„Domowroty. Włodzimierz Puchalski”. Fotografie Włodzimierza Puchalskiego
„Domowroty. Włodzimierz Puchalski”. Fotografie Włodzimierza Puchalskiego w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego.
Włodzimierz Puchalski dla wielu pokoleń Polaków jest tym, kim dla Brytyjczyków od dekad sir David Attenborough. Chociaż nie jest to właściwa analogia, bowiem gdyby znali się osobiście, to Sir David uczyłby się wrażliwości i techniki od starszego od siebie Puchalskiego. Prezentowana w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego wystawa przypomina jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników, fotografa, artystę i edukatora.
Od 3 marca do 18 maja 2023 r. na salach wystaw czasowych Muzeum Przyrodniczo-Leśnego prezentujemy część fotografii tworzących wystawę „Domowroty”. W Białowieży zobaczyć można około 80 prac (z ponad 250), głównie przyrodniczych. Zdjęcia opatrzone zostały nowym tekstem, podkreślającym związki Puchalskiego z Puszczą Białowieską. Fotografie, często oryginalne, pozwolą odczytać na nowo bogaty dorobek Włodzimierza Puchalskiego jako jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników. Czarno-białe kadry, w których Autor chwytał fragmenty niedostępnych zwykle dla ludzi miejsc, pozwalały na głębsze odkrycie piękna przyrody. W dwóch salach można zobaczyć wybór mistrzowskich portretów dzikich zwierząt. Bardzo intymnych, ale też nieodbierających im podmiotowości.
Gościem specjalnym wernisażu, 3 marca 2023. o godz. 17:00 będzie Jan Walencik, który opowie o swojej fascynacji W. Puchalskim i ponad 30 letnią twórczością słynnego przyrodnika.
Włodzimierz Puchalski (ur. 1909, Mosty Wielkie – zm. 1979, Wyspa Króla Jerzego) - przyrodnik, myśliwy, fotograf i filmowiec specjalizujący się w tematyce przyrodniczej. Absolwent studiów rolniczych, asystent Witolda Romera w Katedrze Fotochemii Politechniki Lwowskiej. Jeszcze przed wojną zdobywał nagrody na wystawach fotografii. Po wojnie zyskał wielką popularność jako autor kilkudziesięciu albumów fotograficznych i filmów przyrodniczych. Brał udział w wyprawach arktycznych oraz na Antarktydę, gdzie również filmował i fotografował.
„Domowroty. Włodzimierz Puchalski" została zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków (w skrócie MCK) we współpracy z Muzeum Niepołomickim i prezentowana była w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie w terminie 07-11.2022 r.
kurator wystawy w Białowieskim Parku Narodowym: Ewa Moroz-Keczyńska, kustosz
współpraca kuratorska: Maria Jaglarz (dyrektor) i pracownicy z Muzeum Niepołomickiego oraz Andrij Bojarov (kurator i autor scenariusza wystawy Domowroty prezentowanej w Krakowie), oraz Monika Rydiger i Karolina Wójcik (MCK)
Muzeum Niepołomickie jest samorządową instytucją kultury, utworzoną w 2001 roku, w oparciu o archiwum twórczości mistrza fotografii przyrodniczej, filmowca i podróżnika Włodzimierza Puchalskiego. Mieści się w zamku królewskim w Niepołomicach. Niegdysiejsza rezydencja Piastów i Jagiellonów stwarza wyjątkową okazję do spotkań z historią, przyrodą i sztuką.
Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków to narodowa instytucja kultury organizująca wystawy, wydarzenia i warsztaty, prowadząca badania naukowe i wydająca książki.
Domowroty można oglądać w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w dniach i godzinach otwarcia obiektu:
Do 16 kwietnia: od wtorku do niedzieli: 9:00 - 16:00
od 16 kwietnia: poniedziałek – piątek: 9:00 - 16:30, w soboty i niedziele: 9.00 - 16.30
Więcej informacji: kustosz Ewa Moroz-Keczyńska, ewa.moroz-keczynska@bpn.com.pl