Kolejny hajnowski zabytek z rządowym dofinansowaniem

Dodane przez administrator - śr., 27/09/2023 - 12:09

Do II naboru wniosków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków został złożony jeden wniosek pn. "Odtworzenia zabytkowego budynku biurowego Zakładów Drzewnych Lasów Państwowych z lat 30. XX w. w Hajnówce" Krzysztofa Oksentowicza.

Rozstrzygniecie naboru w dniu 26 września okazało się pozytywne dla inwestycji. Wniosek otrzymał 400 000,00 zł dofinansowania (zostanie ono przekazane w formie dotacji uchwałą Rady Miasta Hajnówka). Wkład własny wynosi 8150,00 zł. Całkowita wartość projektu szacowana jest na 408 150,00 zł.

Zadanie polegać będzie na:

• sporządzeniu projektu architektoniczno-budowlanego budynku;
  • częściowej rozbiórce i przebudowie istniejących konstrukcji;
  • stabilizacji konstrukcyjnej części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla jego zachowania;
  • odnowieniu lub całkowitym odtworzeniu okien, w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych;
  • zakupie materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku.

W pierwszym naborze Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dofinansowanie otrzymały dwa projekty:

• Remont zewnętrznej części budynku po dawnej łaźni przyzakładowej Zakładów Drzewnych w Hajnówce (Gmina Miejska Hajnówka). Dofinansowanie 392 000,00 zł. Przewidywana wartość całkowita: 400 000,00 zł;
  •  Renowacja ścian zewnętrznych, wymiana stolarki okiennej w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Hajnówce (Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika; dofinansowanie zostanie przekazane w formie dotacji uchwala Rady Miasta Hajnówka). Dofinansowanie: 975 100,00 zł. Przewidywana wartość całkowita: 995 019,68 zł.

Emilia Korolczuk