bolesława Bierwiaczonka
- 16. Hajnowski Ryneczek
-
Ryneczek miejski przy ul. 3 Maja w Hajnówce
- 17. Muzeum Białoruskie - Mural przedstawiający białoruski wzór
-
Murale znajdują się na budynku Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce oraz we wnętrzu. Zdobią frontowe ściany. Projektantem jest białostocki artysta Mirosław Zdrajkowski. To absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi oraz Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. Nawiązuje do tradycyjnych wzornictw zaczerpniętych z koszul ludowych oraz ręczników obrzędowych.
ul. 3 Maja 43
- 18. Współczesne instalacje
-
W parku odnajdziemy ustawione trzy instalacje w duchu współczesnego
street artu: ,,Kokon” Tomasza Domańskiego z Wrocławia, ,, Wiersz” francuskiego artysty Patricka Bailly-Cowell’a,
,,Transformation III” Tarasa Benikha z Ukriany. Uzupełnieniem cyklu są ,,Obusieczny” - praca Benoita Tremsala,
artysty z Niemiec.ul. Parkowa
- 19. Strefa Żubra Pompika
-
Hajnowski ulubieniec najmłodszych - Żubr Pompik i jego rodzina mają swój "dom". Na polanie w wydzielonej strefie w Parku Miejskim spotkać można naturalnej wielkości figury: Pompika, jego mamy Porady, taty Pomruka i siostry Polinki. Wzdłuż alejki ustawione są tablice informacyjne na temat żubrów i książek o Pompiku Tomasza Samojlika, ścianka fotograficzna z żubrową rodzinką, ławki oraz urządzenie
sprawnościowe dla dzieci.ul. Parkowa
- 20. Strefa dobrostanu, relaksu i dobrego zdrowia - detox leśny w parku miejskim
-
Miejsce to zostało specjalnie stworzone, by wspierać zdrowie w kontakcie z naturą. Oferuje kąpiele leśne, ornitologię terapeutyczną, praktyki uważności (mindfulness) w przyrodzie, naturalną integrację wyglądem do tradycyjnej architektury Podlasia. Od niej wiedzie ścieżka sensoryczna o różnych strukturach, stymulująca zmysł dotyku. Spacer urozmaica liczna roślinność w postaci łąk kwietnych, wysokich drzew. Tym, którzy preferują aktywny relaks polecamy skorzystać z platformy ekoterapetucznej, umożliwiającej swobodne ćwiczenie jogi, pilatesu, itp.
ul. Parkowa
- 21. Mural ,,Łąka”
-
Łąka kwietna w baśniowym klimacie. Mural przy ul. Parkowej 4. Są tu rodzime rośliny jak mak czy cykoria podróżnik, w różnych etapach życia i wtulony w nie maleńki dąb. Są też niedosłowne figury zwierząt. A wszystko to spowite oparami nad wodą i oświetlone promieniami księżyca. Mural na ul. Parkowej to przedsięwzięcie w ramach projektu ,,Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja" finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa, realizowany w ramach programu „Rozwój lokalny”. Autorka Muralu - Mona Tusz.
ul. Parkowa 4
- 22. Pomnik Żubra
-
Odlana z brązu, naturalnej wielkości sylwetka żubra – króla puszczy. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Jan Siuta, absolwent ASP w Krakowie. Ustawiony na skwerku im. Dymitra Wasilewskiego, wyznacza centralny punkt miasta. W okresie wiosenno-letnim niedaleko pomnika pojawia się sylwetka żubra wykonana z trawy. Informacja dla osób z niepełnosprawnościami: Alejki skwerku pozbawione są większych barier architektonicznych. Osoba poruszająca się na wózku bez problemu może przejechać przez skwerek. Przy alejkach ustawione są tablice informacyjne dostosowane wysokością do osób o niskim wzroście, siedzący na wózkach inwalidzkich.
ul. Aleksego Zina
- 23. Mural Społeczny
-
Mural społeczny: Mural współtworzony przez mieszkańców Hajnówki, którzy zgłosili się na warsztaty. Główne motywy muralu to zwierzęta i ptaki zamieszkujące Puszczę Białowieską oraz elementy graficzne nawiązujące do lokalnych wzorów ludowych. W trakcie warsztatów mieszkańcy ustalili, jakie gatunki zwierząt pojawią się na ścianie oraz jakiej mają być wielkości. Przyjrzeli się też pamiątkowym obrusom i narzutom, żeby zainspirować się wzornictwem. Uczestnicy pod okiem artystki rysowali i wycinali szablony, które później wspólnie odmalowywali na ścianie. Mural na ul. Piłsudskiego to przedsięwzięcie w ramach projektu ,,Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja" finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa, realizowany w ramach programu „Rozwój lokalny”. Autorka muralu - Mona Tusz.
ul. Piłsudskiego 10
- 24. Park Wodny
-
Idealne miejsce na relaks i aktywne spędzenie czasu, a zarazem jeden z najatrakcyjniejszych tego typu obiektów w woj. podlaskim. Do dyspozycji użytkowników pływalni pozostaje 6 torów basenu sportowego o długości 25 m, jak również basen rekreacyjny wyposażony w dwa tory do nauki pływania, masaże ławeczkowe, gejzer podwodny, przeciwprąd, sztuczną rzekę, kulę wytwarzającą fale, urządzenia do masażu karku i masaże ścienne oraz wannę jacuzzi. Dodatkową atrakcją są dwie zjeżdżalnie: mała wewnętrzna i duża zewnętrzna, ślimakowa o długości całkowitej 132 m. Ponadto do korzystania przez odwiedzających są dwie sauny - sucha i parowa oraz tężnia. Dodatkowo w SPA można odbyć odprężającą podróż do krainy przyjemności, nasyconą dźwiękami relaksującej muzyki i aromatycznym zapachem olejków eterycznych. Informacja dla osób z niepełnosprawnościami. Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych m.in. przed budynkiem dostępny jest podjazd dla wózków inwalidzkich. Wewnątrz budynku znajduje się platforma przy schodowa prowadząca na wyższy poziom.
ul. 3 Maja 50
- 25. Kościół Pw. Św. Cyryla i Metodego
-
Nowoczesna świątynia zbudowana w stylu neobarokowym Od frontu po obu stronach głównego wejścia stoją dwie wysokie na 38 metrów wieże z tarasem widokowym między nimi. Natomiast w jej wnętrzu podziwiać można unikatowe żyrandole, kinkiety i świeczniki z poroży jelenia wykonane przez Pawła Kordeckiego i Henryka Borowego. Główny ołtarz poświęcony jest tajemnicy fatimskiej. Boczne ołtarze, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały wyrzeźbione w drewnie wykonał Stanisław Żywolewski. Na ścianach można podziwiać obrazy autorstwa hajnowskich artystów: Henryka Kuradczyka, Zbigniewa Budzyńskiego, a także ikony napisane przez Halinę Kabac.
Kontakt: ul. 3 Maja 65, 17-200 Hajnówka tel. (85) 679 60 35 – proboszcz, tel. 85 679 60 33 – prefekt
fb.com/Parafia-Św-Cyryla-i-Metodego-w-Hajnówce
Dla zwiedzających: Kościół otwarty jest codziennie: w dni powszednie w godz. 7.00–12.00 i 16.00–18.00; w
niedzielę i święta w godz. 8.00–18.00ul. 3 Maja 65
- 26. Turystyczna Kolejka Leśna
-
Sieć kolejek wąskotorowych zbudowana przez Niemców eksploatujących puszczę w czasie I wojny światowej. Były one wykorzystywane do końca lat 80-tych XX wieku do wywozu drewna z puszczy, a obecnie stanowią jedną z najciekawszych atrakcji regionu - oryginalną formę poznania przyrody. Podróż kolejką pozwala podziwiać otaczającą naturę i chłonąć niesamowite zapachy oraz niepowtarzalne barwy Puszczy Białowieskiej. Ważne! Kolejka kursuje w sezonie turystycznym -od maja do końca września. Adresowana jest do osób indywidualnych (zakup biletów w kasie na Dworcu Kolejek Leśnych w dniu odjazdu) oraz grup zorganizowanych (rezerwacja na min. 7 dni przed planowanym wyjazdem). Informacja dla osób z niepełnosprawnościami. Teren Nadleśnictwa jest bardzo przestronny. Dojście do kolejki jest pozbawione większych barier architektonicznych. Przed wejściem do kasy jest kilka schodków do pokonania, brak podjazdu, drzwi wejściowe są zbyt wąskie dla wózków inwalidzkich. Osoba na wózku nie dostanie się samodzielnie do wagonów kolejki.
ul. Kolejki Leśne 12
- 27. Krynoczka
-
Cudowne źródło o leczniczej mocy w Puszczy Białowieskiej, położone 3 km od Hajnówki, jedno z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na Podlasiu. Jak przed wiekami, tak i teraz, pielgrzymi odwiedzający Krynoczkę, chusteczką zwilżoną w jej wodzie przecierają chore miejsce, po czym pozostawiają ją na ogrodzeniu z tyłu za studzienką, w ten sposób symbolicznie pozbywają się choroby. W pobliżu stoi wzniesiona w 1846r. drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy. Informacja dla osób z niepełnosprawnościami. Teren wokół cerkiewki jest pozbawiony większych barier, podłoże piaszczyste, wokół drzewa. Aby wejść do świątyni trzeba pokonać dwa stopnie drewnianych schodków.
Kontakt: ul. Szkolna 2, 17-200 Hajnówka tel. 85 682 27 04 e-mail: parafiadubiny@op.pl
- 28. Cerkiew Pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela
-
Cerkiew wybudowana w stylu nowoczesnym. Składa się z części górnej (głównej) oraz dolnej. Wewnątrz świątyni znajduje się murowany ikonostas pokryty ceramiczną mozaiką oraz pozłacany żyrandol (panikadiło) ważący ok. 800 kg, wykonany w Sofrino pod Moskwą. W dolnej części widnieje ikonostas drewniany, pozłacany. Oba ikonostasy zostały wykonane przez artystów z Ukrainy. Nieopodal cerkwi, na cmentarzu prawosławnym, stoi niewielka kapliczka pw. Wszystkich Świętych. Na uwagę zasługuje w niej ikonostas, wykonany ręką Jerzego Nowosielskiego (docenianego artysty malarza, na Podlasiu znanego ze sztuki sakralnej w cerkwiach (m.in. freski, ikony).
Kontakt: ul. Mikołaja Raja 12, 17-200 Hajnówka tel. (85) 682 48 84, telefon kancelarii parafialno-cmentarnej
+48 728 772 078 (czynny w godzinach dyżuru kleru 10.00-14.00)
Nabożeństwa: Niedziela 8.00 - godziny kanoniczne i Święta Liturgia
17.00 - Wieczernia
Wtorek 8.00 - godziny kanoniczne i Święta Liturgia
17.00 - Wieczernia
Środa 8.00 - godziny kanoniczne i Święta Liturgia
17.00 - Akafist Ikonie Matki Bożej "Wsiecaryca"
Czwartek 8.00 - godziny kanoniczne i Święta Liturgia
17.00 - Wieczernia
Piątek 8.00 - godziny kanoniczne i Święta Liturgia
17.00 - Wieczernia
Sobota 8.00 - godziny kanoniczne i Święta Liturgia (na cmentarzu)
17.00 - Wsienocznoje Bdienijeul. Mikołaja Reja 12
- 29. Galeria Plenerowa Rzeźb
-
Od wielu lat hajnowscy artyści-rzeźbiarze poszukiwali miejsca, w którym mogłaby powstać Galeria Rzeźby w Hajnówce. Idealnym miejscem okazał się teren zielony przy siedzibie Aresztu - przestrzeń dostępna dla odwiedzających, widoczna z przebiegającej obok drogi często uczęszczanej przez kierowców i rowerzystów, w tym turystów. Plenery rzeźbiarskie to tradycja wyrosła z puszczy, naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Na niej tworzyła się Hajnówka, w której wciąż drzemie puszczański duch, zaś drewniane rzeźby oddają go swą artystyczną formą.
ul. Warszawska 67
- 30. Cerkiew pw. św. Męczennika Dymitra Sołuńskiego
-
Świątynia została wyświęcona w 2007 r. Wybudowana w nowoczesnym stylu architektonicznym, składa się z dwóch poziomów (cerkwi dolnej i górnej). W górnej głównej kondygnacji znajduje się dębowy ikonostas. Ściany ozdabiają polichromie wykonane przez ikonografów z Ukrainy (Charkowa, Kijowa, Poczajewa).
Kontakt: ul. Warszawska 103, 17-200 Hajnówka tel. (85) 683 28 08
Kancelaria czynna w dni powszednie w godz. 9.00-
11.00 i 15.00-17.00 Nabożeństwa:
Sobota 8.00 - na życzenie 17.00 - Całonocne
czuwanie (sc. Wsienocznoje Bdienije) Niedziela 8.00 - Akafist
9.00 - Św. Liturgia
W przeddzień świąt 17.00 - Całonocne czuwanie (sc. Wsienocznoje Bdienije)
W dzień świąt 8.00 - Akafist
9.00 - Św. Liturgiaul. Warszawska 103
- 31. Kościół Zielonoświątkowy
-
Zbór w Hajnówce zaczął funkcjonować w sierpniu 1928 roku z inicjatywy Tatiany Drobotiuk. Pod przewodnictwem Kryształowicza z Grodna zaczęły odbywać się nabożeństwa w domach prywatnych poczynając od ul. Wiejskiej. Z okresu drugiej wojny światowej wiemy o zborze tylko tyle, że po wkroczeniu Niemców w 1941 roku zielonoświątkowcy dołączyli do szeregów Braci Baptystów i tak było do zakończenia wojny. Po wojnie znów utworzyli samodzielny zbór. Przewodził mu Grzegorz Ziemcow, miejscem zgromadzeń były nadal prywatne domy wiernych. W roku 1946 ponownie przybył do Hajnówki Jakub Sielużycki, a niedługo po nim misjonarka ze Szwecji – Siri Anderson. Tu zamieszkali i trudzili się dla dobra zboru i miasta. Siri – utalentowana kaznodziejka – głosiła Ewangelię i sprowadzała ze Szwecji odzież, którą rozdawała biednym w mieście. Po kilku latach wyjechała do Hamburga; Jakub od 1949 roku sprawował pieczę nad zborem, służył jako pastor, prezbiter rejonowy i okręgowy. W ciągu tych lat wielokrotnie był więziony z powodu Ewangelii Chrystusowej. W roku 1957 wyjechał na stałe do Szwecji i dla zboru rozpoczął się trudny okres, jaki trwał około jedenastu lat. Znaczące zmiany zaszły w 1968 roku, gdy do Hajnówki z Rzepisk sprowadzili się Mateusz i Barbara Pawłowscy. W 1970 roku, staraniem prezbitera Teodora Maksymowicza, została odnowiona struktura zboru. Opiekę duchową powierzono Mateuszowi i w jego domu (później u innych) odbywały się regularnie nabożeństwa. Dnia 7 października 1984 roku odbyła się uroczystość poświęcenia, wybudowanego przy ulicy Warszawskiej 98, Domu Modlitwy. Wierni są chrzczeni najczęściej w zalewie „Bachmaty" w Dubiczach Cerkiewnych.
Kontakt: ul. Warszawska 98, 17-200 Hajnówka
Nabożeństwa: niedziela godz. 10.00 i 18.00 czwartek godz. 18.00ul. Warszawska 98
- 32. Mural na budynku Szkoły Podstawowej nr. 3
-
Imponująca pracy Mony Tusz widnieje na budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. dr Kazimierza Ptaszyńskiego. Motywem przewodnim muralu jest dziedzictwo przyrodnicze regionu Puszczy Białowieskiej. Na ścianie dominuje kolor niebieski wraz z zielenią. W centralnej części wyrasta ogromne drzewo, z rozłożystymi konarami. Na jednym z nich siedzi żubr, na innym sowa oraz znajduje się chłopiec w pozycji leżącej. Nie zabrakło także ciała niebieskiego (słońce/księżyc w pełni) ułożony z kawałków mieniącego się szkła.
ul. Działowa 1
- 33. Ścieżka Edukacyjno-przyrodnicza ,,Judzianka”
-
Obiekt łączy edukację z turystyką. Ścieżka zlokalizowana jest na osiedlu Judzianka (przy wyjeździe z Hajnówki na Kleszczele – po prawej stronie). Utworzono ją w 2018 r. Przybliża ona cenne gatunki roślin naczyniowych, grzybów, porostów oraz typy siedlisk chronionych w programie Natura 2000, których występowanie potwierdziły analizy eksperckie przyrodników. Są to: bory bagienne, torfowiska przejściowe, brzeziny bagienne. Szczęśliwcy i wnikliwi obserwatorzy mają szansę wypatrzeć leśną zwierzynę. Adresowana jest szczególnie do dzieci i młodzieży. Składa się z dwóch tras: pierwsza o długości 80 m prowadzi do torfowiska przejściowego; druga 40-metrowa ukazuje siedliska brzeziny bagiennej. Na ścieżce umieszczono 5 tablic informujących o występującej wokół roślinności, cennych gatunkach i siedliskach. Przy ścieżce znajduje się parking, drewniana wiata i stojaki na rowery. Ścieżkę bez problemu pokonają rodzice z dziećmi w wózkach, jak też osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.
ul. Myśliwska 14
- 34. Górniańskie Łąki
-
Ostoja leży w kotlinowej niecce powstałej w czasie zlodowacenia środkowopolskiego. Obszar stanowi urozmaicona mozaikę, złożona z licznych zagłębień terenu o różnym stopniu zatorfienia oraz płaskich wyniesień terenu. Dominują tereny otwarte i miejscami luźno zakrzewione. Niewielkie laski znajdują się tylko na południowych i południowo - wschodnich obrzeżach ostoi. Część zachodniej granicy ostoi wyznacza rzeczka Chwiszczej. Wczesną wiosną niemal cały obszar ostoi zalany jest wodami roztopowymi. Duża różnorodność siedlisk ułożonych mozaikowo zapewnia odpowiednie warunki do gniazdowania, żerowania i odpoczynku wielu gatunkom ptaków, niekiedy o bardzo odmiennych wymaganiach ekologicznych.
Na terenie ostoi zanotowano obecność około 198 gatunków ptaków. Występują tu ptaki charakterystyczne dla środowisk otwartych, półotwartych i leśnych, zabagnionych, umiarkowanie wilgotnych i suchych oraz typowe dla nieużytków rolnych, pól uprawnych, łąk kośnych i pastwisk.