Wernisaż rękodzieła Haliny Biryckiej
Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zaprasza na wernisaż rękodzieła Haliny Biryckiej. Będzie to druga wystawa indywidualna artystki, na którą składa się kilkadziesiąt prac: wyszywanych ręczników obrzędowych, makatek, robionych na szydełku koronek, obrusów, firanek. Będą prezentowane zarówno prace z ostatnich lat, jak i powstałe jeszcze w czasach panieńskich.
Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki”.
Wernisaż wystawy odbędzie się w ramach NOCY MUZEÓW - 17 maja 2024 (piątek) godz. 17.00 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce, ul. 3 Maja 42.
Halina Birycka urodziła się się w 1942 r. we wsi Łozowe, mieszka w Plancie.
Rękodziełem zajmuje się w wolnych chwilach i towarzyszy jej ono przez całe życie. Już w dzieciństwie uczyła się szydełkowania od swojej mamy, która zaraziła ją miłością do robótek ręcznych. Pierwszą jej pracą był obrobiony szydełkiem kołnierzyk do mundurka szkolnego wykonany w V klasie szkoły podstawowej. Kiedy wyszła za mąż przygotowała w posagu własnoręcznie wyszyty tasiemkami dywan, wyszytą pościel, ręczniki, makatki oraz serwetki. Jeszcze w 1967 roku ukończyła kurs krawiecki. Po urodzeniu czwórki dzieci jej aktywność rękodzielnicza trochę przygasła ze względu na obowiązki rodzinne.
Właściwie rękodziełu mogła poświęcić się bezgranicznie, gdy przeszła na rentę, później na emeryturę w 2006 roku. Od tego czasu pani Halina zaczęła też brać udział w konkursach i wystawach prezentujących jej osiągnięcia w dziedzinie haftu i koronek, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Ze swoimi pracami odwiedza festyny i jarmarki na terenie całego regionu. Brała udział w „Kulturze na schodach Muzeum” w Muzeum Białoruskim w Hajnówce, Dożynkach w Świsłoczy na Białorusi, „Jarmarku Żubra” w Hajnówce, „Prymackaj Biasiedzie” w Michałowie, Festynie Archeologicznym w Zbuczu, Święcie grzybów w Michałowie, Maratonie dobroczynnym w Nowej Woli, oraz „Dniach kultury Białoruskiej” w Białymstoku. Autorka doliczyła się 147 takich prezentacji swojej twórczości.
Wykonuje ręczniki obrzędowe, makatki, obrusy, pościel haftowaną haftem krzyżykowym, haftem płaskim oraz Rychelieu,. Wykonuje również koronkę szydełkową tworząc różnych rozmiarów obrusy, serwety, wstawki, a nawet firanki. Wyszywa również krzyżykiem ikony oraz pejzaże.
Pisze także wiersze w języku białoruskim, które niejednokrotnie były publikowane w Tygodniku Białorusinów „Niwa”.
Zadanie sfinansowane ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz budżetu miasta Hajnówka