Orkiestra Dęta OSP w Hajnówce oraz Mażoretki SHOCK Hajnówka nagrodzeni w kategorii „kreatywna orkiestra"

Dodane przez admin - pon., 04/01/2021 - 12:51

Orkiestra Dęta OSP z Hajnówki oraz Mażoretki SHOCK działające przy Hajnowskim Domu Kultury zostali nagrodzeni w konkursie zorganizowanym przez Ochotniczą Straż Pożarną Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Nagroda „kreatywna orkiestra" została przyznana zespołom za bardzo interesujący występ. Jury w osobach dr Mariusz Dziubek, dr Karol Pyka oraz Krzysztof Witczak uznało za mocne strony występu odpowiednie połączenie naszej orkiestry z mażoretkami. Stwierdzono, że w trakcie koncertów zespoły potrafią wzajemnie się uzupełniać oraz stanowią świetny duet.

Orkiestra została oceniona w sposób bardzo profesjonalny i zakwalifikowała się do pasma brązowego. Sama kwalifikacja jest już dużym wyróżnieniem, mając na względzie trudny czas pandemii i ograniczoną liczbę osób na próbach. To wszystko nie wpływa pozytywnie i nie pomaga w kształtowaniu poziomu muzycznego zespołu. Taka kwalifikacja jest też zachętą do jeszcze bardziej wytężonej pracy i zawalczenia o uzyskanie pasma srebrnego w przyszłym roku. W chwili obecnej skład orkiestry zasilają w zdecydowanej większości dość młodzi jej członkowie, co jest atutem. Generalnie są to uczniowie szkół podstawowych uczących się w Hajnówce, którzy potrzebują właśnie takich wyzwań.
Zdalny Przegląd Orkiestr Dętych zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie miał rangę konkursu ogólnopolskiego i cieszył się dość sporym zainteresowaniem orkiestr dętych działających przy swoich stowarzyszeniach. W trudnym czasie obostrzeń pandemii udział w przeglądzie wzięły ogólnie 33 orkiestry z całej Polski z takich województw jak: województwo świętokrzyskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, kujawsko - pomorskie, łódzkie, śląskie, małopolskie, lubelskie, warmińsko - mazurskie, wielkopolskie i lubuskie. Zdalny Przegląd Orkiestr OSP to konkurs, który zastąpił zawieszone w 2020 roku regionalne przeglądy orkiestr dętych OSP. Orkiestry wykonały program konkursowy w swoim środowisku lokalnym, stworzyły własne nagrania muzyczne, następnie przesłały materiał do organizatora w celu poddania ocenie przez jury. Uprawnione do udziału w konkursie były wszystkie strażackie orkiestry dęte. W kategorii obowiązkowej orkiestry wykonały 2 utwory - jeden to utwór wybrany z zaproponowanej listy utworów (lub nowa kompozycja na Orkiestrę dętą), drugi - dowolny. Drugą część konkursu nazwano „kreatywną orkiestrą", w której nagrodzono 8 orkiestr spośród 33 za interesujący występ. W tej części konkursu mogły zaprezentować się i zostać ocenione również mażoretki wraz orkiestrą.
Czas pandemii jest czasem bardzo trudnym ze względu na zakazy związane z restrykcjami sanitarnymi oraz ograniczeniami organizowania wydarzeń kulturalnych. Dla zespołów muzycznych jest to czas sporej weryfikacji oraz testu czy w trudnym czasie zdołają przetrwać. Również dla naszej orkiestry i mażoretek ten czas był ważnym sprawdzianem, który udało się zaliczyć. Członkowie obu zespołów z wielką chęcią i zaangażowaniem uczestniczyli w próbach grupowych, a dzięki dużej determinacji i pracy prowadzących zespoły, mogliśmy odnieść wspólny sukces.

Dyrygent Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej przy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce

Krzysztof Romaniuk

Poniżej zamieszczono linki do nagrań orkiestry i mażoretek ze „Zdalnego Przeglądu Orkiestr OSP" do obejrzenia na You Tube:

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia zamieszczone w galerii prezentują muzyków Orkiestry Dętej OSP w Hajnówce siedzących na krzesłach i grających na różnych instrumentach. Ostatnie zdjęcie przedstawia marżoretki, wszystkie ubrane w jednakowe różowe stroje taneczne.

zdjecie 1
zdjecie 2
zdjecie 3
zdjecie 4
zdjecie 5
zdjecie 6
zdjecie 7
zdjecie 1
zdjecie 2
zdjecie 3
zdjecie 4
zdjecie 5
zdjecie 6
zdjecie 7